(16.20 hodin)
(pokračuje Grebeníček)

Ministr zahraničí, jak se můžete přesvědčit z jeho odpovědi na mou interpelaci, poskytl velmi nekvalitní, zcela rozpornou odpověď. V ní popírá i veškeré dosud známé, nesporné, řadou agentur i mezinárodních institucí ověřené skutečnosti. Odmítá dokonce jako jemu údajně neznámé i to, co už dříve přiznali někteří oficiální představitelé, včetně bývalého ministra zahraničí a velitelů americké armády.

Uvedu alespoň základní rozpory a pochybení, kterých se ministr Svoboda v odpovědi na mou interpelaci dopustil. Především výslovně popřel odpovědnost Spojených států za existující situaci a válečné operace v Iráku, kde prý má podle jeho názoru plnou suverenitu Spojenými státy vytvořená prozatímní vláda. Ministr Svoboda ale také tvrdí, že "Ministerstvo zahraničních věcí nemá žádné relevantní informace o tom, že by se Spojené státy americké v Iráku dopouštěly záměrného nebo systematického porušování ženevských konvencí". Za vrchol cynismu lze pak podle expertů považovat dvě následující schizofrenická vyjádření ministra Svobody, kdy za prvé tvrdí: "Ministerstvo zahraničních věcí se snaží při všech příležitostech prosazovat dodržování mezinárodních norem lidských práv včetně ženevských konvencí kdekoli na světě." A za druhé, v absolutním rozporu s tímto ujištěním oznamuje: "Sledování a posuzování problematiky dodržování ženevských konvencí je především v kompetenci mezinárodních institucí, jako je Mezinárodní výbor Červeného kříže nebo Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, a není na ministerstvech zahraničí jednotlivých států, aby do této záležitosti veřejně vstupovala."

Vážené dámy a pánové, na to, že v zásadních otázkách dodržování Charty OSN a mezinárodních úmluv dostávám od ministrů a dokonce i předsedů vlád České republiky vyhýbavé odpovědi, jsem si skoro již zvykl. Co by ale nemělo být v této Sněmovně tolerováno, to je v případě ministra Svobody otevřené a vědomé záměrné popírání pravdivých, snadno ověřitelných údajů a faktů.

Jde o závažnou záležitost ještě v jednom ohledu. Mám za to, že pokud se Česká republika vážně uchází např. o členství v Radě bezpečnosti OSN, nemůže si dovolit ústy svého ministra tak flagrantně popírat reálná fakta a navíc prohlašovat, že naplňování a prosazování ženevských konvencí se českého Ministerstva zahraničních věcí vůbec netýká. V žádném případě tedy nemohu akceptovat ministrovo závěrečné sdělení: "Jelikož žádná z mezinárodních institucí zabývajících se dohledem nad dodržováním ženevských konvencí nekonstatovala jejich záměrné porušování ze strany Spojených států amerických, nebude ani česká diplomacie vystupovat." To tvrzení ministra je totiž v zásadním rozporu s oficiálními informacemi celé řady mezinárodně uznávaných institucí včetně Mezinárodního červeného kříže.

Dámy a pánové, proto se znovu ptám ministra Svobody, tentokrát samozřejmě prostřednictvím vás, paní předsedající, kdy se veřejně vyslovíte jako představitel České republiky, která je jako signatář povinna zasazovat se aktivně o dodržování norem mezinárodní práva, o to, aby vláda Spojených států amerických a armáda Spojených států amerických respektovaly a naplňovaly v krvavém konfliktu v Iráku závazky ženevských konvencí a další normy mezinárodního práva humanitárního. Kdy a jakým konkrétním způsobem se zasadíte o to, aby česká diplomacie v evropském rámci a na půdě OSN aktivně vystoupila ve prospěch dodržování ženevských konvencí ze strany Spojených států amerických.

Doufám, že úsměv pana ministra přeci jenom teď trošičku ztuhl, ale hlavně čekám zásadní odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Slovo má ministr zahraničních věcí pan Cyril Svoboda.

 

Ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, problém v Iráku není přítomnost mnohonárodnostních sil, není přítomnost Spojených států amerických, bezpečnostní problém Iráku jsou teroristé a terorismus. To je prosím potřeba říci hned na začátku.

Kdo sleduje dějiny Iráku, ví, že až do dnešních dnů se v Iráku bojovalo o moc s puškou v ruce, násilím, vraždami a terorem. A to, co se stalo v nedávné době, je, že proběhly první, opakuji první svobodné volby v Iráku. Navzdory ohrožení života přišlo skoro 60 % voličů. Říkám - navzdory ohrožení života ze strany teroristů. U nás stačí, aby pršelo nebo svítilo slunce, a lidé nejdou k volbám. Ale v Iráku touha po demokratizaci, touha po vytvoření vlastní nezávislé vlády a státního systému je tak velká, že lidé to učinili s nasazením života navzdory ohrožení ze strany teroristů. Tím potvrzují, že vývoj, který je v Iráku, je vývoj, který je ve prospěch této země. Je ve prospěch Iráčanů a je nadějí pro Irák. Nově zvolený parlament přijme ústavu, nově zvolený parlament ustaví vládu a vytvoří základy budoucího nezávislého demokratického sjednoceného Iráku. Přítomnost mezinárodních sil je přítomnost, která se opírá o rezoluce Rady bezpečnosti.

Dovolím si panu poslanci Grebeníčkovi připomenout, že rezoluce Rady bezpečnosti číslo 1546 z 8. června 2004 schvaluje vytvoření suverénní prozatímní vlády v Iráku. Tato rezoluce mimo jiné vítá ukončení okupace Iráku a existence dočasné koaliční správy a převzetí plné suverenity iráckým lidem. Specifikuje roli v Iráku a potvrzuje mandát mnohonárodnostních vojenských sil. Tento mandát bude prověřen za dvanáct měsíců, aby se zjistilo, do jaké míry byl naplněn. To znamená, že Rada bezpečnosti potvrdila vývoj v Iráku a dává mandát mezinárodnímu společenství, aby v přítomnosti v Iráku pokračovalo. Navíc mezinárodní síly jsou v Iráku také na základě zvacího dopisu iráckého premiéra Alávího a také je tam potvrzená odpověď ze strany bývalého ministra zahraničních věcí Colina Powella.

Chci tím říci, že Irák má jedinečnou šanci osvobodit se od teroru, který ovládal Irák v minulosti. Je lež říkat veřejnosti, že to je opak. Je to lež. Terorismus ohrožoval Irák, nikoli však vojenská přítomnost koaličních sil včetně sil Spojených států amerických.

Já nezastírám a nikdy jsem nezastíral, že v době angažovanosti mezinárodních sil došlo k excesům jednotlivců, protože se tak děje.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP