(12.00 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Toto nařízení je pro Českou republiku od 1. května přímo závazné a je nezbytné adaptovat český právní řád na účinky toto nařízení.

Odpovídající text návrhu zákona schválený Poslaneckou sněmovnou Senát doplnil pozměňovacími návrhy, které bohužel představují riziko pro slučitelnost českého komunitárního práva. V rozporu s principy komunitárního soutěžního práva je navrženo omezení působnosti Úřadu pro hospodářskou soutěž v oblasti zemědělství a telekomunikací. Tento rozpor s komunitárním právem byl dodatečně potvrzen vyjádřením Evropské komise ze dne 11. 8. letošního roku.

Dále jsou připojeny body 5 až 7 novelizace zákonů, které s ochranou hospodářské soutěže nijak nesouvisí.

Dovolil bych si tedy požádat Poslaneckou sněmovnu, aby hlasovala pro znění zákona tak, jak ho schválila Poslanecká sněmovna. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Ptám se pana poslance Jaroslava Plachého, zda se chce vyjádřit jako zpravodaj hospodářského výboru. Není tomu tak.

Otevírám tedy rozpravu, ve které jako první vystoupí pan senátor Adolf Jílek. Prosím, pane senátore, máte slovo.

 

Senátor Adolf Jílek: Děkuji, paní předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, Senát se návrhem zabýval na své minulé schůzi. Jak už tady říkal pan místopředseda vlády a pan ministr financí, Senát udělal několik drobných změn, i když já nemohu souhlasit s názorem pana ministra, že tyto změny jsou v rozporu s nařízením Evropské unie, protože tyto návrhy probíral nejenom výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, ale také výbor pro Evropskou unii a neshledal u těchto pozměňovacích návrhů rozpor s nařízením.

Já bych jenom krátce sdělil, o které pozměňovací návrhy šlo, nebo o které oblasti.

Nejdříve jsme ze zákona vypustili ustanovení, aby se tento zákon vztahoval i na výrobce zemědělských produktů a družstva, která s nimi obchodují tak, jak je to běžné v ostatních zemích Evropské unie. Pokud by tato ustanovení zůstala ve znění navrženém Poslaneckou sněmovnou, naši zemědělci by byli znevýhodněni vůči svým odběratelům, kteří jsou ve velké přesile.

Dále Senát vyňal jednání soutěžitelů, kde rozhoduje Český telekomunikační úřad, z působnosti Úřadu pro hospodářskou soutěž z jednoho prostého důvodu - jestliže ČTÚ rozhodne před začátkem jednání nebo před začátkem akce a následně Úřad pro hospodářskou soutěž ex post rozhoduje opačným způsobem, bereme to jako krok špatným směrem.

Dále jsme doplnili v zákoně o elektronických komunikacích povinnost fyzické a právnické osobě předem oznámit Českému telekomunikačnímu úřadu, jakým způsobem je schopna zajistit plnění povinnosti uložené zákonem v paragrafu 97, tj. povinnosti vůči oprávněným státním orgánům při zajišťování záznamů a odposlechu zpráv. Senát nabyl přesvědčení, že zrušení bodu dva návrhu zákona v praxi odstraní vznik průtahů ve vymáhání povinností stanovených v paragrafu 97. Myslíme si, že se tato povinnost zvláště po posledních útocích teroristů jeví jako nezbytná.

Pod bodem šest se do zákona o elektronických komunikacích doplňuje povinnost osob, které provádějí zemní práce v blízkosti komunikační sítě, provést potřebná opatření, aby nedošlo k jejímu poškození, a dále je doplněna povinnost stavebníka, který vyvolal přeložku komunikační sítě, nést náklady.

Poslední dva body souvisí se zákonem, který doplňoval členy rady Českého telekomunikačního úřadu do okruhu osob účastných nemocenského pojištění a důchodového pojištění, protože v návrhu, který přišel z Poslanecké sněmovny, byla zapomenuta jedna část sociálního pojištění. Senát ji doplnil a upravil také účinnost tak, aby účinnosti nabývala prvním dnem následujícího měsíce, aby při změně koeficientu výpočtu platů těchto lidí nebyl zbytečně zatěžován aparát v průběhu měsíce.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Ptám se, zda se někdo další hlásí do rozpravy k tomuto bodu. Není tomu tak, rozpravu tedy končím.

Přistoupíme opět k hlasování, a to nejprve podle paragrafu 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů (zákon o ochraně hospodářské soutěže), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, podle sněmovního tisku 879/3, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 879/4."

Ještě chvilinku počkám, protože vidím, že mnozí přicházejí.

 

Nyní tedy zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s návrhem usnesení tak, jak jsem ho přednesla, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 100, z přítomných 175 pro hlasovalo 145, proti 9. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem přijali.

 

Děkuji panu senátorovi i panu ministrovi a končím projednávání tohoto bodu.

 

Dalším bodem, kterým se budeme zabývat, je bod

 

43.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného
bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 61/1988 Sb.,
o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 722/5/ - vrácený Senátem

 

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Jeho usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 722/6. Vítám mezi námi paní senátorku Jitku Seitlovou a prosím, aby zaujala místo, které už dobře zná.

Prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřil ministr průmyslu a obchodu pan Milan Urban. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Milan Urban: Vážená paní místopředsedkyně, paní poslankyně, paní senátorko, páni poslanci, dovolte, abych se krátce vyjádřil k návrhu novely horního zákona.

Máte před sebou stručnou technickou novelu, kterou je pouze zpřesňován text horního zákona v souladu se změnami v názvech a kompetencích jednotlivých ministerstev a legislativní řešení ke splnění jednoho z důležitých úkolů surovinové politiky, tj. navržení diferencovaného systému plateb úhrad z dobývacích prostorů.

Novela, která byla schválena Poslaneckou sněmovnou, obsahuje oproti Senátem přijatému znění širší verzi, rozšířenou o bod 20 část 1 bod 1 části 2, které přesahují účel této stručné technické normy i současné limity a mantinely pro zpracování jistě potřebného zcela nového a komplexního horního zákona. Z tohoto důvodu, vážené paní poslankyně, páni poslanci, si dovolím vyslovit souhlas se zněním tak, jak ho vrátil Senát do Poslanecké sněmovny.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Ptám se pana poslance Rudolfa Tomíčka, zda se chce vyjádřit k pozměňovacímu návrhu jako zpravodaj výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Zřejmě tomu tak není. Rovněž se ptám pana poslance Tomáše Teplíka, zda tak chce učinit v roli zpravodaje hospodářského výboru. Není tomu tak.

Otevírám tedy rozpravu, ve které jako první vystoupí senátorka Jitka Seitlová.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP