(11.10 hodin)
(pokračuje Filip)
Ono zvýšení pravomocí ombudsmana doufám, že se bude týkat i rozhodnutí obcí a krajů, abychom konečně na místech té zlepšené samosprávy, jak se praví ve vládním prohlášení, našli oporu v orgánech státu, obcí a krajů.
A nyní k personálním výhradám. Mohl bych být osobní. Nebudu. Jenom připomínám, že vždycky v Poslanecké sněmovně se posuzuje nejen věcný návrh programu, věcný návrh toho, jakým způsobem má směřovat Česká republika a jestli program vede ke zlepšení života lidí, jestli máme naději na to, že dojde k růstu životní úrovně občanů České republiky, že ona životní úroveň bude také doplňována i růstem bezpečnosti občanů a nikoliv jakýmsi zvyšováním a podporou úlohy zpravodajských služeb, ať už jakkoliv zabalených.
Musím říci, že personální složení vlády mi nedává záruku na to, aby jednotlivé - a musím říci dobře míněné - teze vládního programu byly plněny ve prospěch opravdu všech občanů. Rád bych věřil panu premiéru Topolánkovi, že se to bude snažit zajistit. Složité to bude ale tam, kde existuje hluboký rozpor těch, kteří budou mít svěřen resort, který má zajišťovat určitým způsobem rozvoj životní úrovně občanů, který je dán k tomu, aby česká ekonomika, české školství, české zdravotnictví a sociální systém byly na vzestupu. Zajištění některých lidí nebo rozpornost postavení a obsazení ministerstev takovou záruku mně ani ostatním poslancům za Komunistickou strany Čech a Moravy nedává. Jsem přesvědčen, že složení vlády je nešťastné, a proto nemohu mít důvěru, že - byť upřímně míněné - věty vládního prohlášení budou naplněny, anebo že budou naplněny tak, aby byly opravdu ve prospěch občanů České republiky, ve prospěch rozvoje České republiky uvnitř Evropské unie a jejího posílení v zahraničněpolitickém žebříčku v rámci světového společenství.
Nemohu jinak, než konstatovat, že pro obrovský rozpor slov a činů daný právě tím, že vláda riskuje své postavení a získání důvěry založené na vypovězení slibu občanům České republiky - protože ti, kteří kandidovali za určitý program, získali plnou moc od občanů České republiky právě pro program, za který kandidovali. Jestliže někdo takovou plnou moc od občanů vypoví, má jen těžko nárok na to, aby jeho slovo mohlo být kdykoliv do budoucna bráno vážně.
Je mi líto, že se k této věci pan předseda vlády a jeho tým postavili tímto způsobem a že hodlají vládnout v České republice právě s takto nešťastným začátkem. Jsem přesvědčen, že jiné řešení, ať už by to bylo krátkodobé řešení vlády národní shody založené na odpovědnosti všech pěti politických stran a přijetí určitého plánu na zlepšení politické kultury v České republice, nebylo přijato. Je mi také líto, že silové řešení se stává smyslem politiky některých členů vlády. Opravdu nemohu jinak, než prohlásit, že vláda České republiky důvěru moji a poslanců Komunistické strany Čech a Moravy nezíská. (Potlesk levé části politického spektra.)
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. O slovo se s přednostním právem přihlásil pan ministr Gandalovič, po něm paní ministryně Stehlíková. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič Vážený pane předsedo, vážená Sněmovno, já jsem v podstatě nechtěl moc na pana místopředsedu Filipa reagovat, protože ten jeho ironický dotaz byl pochopitelně založen na naprosto nesprávné informaci, protože vyjádření paní ministryně Kuchtové, myslím, že asi by bylo nejlépe, kdyby uvedla na pravou míru paní kolegyně, ale jistě v žádném případě nesměřuje k jakémukoliv omezení Jaderné elektrárny Temelín. A formulace, kterou máte a která už je tady diskutována v programovém prohlášení, týkající se jaderné energetiky, také obsahuje tu klauzuli, že vláda zřídí komisi, která posoudí energetické potřeby České republiky s ohledem na její bezpečnost.
Pokud tedy k přímému dotazu. Samozřejmě pokud neplatí A, nemůže platit ani B, pane místopředsedo, takže samozřejmě nechystáme se nahradit výpadek Jaderné elektrárny Temelín biomasou a štěpkami. Na druhé straně zdůrazňuji, že bioenergetika je jedním z velmi perspektivních oborů pro naše zemědělství, které samozřejmě podporujeme celou řadou způsobů. Například jsou tam tzv. uhlíkové kredity pro výrobce biomasy. Štěpka bude podle programového prohlášení ve snížené sazbě DPH. A samozřejmě vláda udělá vše pro to, aby od 1. 7. vstoupil v platnost zákon o ovzduší, který bude obsahovat povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty.
Takže, pane místopředsedo, doufám, že jste byl spokojen s mými odpověďmi. Děkuji.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. S faktickou se přihlásil pan místopředseda Poslanecké sněmovny, po něm paní ministryně Stehlíková. Takže, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pane předsedo, pane premiére, paní a pánové, já jsem samozřejmě položil tu otázku jinak. Já jsem nechtěl, aby pan ministr Gandalovič obhajoval paní ministryni Kuchtovou. Já jsem se ptal, jestli by ten výpadek nebo ono nedostavení bloku neznamenalo, že budeme potřebovat oněch 12 tisíc kilometrů čtverečních v zemědělství, které samozřejmě k dispozici nejsou. A pokud bych se měl pustit do rozpočtování, mám tady ještě dva formáty A4 (ukazuje). Nebudu to dělat. Myslím, že mě nahradí velmi kvalifikovaným vystoupením kolega Jiří Dolejš.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Paní ministryně Stehlíková má slovo, připraví se pan poslanec Martínek, po něm pan poslanec Korytář. Paní ministryně máte slovo.
Ministryně vlády ČR Džamila Stehlíková Vážený pane předsedo, vážený pane premiére, vážená Sněmovno, to, co činí demokratický režim legitimním, je ochrana základních lidských svobod a základní standard lidských práv. Nová vláda ve svém programovém prohlášení demonstruje politickou vůli posílit obranu lidských práv a svobod v rámci obecnější antidiskriminační legislativy.
Teď bych reagovala na svého předřečníka, na pana místopředsedu Sněmovny, v tom, že obecnější antidiskriminační legislativa, antidiskriminační zákon pochopitelně zaručují ochranu před diskriminací na základě jakéhokoliv příznaku včetně rasy, pohlaví či věku. Základní práva a svobody se mají chránit komplexně, neboť vzájemně se posilují. Například svoboda slova chrání jiné základní svobody. Tam, kde funguje svobodný tisk, je daleko menší pravděpodobnost, že budou porušovány další základní svobody, např. politická práva. Vlastníme-li účinná politická práva, je daleko méně pravděpodobné, že nám budou upírány rovné příležitosti ve společenském a politickém životě. Pokud mají lidé zajištěna základní práva sociální a právo na vzdělání, klesá riziko, že budou vystavováni systematickému porušování svých občanských a politických práv. Lidská práva jsou rovněž základem společenského smíru, který umožňuje koexistenci jednotlivcům a celým komunitám s rozdílnými životními způsoby.
Dámy a pánové, respekt k lidským právům a svobodám, který demonstruje tato vláda, je spolehlivým základem a zárukou, že nová vláda poskytne prostor jednotlivým společenským silám k dosažení společných rozhodnutí, která budou ku prospěchu nejen voličům trojkoalice, ale celé společnosti.
Děkuji.
***