(10.20 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Zopakuji, že jsme v rozpravě ve třetím čtení, to znamená, že návrhy můžeme předkládat pouze jako opravy legislativně technických, gramatických, různých tiskových chyb nebo úpravy, které vyplývají z pozměňovacích návrhů, případně podat návrh na opakování druhého čtení. To všechno je možné učinit v rozpravě ve třetím čtení.

Ptám se, kdo se hlásí do této rozpravy. Pokud nikdo nemá zájem se rozpravy účastnit, tak rozpravu ve třetím čtení končím.

Zeptám se, jestli chce ještě pan navrhovatel ministr Říman něco sdělit. Ani zpravodaj nechce. V tom případě bych zpravodaje požádal, aby nám sdělil, jak budeme postupovat. Zřejmě je tam návrh na zamítnutí a podobně. Prosím, kdybyste navrhl, v jakém pořadí se s tím vypořádáme.

 

Poslanec Oldřich Vojíř: Vážený pane předsedající, členové vlády, dámy a pánové, jak už předsedající naznačil, nejprve z logiky věci i podle jednacího řádu bychom měli hlasovat o návrhu na zamítnutí této poslanecké předlohy zákona. Pokud neprojde, tak bych si dovolil nechat hlasovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích samostatně. Jsou dva, takže si myslím, že procedura je v tomto případě jednoduchá. Následně závěrečné hlasování. Děkuji pěkně za pozornost.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Výborně. Já se jenom zeptám, jestli v tom vidí někdo nějaký problém, tak to má možnost teď říci v tom postupu, ale pokud nikdo nic nenamítá, tak si myslím, že můžeme hlasovat tak, jak jste navrhl. Zazvoním na všechny, kdyby náhodou někdo byl venku.

Budeme hlasovat tak, že nejdříve budeme hlasovat návrh na zamítnutí tohoto návrhu zákona. Prosím, všichni jsou na místech. Budeme hlasovat návrh na zamítnutí. Jenom se zeptám pro pořádek na stanovisko pana ministra. Je zřejmě záporné. Ano. A stanovisko zpravodaje je záporné. Budeme hlasovat návrh na zamítnutí.

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, zamítnout tento návrh zákona, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 120, přítomno je 190, pro hlasovalo 33, proti 87, takže návrh na zamítnutí nebyl přijat.

 

Prosím teď pozměňovací návrhy.

 

Poslanec Oldřich Vojíř: Nyní bychom měli hlasovat o pozměňovacím návrhu hospodářského výboru, který je velmi jednoduchý a je spíše legislativně technický, to znamená, že onen bod 2 se vypouští a nahrazuje lepším zněním příslušného zákona.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Dobrá, vypořádáme se s tím. Zeptám se pana ministra na stanovisko. (Souhlasí.) Zpravodaj? (Souhlasí.)

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout tento pozměňovací návrh, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 121, přítomno je zde v této chvíli 190 poslanců a pro hlasovalo 157, proti 6, takže návrh byl přijat.

 

Prosím o druhý pozměňovací návrh.

 

Poslanec Oldřich Vojíř: Druhý pozměňovací návrh zpřesňuje stávající znění příslušného zákona a já jej doporučuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ještě se zeptám ministra. (Souhlasí.)

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, schválit tento druhý pozměňovací návrh, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 122, přítomno je 190, pro hlasovalo 177 a proti 5, takže tento návrh byl přijat.

 

To by tedy bylo vše k pozměňovacím návrhům a můžeme přikročit k hlasování o celém návrhu zákona. Opět přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem poslance Martina Římana na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pohonných hmotách), podle sněmovního tisku 111 a ve znění schválených pozměňovacích návrhů."

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout tento návrh usnesení, který jsem přečetl, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 123, přítomno je 190 poslanců, pro hlasovalo 152, proti 32. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme s návrhem zákona vyslovili souhlas.

 

Můžeme ukončit projednávání bodu číslo 30. Máme tu další bod, kterým je bod

 

31.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 20/1966 Sb.,
o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 83/ - třetí čtení

 

Prosím ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, aby si prozatím sedl ke stolku zpravodajů, a také zpravodaje výboru pro zdravotnictví pana poslance Jaroslava Krákoru. Pozměňovací návrhy máme v tisku 83/2.

Otevírám rozpravu. Vidím pana poslance Davida Ratha.

 

Poslanec David Rath: Pane předsedající, členové vlády, dámy a pánové, norma, tak jak je předložena ze zdravotního výboru a byla schválena zdravotním výborem, je normou potřebnou, důležitou a podporyhodnou napříč politickým spektrem, protože - zjednodušeně - přináší pacientům možnost nahlédnout do dokumentace, pracovat se svojí zdravotní dokumentací, dělá z pacienta daleko většího suveréna, než byl doposud, to znamená že on rozhoduje, kdo o něm smí dostat informace a kdo je naopak dostat nesmí. Zavádí i další celou řadu potřebných věcí v oblasti široké informace pacienta o jeho zdravotním stavu a léčbě. Je velkou chybou, že toto ustanovení již dávno v českém právním řádu není a zde dobíháme jenom určitý dluh. Byly opakovaně pokusy tento dluh vyrovnat, ovšem naráželo to na některé věci, například v minulém období, před zhruba třičtvrtě rokem, na veto prezidenta republiky.

Bohužel ne takovýto přístup musím zaujmout k pozměňovacím návrhům. Chci jenom upozornit na pozměňovací návrh poslance Kochana, který pokud bude přijat, a tady bych skutečně požádal o velkou pozornost zvláště koaličních poslanců, zbaví Ministerstvo zdravotnictví zákonného zmocnění vydat vyhlášku, která stanoví podmínky personálního, věcného a technického vybavení všech zdravotnických zařízení. A vracíme se do doby, kdy zdravotnická zařízení se dostanou do nerovnoprávného postavení, to znamená na jedné straně budou soukromá zařízení, kde souhlas PVT je určen zákonem o těchto soukromých zdravotnických zařízeních, tedy zákonem číslo 160, ale všechna ostatní zdravotnická zařízení nebudou žádným případem a žádným způsobem právně ošetřena. Dokonce i zákon 160 je v této věci nedokonalý, protože nezmocňuje žádný orgán České republiky vydat souhrnnou normu, která by řekla, jak vypadá personální, věcné a technické vybavení zdravotnických zařízení.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP