(14.40 hodin)
(pokračuje Topolánek)
Zásadní krok v prevenci boje proti korupci začíná u zmenšování vlivu státu, snižování počtu regulací, potažmo razítek, snižování pravomocí jednotlivých osob při rozhodování o veřejných zakázkách. A to je přesně ta cesta, kterou jsme zvolili. To znamená jestliže si někdo dneska stěžoval, že se snížil vliv státu na přerozdělování peněz, i toto je preventivní protikorupční opatření.
Otázka průhlednosti. Tam jsme přišli s celou řadou opatření, a kdybyste si pozorně - já vám to doporučuji - přečetl celý ten plán v oblasti prevence, průhlednosti a postihu, tak byste zcela jistě ty střípky řešení boje proti korupci našel. Například zavedení institutu protikorupčního agenta, zpřísnění trestu za prokázanou korupci, právní úprava, na základě které osobě, než bude odsouzena za korupční jednání atd., bude vždy vedle trestu odnětí svobody či peněžitého trestu uložen trest zákazu činnosti. Všechny ty věci jsou připravené. Budeme mít možnost se jimi ve Sněmovně zabývat.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Tak to byla interpelace pana poslance Látky.
A nyní bych požádal Davida Ratha, který bude interpelovat ve věci výkonu funkce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec David Rath: Děkuji. Pane předsedo vlády, já vám trošku zkazím radost. Transparency International už není nezávislá, protože ji platíte vy. Čili s trochou nadsázky, už i Transparency International jste stačili zkorumpovat.
A teď k tomu vlastnímu. Pane premiére, vy jste dlouhou dobu jezdil poměrně drahým terénním volvem, které patřilo, nebo bylo napsáno spíš než patřilo na přítelkyni vašeho přítele - vono se v tom člověk těžko orientuje - Dalíka. Ta měla přitom to auto mít na firmu, která ztrátově hospodařila, vykazovala prostě obchodní ztrátu. Jak tedy si můžeme vysvětlit a proč jste si vy jako člověk, který bere 160 000 měsíčně, půjčoval auto od vlastně živořící podnikatelky? Jak je to možné? Nebylo vám to hloupé? Proč jste si ho nekoupil sám? Proč jste musel tuto nebohou osobu vysávat?
Za další. To auto koupila nakonec matka vašeho syna Nikolase, kterou jste předtím samozřejmě navrhl do vysoké státní funkce, také s platem nějakých 150 000 korun, a s ní sdílíte společnou domácnost. Tedy je to osoba vám blízká. Můžete tedy sdělit, za kolik koupila osoba vám blízká toto vozidlo, které vy jste používal?
Totiž tady je vážné podezření, že celá tato pochybná, velmi podivná transakce byla provedena jen proto, že má krýt nějaký úplatek a někdo vám pravděpodobně buď to auto daroval a vám to bylo hloupé, tak jste to napsal nebo nechal napsat přes Dalíka na jeho kamarádku, čili případně nějaké takovéto konstrukce. Ty člověka logicky napadají v situací, kdy vy děláte takovéto poměrně zvláštní věci. Normální člověk si takové auto koupí sám a nemusí si ho roky nebo měsíce půjčovat od paní, která chudák sama sotva živoří.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím pana premiéra, aby se vypořádal také s touto interpelací. Prosím, máte slovo.
Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Kdyby mi tuto otázku položil někdo jiný než pan poslanec Rath, tak bych ji bral vážně. Nicméně dovolte mi přesto v krátkosti odpovědět na tuto poměrně nezajímavou záležitost.
Jak už jste uvedl, nemám nízký plat. Myslím, že ani moje přítelkyně nemá nízký plat. Jinak mimochodem, já jsem ji nenavrhl, pane poslanče. Mně se ta záležitost tehdy nelíbila a nebyl jsem ten, kdo ji navrhoval.
Já mám k dispozici už delší dobu několik vozů. Audi 8, mám pocit, že Audi 6 - Jiří Paroubek mi pomůže - nějaké další vozy k dispozici. Zcela jistě nejsem člověk, který je závislý na vlastním autě, protože v něm vlastně nemohu jezdit. Ve stejné pozici je i má přítelkyně Lucie Talmanová. Já jsem si půjčoval auto proto, že jsem nerad užíval služeb státní správy, ať už jsem byl premiér nebo předtím předseda ODS. Auto si půjčuje každý. Půjčoval jsem si auto od svého otce i jsem auto půjčoval někomu jinému. Nemám pocit, že je na tom něco špatně. V momentě, kdy se nám měl narodit syn, tak si udělala Lucie Talmanová řidičský průkaz ve čtyřiceti letech, protože já nemám v úmyslu zneužívat automobily státní správy, ať už je využívám já nebo má přítelkyně ve funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, abychom mohli tímto autem vozit svého syna. Taky nevím, co je na tom špatně.
Pokud si koupíme na občasné užívání ojeté auto, navíc které znám, protože jsem ho užíval, v hodnotě zhruba 400 000, což za tři roky starou ojetinu není ani málo, ani mnoho, tak to při našich příjmech není nic, co byste museli řešit. Nevím, kde tam vidíte tu korupci. Vidíte ji všude kolem sebe. Je složité v tom žít a já tomu rozumím.
Mám pocit, že ten příběh je poměrně velmi jednoduchý a jeho zneužití médii je standardní a nechává mě naprosto chladným. Můžete klidně hledat, tam nic nenajdete.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Rath využije možnosti, kterou má, ještě replikovat.
Poslanec David Rath: Děkuji. Tak to mě nepřekvapuje, že klub Občanské demokratické strany zvolil Lucii Talmanovou navzdory vašemu návrhu a vašemu úsilí. Bohužel, pane premiére, já mám tu citaci z novin. Lidé z vašeho klubu říkali, že jste ji navrhl vy a protlačoval vy, takže si udělejte pořádek ve vašem klubu. Ad jedna.
Ad dvě. Tady jste dojímal národ tím, že přece nechcete zneužívat služební vozidla. Takže teď to vypadá tak, že vy jedete svým vozidlem a za vámi jede stejně státní vozidlo, protože jste ze zákona chráněná osoba. Takhle by jela ta ochranka s vámi v jednom vozidle například. Takhle stejně to státní vozidlo za vámi jezdí. Takže nevím, v čem je to lepší.
A v čem ta korupce? No, to je přece jasné. Vždyť to je nelogické. Vy jste mi nevysvětlil, že podnikatelka, která živoří, půjčuje premiérovi s platem 160 000 vozidlo. To na tom nevidíte nic divného? Kdyby to udělal kdokoliv jiný, tak tady chodíte a smějete se tomu, jak se vám směje teď za to skoro celý národ.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pane premiére, prosím, můžete odpovědět nyní?
Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Já si velmi vážím vaší dojemné péče o státní majetek. Musím říct, že k tomu není moc co dodat. Já k tomu nic dodávat ani nemíním. Ale mimochodem, všichni jsme už trochu paranoidní a ta moje paranoia, která je vyvolána vašimi permanentními útoky, je dána i tím, že jsme vše udělali opravdu transparentně se všemi smlouvami, se všemi potvrzeními, abychom se nevystavili těm podezřením, která vy tady nanášíte naprosto beztrestně, tak si ty smlouvy přes ten bazar a všechny ty mechanismy můžete zkontrolovat. Já už opravdu podobnou chybu, jaké vy děláte standardně, neudělám.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Tak končíme tuto interpelaci. Další je interpelace pana poslance Jozefa Kochana ve věci zelených karet a pak to bude poslanec Miroslav Krajíček. Takže nyní prosím Jozef Kochan.
Poslanec Jozef Kochan: Děkuji za slovo, pane místopředsedo.
Vážený pane premiére, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení hosté, přibližně od druhé poloviny devadesátých let minulého století roste v České republice poptávka na trhu práce po kvalifikované pracovní síle v oblasti vysokoškolských profesí a kvalifikovaných řemeslných oborů. Nedostatkové jsou také některé nekvalifikované profese. Možnost získat pracovní sílu pro tyto obory z domácích zdrojů není reálná. Míra nezaměstnanosti v poslední době stále klesá, takže se v současné době velmi přiblížila míře tzv. přirozené nezaměstnanosti, která se pohybuje na pomezí pěti procent.
Jednou z možností, jak řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly, je cílené využití nástrojů aktivní migrační politiky. Tento nástroj využívají stále státy Evropské unie, například nedávné prohlášení německé kancléřky Merkelové. Jde o řešení, které může být efektivní a relativně pružné za předpokladu vytvoření flexibilní legislativní úpravy.
Moje otázka, pane premiére, zní, zda připravovaný projekt zelených karet vytvoří podmínky pro podporu migrace. Jaká s sebou přinese organizační, administrativní a legislativní opatření, která umožní zlepšit možnost přístupu kvalifikovaných pracovníků na náš pracovní trh? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím, pane premiére, máte pět minut k dispozici.
***