(17.50 hodin)
(pokračuje Rath)

Dále bych se chtěl zmínit o jedné velmi významné věci, která zde zazněla v některých příspěvcích lidoveckých poslanců. Znamená to kontrola kvality. Já jsem velmi rád a velmi podporuji všechny systémy směřující k transparentní kontrole kvality poskytované zdravotní péče. Mimochodem, této věci je věnována významná pozornost v návrhu zákona o veřejných neziskových nemocnicích tak, aby tyto nemocnice měly povinnost kvalitu péče sledovat, zveřejňovat a hodnotit. Já jdu dál. Víte, že se objevila informace o tzv. bonusovém řádu pro přímo řízené nemocnice, resp. fakultní nemocnice. Tam v podstatě jsou tři pilíře hodnocení kvality ředitelů těchto nemocnic. První je vyrovnané hospodaření těchto nemocnic v příštím roce. Druhý pilíř je kvalita poskytované péče; nyní dokončujeme metodiku sledování kvality poskytované péče v těchto nemocnicích. Od 1. ledna by tato metodika měla být aplikována v těchto nemocnicích tak, aby si každý pacient, každý občan v této republice mohl na příslušných místech najít ta data a parametry, které ho zajímají. Současně je třetí pilíř fungování fakultních nemocnic vedle vyrovnaného hospodaření a kvality péče a to je sociální smír v těchto nemocnicích.

Tolik výčet kroků, které považuji za určité zásadní nosné kroky, které někdo může nazvat koncepce zdravotnictví do příštích voleb.

Diskuse o dalším vývoji českého zdravotnictví za horizont voleb je diskusí bojů volebních programů. Probůh, vždyť my nevíme, jak bude vypadat složení Poslanecké sněmovny po volbách! Každá politická strana v této Sněmovně i vně této Sněmovny nyní vede velmi ostré diskuse a jednání na konečných podobách svých programů. Je již zveřejněn program občanských demokratů, ale jsou zveřejňovány postupně i programy dalších stran. Samozřejmě podle toho, jak bude vypadat rozvrstvení sil v této Poslanecké sněmovně, bude vypadat i další vývoj všech oblastí života v České republice včetně českého zdravotnictví.

Pokud zde bude vítězná strana ODS, dostáváme se na cestu neověřeného experimentu, jak je nám předváděno v mnohých krajích, kde občanští demokraté vládnou a již dělají jakýsi předvoj, předzvěst této modré šance ve zdravotnictví. Dá se říci jednoduše - vše vyřeší neviditelná ruka trhu. Chce se mi říci, jestli to není náhodou hamižný pařát trhu.

Dále je potřeba říci, že pokud zde budou kralovat občanští demokraté, musíme se připravit na to, že české zdravotnictví a jeho koncepce se bude ubírat skutečně nevídaným směrem - pojedeme rychlíkem nikolivěk od nás směr Paříž a Londýn, ale směrem opačným, možná někam až do Singapuru. Takže tam půjde české zdravotnictví a jeho koncepce v situaci, kdy zvítězí občanští demokraté.

Bylo by asi ztrátou času zde diskutovat o koncepci po volbách, když nevíme, jakým směrem půjdeme. Pokud zde ve Sněmovně bude jako dnes mít majoritu strana sociálně demokratická, všichni dobře víme, že české zdravotnictví se bude ubírat cestou standardní, cestou středoevropského zdravotnictví, které známe a můžeme se o něm jít přesvědčit do všech okolních států. Tedy ano, žádné převratné experimenty, žádné hazardování s lidskými životy, žádné tunelování finančních prostředků, resp. přesouvání finančních prostředků a bohatství z veřejného směrem k některým šikovným jednotlivcům. Takže takové zdravotnictví zde můžeme očekávat. Můžeme zde tedy očekávat program úprav a kultivace současného systému.

Dámy a pánové, hovořili jsme skutečně o všech problémech ze všech možných stran a perspektiv. Neočekávám, že bychom v této Sněmovně přesvědčili občanské demokraty o správnosti evropské vize zdravotnictví, nebo dokonce že bychom je přesvědčili o tom, že se mají dobrovolně vzdát svých řekněme zisků ze Všeobecné zdravotní pojišťovny, že mají jít do sebe, že se mají omluvit a začít se chovat jako ostatní. To nepředpokládám. Stejně jako občanští demokraté jistě nepředpokládají, že přesvědčí oni mě.

Dámy a pánové, abych dále situaci neprodlužoval. Za Ministerstvo zdravotnictví a po konzultacích s premiérem a klubem sociální demokracie navrhuji neschválit zdravotně pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny na rok 2005.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu ministru Rathovi. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Miroslav Kalousek, potom k řádnému vystoupení paní ředitelka Jiřina Musílková.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení členové vlády, dámy a pánové, zdržím vás opravdu jen do těch dvou minut, abych uvedl jeden pojem na pravou míru.

Zvykl jsem si nereagovat na každou lež a plk, která zazní od ministra zdravotnictví. Nechci přispívat ke kanalizaci diskuse, která nemá obdoby ve veřejném prostoru od doby dr. Sládka, blahé paměti. Ale jestliže tady zazněla připomínka o neověřeném experimentu, pokládám za vhodné zdůraznit, že transformace příspěvkových organizací na akciové společnosti a s.r.o není privatizace. To je jenom převod na jinou právní formu. Akciové společnosti a s.r.o nejsou neověřeným experimentem. To jsou prosím právní modely, které fungují déle než dvanáct let od doby, kdy byl schválen občanský zákoník.

Co skutečně je neověřeným experimentem, je model, jehož předlohu máme na stole. Že to je neověřený experiment, o tom svědčí, že teď je to tuším asi posedmé přepisováno. Obávám se, že opět nefunkčně. To by byl neověřený experiment. Podle tohoto modelu by žádná organizace nemohla reálně fungovat. Akciové společnosti a s.r.o nejsou neověřeným experimentem. Ty fungují už více než deset let. Jsou to modely, které fungují docela úspěšně.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. Hovořit bude pan místopředseda Vojtěch Filip. Přihlásil se s faktickou poznámkou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, paní a pánové, prostřednictvím předsedajícího bych chtěl jen vzkázat panu poslanci Kalouskovi, že nikoliv od přijetí občanského zákoníku, ale zákona číslo 512/1991 Sb., tedy obchodního zákoníku.

Pokud jde o neziskové organizace, prosím, aby se neuchyloval k podpásovým tvrzením, protože jde samozřejmě o ověřený model ve všech státech Evropské unie, včetně nečlenských států, jako je např. Švýcarsko.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: S faktickou poznámkou pan poslanec Miroslav Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Omlouvá se. Samozřejmě jsem se přeřekl. Pan dr. Filip má pravdu. Jedná se o obchodní zákoník.

Já jsem ten poslední, kdo by chtěl zlehčovat neziskové organizace. Nicméně nevěřím tomu modelu, který je navržen, protože podle něj skutečně žádná organizace fungovat nemůže. Název sám to nezaručí, obsah je nefunkční.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Nyní je prostor pro pana ministra, který má před paní Musílkovou zřejmě pravdu… přednost.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP