(15.30 hodin)
(pokračuje Petr)
Moje otázka zní: V jakém stavu je hledání alternativního řešení pro zachování populací ptáků v oblasti Heřmanského stavu-Poolzí-Odra, kolik budou činit náklady na odčinění případných škod na pozemky a rybníky v oblastech ptačích rezervací jejich vlastníkům v rámci České republiky, zda s touto sumou je počítáno ve státním rozpočtu pro rok 2006 a zda s vlastníky těchto nemovitostí jsou uzavřeny smlouvy o případném odčinění ztrát, které vzniknou zaregistrováním ptačích oblastí. Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Tato interpelace bude vyřízena písemně a můžeme přistoupit k další a to je interpelace pana poslance Václava Franka na ministra zahraničních věcí Cyrila Svobodu ve věci protiraketové obrany České republiky. Dalším interpelujícím pak bude pan poslanec Petr Bratský. Nyní prosím pana poslance Franka. Máte slovo.
Poslanec Václav Frank: Pane předsedo, děkuji za udělení slova a dovolte mi, abych se obrátil na váženého pana ministra zahraničních věcí v této záležitosti, protože před několika dny proběhla opět českými sdělovacími prostředky informace, že Spojené státy jednají s Polskem a dalšími zeměmi o umístění základny se střelami, které by byly schopné uchránit evropské teritorium před raketami dlouhého doletu. Je sice pravdou, že v současné době je dialog v této záležitosti veden především s Polskem a dalšími zeměmi, které má mimo jiné trvalý zájem o tuto problematiku, nicméně není jistě tajemstvím, že s účastí na americké protiraketové obraně počítá ve své bezpečnostní strategii i Česká republika.
Táži se proto, jak dalece jsou tyto záměry z pohledu České republiky aktuální, zda se skutečně na území České republiky počítá se zřízením raketové základny Spojených států a jak tato otázka bude případně řešena ve vztahu k občanské veřejnosti a k celkové bezpečnosti České republiky jako takové. Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, interpelace zazněla, pan ministr je přítomen. Prosím pana ministra, aby na tuto interpelaci reagoval. Máte slovo.
Ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda Děkuji, pane předsedo Poslanecké sněmovny. Kolegyně a kolegové, pokud jde o tzv. strategickou protiraketovou obranu, tak jde o obranu založenou na konceptu odrazení, protože čelíme - myslím všechny mírumilovné země - možným hrozbám použití zbraní hromadného ničení včetně samozřejmě i raket různého doletu a z tohoto důvodu existuje koncept této strategické protiraketové obrany Spojených států amerických, jejímž smyslem je chránit nejenom území USA, ale také území spojenců a spřátelených zemí. V prosinci 2002 nařídil americký prezident George Bush rozmístit první prostředky systému protiraketové obrany Spojených států amerických. Smyslem budování protiraketové obrany není pouze ochrana Spojených států, ale i území spojenců, jak jsem před chvílí řekl. Zapojení celé Severoatlantické aliance jako celku by Spojené státy americké jednoznačně uvítaly.
Pražský summit Severoatlantické aliance za aktivní podpory České republiky rozhodl vypracovat studii proveditelnosti alianční protiraketové obrany, a to proti všem typům raketových hrozeb. Zdůrazňuji, že tento systém není namířen proti žádné zemi, proti žádnému konkrétnímu nepříteli. Je to systém, který má chránit nejenom území Spojených států, ale také spojenců a spřátelených zemí.
To, co se u nás může diskutovat a diskutuje, vyplývá z bezpečnostní strategie České republiky, která byla schválena v prosinci 2003. Její článek 43 uvádí: Vzhledem k pokračujícímu šíření zbraní hromadného ničení spolu s raketovými technologiemi a vzhledem k tomu, že některé země odmítají respektovat relevantní mezinárodní závazky, bude vláda vytvářet podmínky pro připojení se k projektům či systémům, kterou budou schopny zajistit obranu území České republiky.
Pokud jde o aktuální situaci, tak česká strana během expertních konzultací ve Spojených státech amerických zdůraznila, že otázka případné - opakuji případné - účasti České republiky na protiraketové obraně USA a jejich spojenců může být posuzována až po vojensko-technickém zhodnocení požadavků Spojených států amerických, přičemž jakékoliv rozhodnutí a zapojení bude předmětem politické diskuse a podléhá schválení vládou a oběma komorami Parlamentu České republiky. Takže jsme v této fázi, kdy ještě nemáme posouzené vojensko-technické požadavky, takže ani není čas k žádnému politickému rozhodnutí o míře účasti na tomto projektu.
Obecně říkám, že tento projekt je projekt správný, vyplývá ze závěrů summitu NATO, který se konal v Praze, a zapadá do koncepce bezpečnostní strategie České republiky. Ale žádné konkrétní dohody ještě uzavřeny nebyly, a jak říkám, nic nebude učiněno bez politické diskuse, bez rozhodnutí vlády a bez souhlasu Parlamentu. Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, pane ministře. Prosím pana poslance Franka, jestli ještě doplní své vystoupení.
Poslanec Václav Frank: Pane předsedo, kolegyně a kolegové, děkuji panu ministrovi za odpověď. V této chvíli mě trošičku možná uspokojil, ale musím říci, že dotaz jsem vznesl proto, že právě i pan ministr osobně již v roce 2003 prohlásil, že Česká republika počítá se zapojením do tohoto systému, a dnes v podstatě svá slova potvrdil. Obdobně se vyjádřil i bývalý premiér Vladimír Špidla, a to dokonce rok před vámi, pane ministře, že Česká republika - řekl to doslova, cituji - postaví prapory na obranu proti zbraním hromadného ničení.
Já jsem dotaz vznesl proto, že jde víceméně o kusé informace, které sice občas zazní, ale ukazuje se, že jsou myšleny vážně. Rád bych upozornil na to, že to zde již jednou bylo a právě pravicoví politici si na této skutečnosti hřáli, jak se říká, svoji politickou polívčičku. Nemohu jinak než takovéto hrátky s českou bezpečností odmítnout, ale nicméně za odpověď děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Takže to bude asi vše ze strany pana ministra. Můžeme ukončit tuto interpelaci. Další je opět interpelace na pana ministra zdravotnictví Davida Ratha. Tentokrát ji přednese pan poslanec Petr Bratský.
***