(16.00 hodin)
(pokračuje Langer)

Ještě jednou ten podnět zopakuji. Zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně hovoří, že kontrolu hospodaření provádí Ministerstvo zdravotnictví, a to v součinnosti s Ministerstvem financí. Zápis předávání protokolu o výsledku kontroly jasně hovoří o tom, že zástupci Ministerstva financí konstatují, že uvedené úpravy v kontrolním protokolu nebyly provedeny v součinnosti obou ministerstev. Jinými slovy, tento zápis je důkazem toho, že byl porušen zákon. Přesto bylo rozhodnuto na základě uvedeného protokolu o uvalení nucené správy.

Myslím si, že je potřeba, aby Policie České republiky přešetřila, zda pan ministr zdravotnictví Rath při rozhodování o uvalení nucené správy věděl o tomto porušení zákona a zda se příslušní pracovníci Ministerstva zdravotnictví, paní Maříková, pan Kubásek, pan Česenek, nedopustili trestného činu. Proto jsem vám dal již minulý týden, vážený pane ministře vnitra, podnět pro zahájení vyšetřování Policie České republiky z důvodu podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele podle § 158 trestního zákona, s tím, že osoby, které jsou důvodně podezřelé ze spáchání tohoto trestného činu, jsou pan ministr zdravotnictví David Rath, paní Květuše Maříková, pan František Kubásek a pan Radko Česenek.

Na základě těchto skutečností se vás, pane ministře, ptám, jak bylo s tímto mým podnětem naloženo, zda jej policie prověřuje, jaké kroky a s jakými výsledky již byly učiněny. Děkuji vám za odpověď.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Tak. Pan ministr zodpoví písemně. U nucené správy ještě zůstaneme, protože v této věci bude interpelovat ministra zdravotnictví pan poslanec Petr Tluchoř. Prosím pana poslance Tluchoře, aby se ujal slova.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, tedy pane ministře, dámy a pánové, dovolte, abych se zeptal na tři jednoduché otázky, které vyplývají z debaty zde proběhlé, a prosil bych na ně odpověď.

Pane ministře, co prosím znamená tvrzení, že hlasování o odvolání Ing. Musílkové ve správní radě skončilo 15 na 15? Podle mých informací žádné takové hlasování neproběhlo. Je to jen lež jako důvod pro další čistky ve správní radě?

Druhá otázka. Pane ministře, žádal jste zde odstoupení předsedy dozorčí rady VZP pana Ing. Kantůrka, protože je zástupcem hejtmana Středočeského kraje jako zřizovatele středočeských nemocnic. Jak to, že nežádáte odstoupení všech zaměstnanců vašeho ministerstva, které je zřizovatelem největších zdravotnických zařízení v České republice, ze správní a dozorčí rady VZP? Jedná se o pány Sojku a Suchánka a o paní Stodůlkovou v dozorčí radě.

A třetí otázka prosím. Pane ministře, na proběhlé debatě jste informoval, že zdravotně pojistný plán VZP na rok 2006 projedná vláda v březnu 2006, pokud VZP opraví to, co se Ministerstvu zdravotnictví nelíbí. Pokud neopraví, bude ministerstvo pojistný plán pojišťovně vracet, dokud nebude Ministerstvo zdravotnictví spokojeno. Pane ministře, zdravotně pojistný plán schvaluje Poslanecká sněmovna po vyjádření vlády dle zákona. Zákon nedává Ministerstvu zdravotnictví žádné kompetence k posuzování či schvalování zdravotně pojistného plánu, natož k jeho odmítání. Svým jednáním porušujete ústavu, která v článku 2 stanoví, že státní moc lze uplatňovat jen v případech, mezích a způsobech, které stanoví zákon. Můžete mi, prosím, tento nesoulad vysvětlit? Děkuji. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Slovo má ministr zdravotnictví David Rath.

 

Ministr zdravotnictví ČR David Rath: Pane předsedo, dámy a pánové, nejdříve prostřednictvím předsedajícího panu poslanci Langerovi. Někdy bývá zvykem vydavateli, který vám vydává knihu, poděkovat. Já myslím, že na tom není nic divného. A to neznamená, že vy jako autor máte s vydavatelem nějaké obchodní vztahy mimo to, jak jste si nastavili řekněme autorský honorář, případně práva na další vydávání, tak jak se běžně činí.

Otázka hlasování 15 na 15. Tak, ve správní radě došlo nejprve k hlasování o programu, resp. o změně programu jednání, a v této změně programu byl i bod programu odvolání ředitelky Musílkové. Tato změna programu byla schválena počtem hlasů 15 ku 14 hlasujícím, čili byl přijat program, kde je bod jednání odvolání ředitelky Musílkové. V dalším průběhu došlo i podle mínění právníků k určité obstrukci ze strany řekněme křídla, které kryje paní ředitelku Musílkovou, a zaměstnavatelé, resp. zástupci zaměstnavatelů tam použili svého práva veta podle mého soudu ne úplně oprávněně, protože to vztáhli na to, že by odvolání ředitelky mohlo ohrozit ekonomickou stabilitu této instituce. Já se domnívám, že naopak setrvání paní ředitelky ohrožuje ekonomickou stabilitu této instituce. Čili pravý opak je pravdou. Takže tolik na upřesnění.

Otázka náměstka hejtmana Bendla za ODS jako předsedy dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tak předně bych chtěl říci, že pan předseda dozorčí rady nemohl plnit dobře svěřený úkol, protože jinak by pojišťovna nemohla hospodařit tak, jak hospodaří, a nemohl by tam být takový nepořádek, který tam naši kontroloři nacházejí téměř na každém kroku. Kdyby tomu věnoval alespoň trochu své pozornosti, tak nevěřím tomu, že by to mohlo vypadat tak, jak to vypadá. Takže mám pocit, že pan náměstek hejtmana za ODS Kantůrek tu funkci dělal dost ledabyle.

Otázka, zda není ve střetu zájmů, a střet zájmů zástupců vlády. Prosím vás, zástupci vlády, aspoň ti, kteří tam byli jmenováni touto vládou, v žádném případě nebudou nikdy chtít po Všeobecné zdravotní pojišťovně nějaké nebývalé výhody ve smluvních vztazích se státními nemocnicemi, zatímco Středočeský kraj chce neustále nějaké nadstandardní přístupy nebo výhody.

Ono je to ukázkou určité ekvilibristiky, ke které tam dochází, to znamená nemocnice pan hejtman Bendl zruší v polovině tohoto roku, jejich majetek a zaměstnance jako téměř nesvéprávné osoby převede pod nemocnice úplně jiné, které se jaksi jinak jmenují, mají sídlo někde úplně jinde. Nikdo si na Středočeském kraji nevšimne, že smluvní vztahy, které ty zrušené nemocnice měly se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, asi zanikají, když zrušili jednu stranu smlouvy. Pak se diví, že smlouvy s úplně jinými subjekty, které stanoví i výši úhrad velmi pevně stanovenou a vycházející z historického období, neodpovídají těm platbám a fakturacím, které dělají zase úplně jiné subjekty. Takže tento naprostý galimatyáš, chaos, já myslím, že lehce řečeno právnický nihilismus - to snad není ani právnický nihilismus, to je snad jaksi pošlapávání všech zákonných norem, které existují - pak se snaží svádět na Ministerstvo zdravotnictví, jako kdyby to bylo stranou smlouvy, která je ze zákona smlouvou mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a příslušným zdravotnickým zařízením.

Čili myslím si, že ty věci jsou skutečně naprosto neuvěřitelným hazardem se zdravím občanů, naprosto neuvěřitelným hazardem s majetkem, který je stále majetkem veřejným, i když mám pocit, že mnozí politici z ODS by jej rádi viděli, aby se ze dne na den, čili z noci na noc a nejlépe zadarmo stal majetkem soukromým. (Osamocený potlesk v pravé části sněmovny.)

Děkuji prostřednictvím pana předsedajícího za souhlasný potlesk. Zvláště bych akcentoval to, že bylo tleskáno tomu, že státní majetek se zadarmo stane majetkem soukromým. Tomu se někdy ve slušné společnosti říká krádež.

 

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Tluchoř ještě doplní své vystoupení.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP