(15.40 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
Opakuji ještě jednou - budeme hlasovat o celém návrhu pořadu schůze.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 32, přítomno 155, pro hlasovalo 114, proti 7. Návrh byl přijat. Konstatuji, že pořad schůze byl schválen.
Hlásí se pan předseda volební komise, zřejmě se lhůtami, které je třeba vyhlásit pro volby, které nás čekají. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Pavel Hojda: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, protože byly zařazeny dva nové volební body, jedná se volbu člena správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a změnu v orgánech Sněmovny, vyhlašuji lhůtu na podávání návrhů do pátku 11.00 hodin. Návrhy prosím podávejte tajemníkovi volební komise.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji za vyhlášení lhůt. Ještě někdo se hlásí? Myslím že ne, a my můžeme začít jednat.
První bod, který jsme si schválili, který máme v pořadu schůze, je
1.
Návrh na zřízení zvláštního orgánu Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti NBÚ
Prosím navrhovatele pana poslance Jana Vidíma, aby tento bod uvedl. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Vidím: Děkuji pěkně. Vážený pane předsedo, paní a pánové, prvním lednem letošního roku nabyl účinnosti zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. Tento zákon vedle celé řady jiných změn zavádí také institut zvláštního kontrolního orgánu Poslanecké sněmovny, který by měl provádět kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu, samozřejmě v zákonem vymezené působnosti, kdy členové tohoto kontrolního orgánu mohou vstupovat do objektů, ředitel úřadu předkládá kontrolnímu orgánu kromě zprávy o činnosti také zprávu o jednotlivých řízeních, která úřad provádí, předkládá tomuto kontrolnímu orgánu návrh rozpočtu a celou řadu dalších dokumentů. A především pak tento zvláštní kontrolní orgán je oprávněn, má-li za to, že činnost úřadu v rámci bezpečnostního řízení je stižena vadami, požadovat od ředitele informace o tomto. Důvod, proč se výbor pro obranu a bezpečnost, posléze Poslanecká sněmovna, stejně tak i Senát a prezident republiky rozhodli včlenit do tohoto návrhu zákona tento zvláštní kontrolní orgán, je ten, že existují pochybnosti o některých řízeních před Národním bezpečnostním úřadem, která byla ukončena vydáním osvědčení, a objevují se poté následně v médiích, ve sdělovacích prostředcích informace o tom, že ten či onen… (Neustálý hluk v sále.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Promiňte, pane poslanče, mně se zdá, že tady jsou přítomni někteří, které nezajímá NBÚ, a dokonce to dávají poměrně okatě najevo. Takže já prosím, aby ti, kteří nejsou tak zaujati tím tématem, šli diskutovat ta další témata do foyer a tady zůstali pouze ti, kteří se chtějí zabývat prvním bodem našeho jednání. Děkuji.
Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Vidím: Děkuji pěkně. Mám jenom obavu, pane předsedo, abychom v tomto sále nezůstali pouze my dva. (Předsedající: Ale někteří kolegové zůstávají.)
Čili vznikly určité pochybnosti o některých řízeních před Národním bezpečnostním úřadem, která byla ukončena vydáním osvědčení, a proto Poslanecká sněmovna, Senát a následně i prezident souhlasili s tím, že takovýto kontrolní orgán má vzniknout.
Poslanecká sněmovna má takový úzus, že pokud je v některém ze zákonů stanovena existence zvláštního kontrolního orgánu, že tímto zvláštním kontrolním orgánem je míněna v podmínkách Poslanecké sněmovny stálá komise. Dovoluji si proto předložit návrh usnesení, kdy Poslanecká sněmovna - je to usnesení ke zřízení zvláštního kontrolního orgánu pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu - zřizuje stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu jako zvláštního kontrolního orgánu, skládající se ze sedmi poslanců, a pod bodem II. Poslanecká sněmovna stanoví, že její členové jsou voleni většinovým způsobem.
Toto je tedy můj návrh usnesení k tomuto bodu 53. schůze Poslanecké sněmovny.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji za uvedení tohoto bodu a prosím pana poslance Vidíma, aby zaujal místo u stolku zpravodajů a se mnou sledoval všeobecnou rozpravu, kterou otevírám. Já tady nemám písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se do této rozpravy hlásí. Zdá se, že nikdo, proto… Ale přece jen, pan poslanec Vymětal.
Poslanec Karel Vymětal: Děkuji za slovo. Tak mi bylo trošičku líto, že bychom k této záležitosti neměli vést vůbec rozpravu. Já bych se možná pana předkladatele přece jenom zeptal, zda pokud půjde o volbu členů této stálé komise, jak to teď už správně nazval podle jednacího řádu, si budou poslanci všichni rovni, pokud budou delegováni do této komise, nebo i nadále dojde k diskriminaci, že tam budou stanoveny podmínky, které někteří poslanci splňují a někteří poslanci nesplňují. Možná že si rozumíme - jde o bezpečnostní prověrky atd., které zavádějí nerovnost mezi zákonodárci tohoto sboru. Prosím, kdyby na to bylo odpovězeno. Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Chcete reagovat? (K poslanci Vidímovi.)
Poslanec Jan Vidím: S potěšením, pane předsedo. Pan kolega Vymětal možná nepostřehl, a já mu to nemám za zlé, ten zákon je účinný teprve 23 dní, že právě v novém zákoně o utajovaných skutečnostech tato - jak on říká - diskriminace je zrušena a po žádném z poslanců, který se účastní práce ve stálé komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství, a pokud zřídíme, tak i pro kontrolu činnosti NBÚ už není stanovena podmínka bezpečnostní prověrky.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Myslím, že pan poslanec Vidím je takto připraven rozptýlit i další pochybnosti, které tady zazní, tak se ptám, jestli je ještě někdo má. Zdá se, že po panu poslanci Vymětalovi už nikdo, takže mohu všeobecnou rozpravu ukončit.
Přistoupíme k rozpravě podrobné, do níž se také nikdo… Takže v podrobné rozpravě pravděpodobně vystoupí pan poslanec Vidím. Prosím.
Poslanec Jan Vidím: Děkuji. Pane předsedo, ještě jednou zopakuji, teď již v podrobné rozpravě, návrh usnesení:
Poslanecká sněmovna I. zřizuje stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu, skládající se ze sedmi poslanců, jako zvláštní kontrolní orgán pro kontrolu činnosti NBÚ dle zákona 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti; II. stanoví, že její členové jsou voleni většinovým způsobem.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, slyšeli jsme návrh usnesení v podrobné rozpravě. Ptám se, jestli někdo má nějaký podobný. Pokud ne, podrobnou rozpravu ukončím a měli bychom asi hlasovat o návrhu usnesení, který jsme v podrobné rozpravě už jednou vyslechli. Já zazvoním na poslance, kteří mají zájem hlasovat. (Děje se.) Takže otázka je, jestli hlasovat o těch usneseních zvlášť, anebo jestli o nich hlasovat dohromady. Pokud by byl návrh hlasovat zvlášť - jinak je možné, že bychom mohli hlasovat i dohromady o obou. Pokud není námitek, budeme hlasovat o tom návrhu, který jsme tady vyslechli a který máme před sebou.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout návrh usnesení, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 33, přítomno 158, pro hlasovalo 121, proti 1. Návrh byl přijat.
Děkuji navrhovateli, končím projednávání tohoto bodu.
Prosím.
***