Neautorizováno !
(15.30 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Benešovi. Nyní se hlásí pan kolega Petr Braný, zatím poslední přihlášený do obecné rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Braný: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové, nebojte se, nebude to dlouhé. Jak jsem tak pozorně poslouchal, tak ta debata měla rozměr věcnosti a široké obecnosti. Já si myslím, že ty smělé cíle budou vyžadovat zejména od vlády, exekutivy, ale i od nás všech, abychom to odpracovali, nejenom zde řekli své představy, ale odpracovali to. Jako předseda podvýboru, kde řešíme otázku čerpání ze strukturálních fondů, vidím to, co už tady řekl kolega Beneš, jak to není odpracováno. A končí to na tom, že příslušný úředník a pracovník není motivován za to, jak jsou čerpány věci, jak jsou programy nastaveny. Příklad máme v Itálii, kde ze 100 % se jim podaří vyčerpat 105 %. U nás je to tedy zatím tristní, ale věřme tomu, že posun je proto, že se hledá vyšší kvalita projektů a bude to naplněno.
Teď dotaz k panu místopředsedovi vlády, předkladateli tohoto materiálu. Je jasné, že Lisabonské strategie a její smělé cíle musí být naplněny i finančním výhledem na období 2007 až 2013. Nechci hovořit o tom, jak těžce se prostředky do tohoto unijního rozpočtu dostávají, ale chtěl bych připomenout, že když už jsou tam prostředky pro nás určitým způsobem rámcově počítány, tak je velmi složité, já tomu říkám tak volně - prostřelit bruselského úředníka. Míří-li se z naší země do Bruselu, tak ta neprůstřelnost úředníků je značně vysoká. Je-li tam podpora firem již zavedených evropských států v Evropské unii, tak koeficient neprůstřelnosti klesá. Teď je tady otázka vlády, jak tyto věci bude řešit.
A já bych tady měl poznámku k projektům v dopravní infrastruktuře, kterých je, jestli se nepletu, 24. Jsou tam dva koridory, třeba u nás třetí a čtvrtý. Ten třetí, to je Ostrava, napojení na Slovensko, největší část třetího koridoru je Praha - Plzeň a čtvrtý koridor je České Budějovice - Praha. Vláda přijala smělé opatření usnesením v roce 2001, že konkrétně čtvrtý koridor bude hotov do roku 2010. Výjezdní zasedání, sliby se nešetřilo, ale to tu nechci rozebírat. Nyní se vláda usnesla, aniž to řádně konzultovala na úrovni krajů, o tom, že se to posouvá do roku 2016. Jak chceme uspět v Bruselu, když dáváme takovéto časové postupy, a nejsme s nimi srozuměni ani doma? Já vím, že vždy bude nějaký problém, ale na úrovni krajů teď vznikají různé semináře, přijímají se usnesení a začíná se teprve s naší vládou korespondovat. Já bych žádal pana místopředsedu jako jeden z příkladů, aby se tyto věci velmi vážně prodiskutovaly, aby v tom byla jednotnost a aby byl synergický efekt vyšší, protože samozřejmě se sdružené prostředky hledaly na tyto akce a dnes je třeba čtvrtý koridor v nedohlednu. Doufám, že ještě dojde k nějaké nápravě.
Jinak věřím, že i my, poslanci za KSČM, už tady o tom hovořil kolega Exner, přistoupíme potom v podrobné debatě k věcnosti a návrh usnesení že bude i vámi brán jako věcný a podpoříte ho. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Branému, který byl posledním přihlášeným do obecné rozpravy. Jinou přihlášku nemám ani ji nevidím, obecnou rozpravu končím.
Pan místopředseda Jahn se omlouval. Je tady pan místopředseda Škromach, ale myslím, že nemá zájem o závěrečné slovo. Ani pan zpravodaj ne.
Přistoupíme tedy k podrobné rozpravě. O slovo se přihlásil zpravodaj, pan poslanec Pavel Svoboda. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Pavel Svoboda: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, jak jsem avizoval v obecné rozpravě, dovolím si přečíst přesné znění svého návrhu usnesení k projednávanému bodu:
Poslanecká sněmovna
1. bere na vědomí závěry Evropské rady v Bruselu ve dnech 22. - 23. 3. 2005, "Oživení Lisabonské strategie, partnerství pro růst a zaměstnanost",
2. žádá vládu, aby jí předložila k projednání národní lisabonský program, jakmile bude zpracován,
3. žádá vládu, aby věnovala zvýšenou pozornost problému volného pohybu osob a služeb.
Tolik moje usnesení.
Já si dovolím, pane místopředsedo, využít své role zpravodaje, protože pan poslanec Exner mě požádal z toho důvodu, že tady nemůže být, abych alespoň formálně nečetl jeho usnesení, které zde rozdal ve středu, ale abych přečetl jednu změnu, kterou v něm učinil, a to v bodě 1 odstavec B, třetí řádek, kde slova "již vůbec není uváděn" se ruší a jsou nahrazována slovy "je nyní uváděn jen jako úsilí o plnou zaměstnanost".
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji, za přednesený návrh a za oznámení změny v předloženém písemném návrhu Václava Exnera.
Nyní je přihlášen pan poslanec David Šeich do podrobné rozpravy, jestli jsem správně vnímal jeho závěr v obecné rozpravě, že bude mluvit i v rozpravě podrobné. Ano. Připraví se pan poslanec Miroslav Beneš. Prosím, pane kolego, máte slovo.
Poslanec David Šeich: Dámy a pánové, dovolím si navrhnout Poslanecké sněmovně toto usnesení:
Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby se v orgánech Evropské unie zasadila o maximální konkrétnost a prosaditelnost opatření Lisabonské strategie. Současně vyzývá vládu, aby se sama cíli Lisabonské strategie řídila a prosazovala liberalizaci evropského trhu, maximální snížení domácího daňového zatížení a prováděla skutečné reformy, které povedou k rozvoji tržních principů v České republice i v Evropě.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Šeichovi. Slova se ujme pan poslanec Miroslav Beneš. Prosím, pane kolego.
Poslanec Miroslav Beneš: Já to jen přečtu bez vysvětlení:
Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby před prosazováním Lisabonské strategie vždy vycházela ze zájmů České republiky a neakceptovala jednotlivá opatření bez rozboru dopadů pro Českou republiku.
V další debatě když tak vysvětlím, o co se přesně jedná.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za předložený návrh. Ještě pan poslanec Milan Ekert.
Poslanec Milan Ekert: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, usnesení je poměrně krátké:
Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby předložila zpracovanou strategii hospodářského růstu České republiky Poslanecké sněmovně k projednání.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Jinou přihlášku do podrobné rozpravy nemám. Podle dohody s předsedy klubů přerušuji tento bod v podrobné rozpravě, tedy uvnitř podrobné rozpravy, abychom mohli udělat případné korekce v úterý, a o závěrečném usnesení, to znamená o jednotlivých předložených návrzích, budeme hlasovat v úterý.
Děkuji vám za aktivní účast na dnešním odpoledni. Sejdeme se v úterý 17. 5. na pokračování naší schůze s tím, že na programu budou zákony vrácené Senátem, volební body a zákony ve třetím čtení, jak nám zbyly po středečním jednání. Děkuji vám a přeji vám hezký víkend.
(Jednání skončilo v 15.38 hodin.)
***