(16.30 hodin)

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Kolegyně a kolegové, dalším bodem, kterým se budeme zabývat, je bod 73 je jím

 

73.
Návrh poslanců Robina Böhnische, Zdeňka Koudelky a Oldřicha Němce
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb.,
o volbách do Parlamentu České republiky, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 952/ - prvé čtení

 

Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 952/1. Prosím, aby předložený návrh uvedl zástupce navrhovatelů pan poslanec Robin Böhnisch.

 

Poslanec Robin Böhnisch: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi v krátkosti uvést poslanecký návrh zákona, kterým se mění zákon o volbách do Parlamentu České republiky.

Předkladatelé návrhu zákona se snažili reagovat na dlouhodobý trend klesajícího zájmu potenciálních voličů o účast ve volbách a na připomínky politologů a sociologů, že za krizi důvěry v politiku může především nevíra občanů ve vlastní schopnost nějak ovlivnit politickou scénu. Navržená novela, shrnu-li to velmi stručně, posiluje většinové prvky v rámci poměrného systému voleb do Poslanecké sněmovny. Konkrétně tak, že zvyšuje množství přenosných hlasů, které může volič při volbách do Poslanecké sněmovny využít, a zároveň snižuje procento těchto takzvaných preferenčních hlasů, které stačí k přednostnímu přidělení mandátu. Dle názoru navrhovatelů mohou být tyto změny, které povedou k posílení vlivu voličů na personální složení Poslanecké sněmovny, významným motivačním faktorem pro zvýšení účasti občanů na hlasování při volbách do této parlamentní komory. Navrhovatelé rovněž reflektovali programový cíl sociální demokracie posilovat prvky přímé demokracie.

Tolik asi k předloženému tisku 952. Omlouvám se za relativní stručnost, ale vzhledem k tomu, že zde tento tisk čeká na projednání už od dubna loňského roku, měla Poslanecká sněmovna bezpochyby příležitost seznámit se s jeho obsahem dostatečně.

Rád bych připomenul, že změna podobná té, kterou nyní projednáváme, byla v ústavněprávním výboru vtělena do senátního návrhu volebního zákona, který projednávala Poslanecká sněmovna na některé ze svých schůzí na sklonku loňského roku. Byť tato senátní novela nakonec jako celek neprošla, tento dílčí návrh získal zde ve Sněmovně po obsáhlé debatě, do které se zapojila řada příznivců i odpůrců této změny, podporu.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, závěrem si vás dovoluji požádat o propuštění návrhu zákona do druhého čtení. Předpokládám, že ve výboru dojde k dílčím změnám, které učiní novelu přijatelnější i pro řadu současných odpůrců. Zároveň avizuji, že v obecné rozpravě, do které se tímto hlásím, navrhnu zkrácení lhůty na projednání ve výborech. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Marek Benda. Pana poslance Marka Bendu nevidím, já poprosím kolegy - pan poslanec Chytka? Minutu. Takže prosím, kolegyně a kolegové, minutku počkáme, já bych vás prosila, abyste se zdrželi ve svých poslaneckých lavicích. Za chvilku budeme pokračovat.

(Po příchodu poslance Marka Bendy:) Pan poslanec Marek Benda jako zpravodaj pro prvé čtení k tisku 952 má slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Dobrý den, vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové. Já se omlouvám, že jsem vás nechal chvilinku čekat.

Návrh zákona vám přednesl pan kolega Böhnisch. Já snad k tomu jenom dodám, že vláda přijala k návrhu zákona nesouhlasné stanovisko. Víc v obecné rozpravě. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásil pan navrhovatel, který má přednostní právo. Já mu udílím slovo. Poté vystoupí pan poslanec Oldřich Němec, potom pan poslanec Zdeněk Jičínský.

 

Poslanec Robin Böhnisch: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Už jen krátce. Navrhuji zkrácení lhůty pro projednání tisku ve výborech o 40 dnů. Pokud nebude tento návrh přijat, pak o 30 dnů. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní pan poslanec Oldřich Němec.

 

Poslanec Oldřich Němec: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych se také krátce vyjádřil jako jeden z předkladatelů k materii, kterou mám právě před sebou.

K jedné z nejdůležitějších voleb, k volbám do Poslanecké sněmovny, se podle dlouhodobých a alespoň i posledních průzkumů nechystá příliš mnoho voličů, a potom i vzorek odevzdaných hlasů zdaleka nekopíruje politické rozložení sil ve společnosti. Dá se říci, že stále trvá, pokud se ještě neprohlubuje, krize důvěry v českou politiku. Tento dojem může posilovat i to, že když se voliči před hlasováním podívají na seznam kandidátů, téměř v každé kandidující politické straně najdou jména, která se jim nelíbí.

Já bych poprosil paní místopředsedkyni, aby požádala o ztišení v sále. Já si myslím, že to je důležité.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Ano, kolegyně a kolegové, prosím, abyste věnovali pozornost panu poslanci Oldřichu Němcovi.

 

Poslanec Oldřich Němec: Děkuji. Potom si každý z voličů musí sám v sobě vyřešit otázku, jestli dát hlas straně, když tím podpoří jemu nepřijatelné politiky, a následně řeší i dilema své případné aktivní účasti či neúčasti ve volbách. Právě toto dilema chceme touto krátkou novelou odstranit a posílit tím takzvanou preferenční volbu.

Už dnes je možné ze seznamu kandidátů jedné strany vybrat dva nejoblíbenější politiky a takzvaným zakroužkováním je posunout případně na volitelná místa. Pokud strana překročí 5 % a kandidát získá více než 7 % těchto preferencí, stává se automaticky poslancem. Těch případů takovéhoto přeskočení na preferenční hlasy není mnoho. Nicméně stalo se tak i v několika případech v parlamentních volbách v roce 2002. (Hlas: V jednom případě.)

Vzhledem k tomu však, že za jeden kraj se může z jedné strany dostat do Sněmovny v některých případech i deset kandidátů, a hovořím zde zejména o větších krajích, jsou dva kroužky vlastně jen symbolické. Navrhujeme proto, aby voliči měli preferenčních hlasů pět, a do Sněmovny by se pak dostali kandidáti už po překročení dvou procent. Samozřejmě vnímám však i otázku, že ona dvě procenta mohou být ještě v legislativním procesu upravena, myslím, že to si asi všichni uvědomujeme.

Co si od tohoto návrhu slibujeme? Slibujeme si zejména vyšší volební účast a omezení stížností voličů, že nemohou zásadněji promluvit do personálního složení Poslanecké sněmovny. Rovněž by mohlo dojít k určité kultivaci primárek uvnitř jednotlivých stran a všechno dohromady by pomohlo prospět politické kultuře v České republice.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP