(17.40 hodin)
(pokračuje Býček)

Já se domnívám, že bychom měli zkultivovat prostředí jak ve sportu, tak v samotném prodeji, měli bychom omezit a zakázat klamavou reklamu, měli bychom zakázat agresivní formy reklamy, aby nedocházelo k takovýmto projevům.

Chci požádat kolegy, kteří tvrdí, a použili celou řadu argumentů, že omezujeme podnikatelské úsilí a proč bychom ho měli regulovat, když občan, který není jako spotřebitel spokojen, se může domáhat nápravy u soudu. Na základě čeho se bude domáhat nápravy, když nebudou příslušné právní normy k tomu, aby se domohl svého práva? Já jsem zvědav, jak budou přistupovat kolegové, až předloží buď MPO, tedy vláda, nebo skupina poslanců, návrh novely zákona o ochraně spotřebitele jako vyhodnocení akcí, kterých jsme byli svědky na začátku letošního roku.

Pokud jde o noční prodej, když začaly super- a hypermarkety, držely se na okraji města. Uvedu příklad Brna - nejlépe u dálnice a hodně daleko od obytných částí. Některé řetězce změnily svoji strategii, například řetězce Lidl, a přesouvají se do částí obytných. A tady je už noční prodejní doba problémem, je provoz na parkovištích a je tu i otázka naskladňování. Ano, já nemusím jít v noci nakupovat, ale bydlím-li vedle supermarketu, už jsem povinen chování a jednání zákazníků a provoz strpět? Jak se mám bránit? Územním plánem?

Pokud se týká prostoru pro šedou ekonomiku, nehajme supermarkety, že jsou zázračnými prodejci s vysokou kvalitou. Neustále se zvyšuje počet reklamací, neustále se zvyšují kontrolní zjištění, jak hluboko klesá prodej, a často bych řekl, že na různých tržnicích je kvalitnější zboží než při různých výprodejích v supermarketech nebo při různých zlevňovacích akcích.

Myslím, že jsme umožnili i tímto projednáváním nahlédnout do praktik obchodních řetězců. Domnívám se, že chceme-li najít nějaké východisko, nezbude než propustit návrh do druhého čtení a najít řešení, které by bylo úměrné této Sněmovně. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji, pane poslanče. Nyní prosím pana poslance Petra Šuláka, zatím posledního písemně přihlášeného do rozpravy.

 

Poslanec Petr Šulák: Vážená paní předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové poslanci, budu velmi stručný jako vždy. Chci jen reagovat na vystoupení některých kolegů a kolegyň a říci svůj názor na tu věc.

Pokud vím, tak v kauze dehonestace premiéra se angažuje ODS. (Hluk a smích z pravé strany sálu.) ODS také chce předčasné volby, takže v kuloárech vyjednává, s kým ustavit novou vládu, a zase je to především ODS. (Velký hluk zprava, smích a potlesk.) Tolik k té kratičké poznámce, kterou zde jeden z mých kolegů pronesl.

Pokud jde o prodejní dobu, myslím, že bychom zde měli dohodnout nějaký kompromis. Zcela určitě nelze ignorovat právo zaměstnanců supermarketů na lepší pracovní podmínky. Nicméně neměli bychom ignorovat také zájmy spotřebitelů, kteří mají právo v době, kdy mají dostatek volného času, v obchodech nakoupit. Děkuji.

(Velký hluk na pravé straně sálu, poslanci se hlasitě baví.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Nemám žádnou jinou přihlášku do rozpravy, proto se ptám, zda se ještě někdo hlásí. Není tomu tak. Rozpravu končím.

Prosím o případná závěrečná slova nejprve paní navrhovatelku, poslankyni Čurdovou.

 

Poslankyně Anna Čurdová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážení kolegové, kolegyně, jdeme do finále. Já bych chtěla poděkovat nejdříve některým kolegům z pravé části spektra za diskusní příspěvky, které tady zazněly, a laskavý posluchač nechť si názor udělá sám. Chtěla bych tady pouze říci, že jsem sociální demokratka, a sociální demokraté mají přirozeného partnera v odborech, takže já se nestydím za to, že s odbory spolupracuji a že se také odboráři podíleli na tomto návrhu zákona.

Paní kolegyně Páralová tady velice často hovoří o svých zkušenostech ze své poslanecké kanceláře a o tom, jak ji tam navštěvují její voliči. I mě navštěvují voliči a navštěvují mě ženy. Problémy s obchodními řetězci jsem řešila ještě dávno předtím, než jsem byla v Poslanecké sněmovně. (Poslanci na pravé straně sálu se vesele baví a nahlas smějí.)

Poslední poznámka. Zaznělo tady v diskusním příspěvku, že státní aparát je sociálně demokratický a že nezvládá svoji funkci. Nezlobte se na mě, kolegové, ale státní aparát nemůže být sociálně demokratický. Ten musí být vždy zásadně apolitický, a je jedno, jestli vládne sociální demokracie, ODS nebo jiná politická strana.

Chtěla bych vám poděkovat za diskusi nad tímto návrhem zákona. Byla podnětná, ale nevím, jestli jste zaznamenali to, co jsem zaznamenala já. Byla klasickým střetem dvou pohledů na svět, lidí, kteří mají svoji rozdílnou životní zkušenost a také v této Poslanecké sněmovně tuto rozdílnou životní zkušenost a tento životní názor brání. Ale ta diskuse také vypovídala o stavu naší společnosti, o tom, že povyšujeme konzum a spotřební styl života nad jiné, podstatnější hodnoty, že tento konzum je zlatým a nedotknutelným teletem; a to je myslím poselství, které by odsud mělo odejít.

Vážené kolegyně a kolegové - paní předsedající, prosím vás, mohla byste vyzvat své kolegy ke zklidnění?

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Já vás ještě jednou všechny žádám, protože se blížíme k závěru projednávání tohoto bodu, abychom se soustředili na tato závěrečná slova. Děkuji vám.

 

Poslankyně Anna Čurdová: Proto bych vás všechny chtěla požádat, abychom nepovyšovali ani nezaměňovali konzum a spotřební styl života za jiné hodnoty, které by měla vyznávat společnost na počátku tohoto tisíciletí.

Již tady nebudu opakovat další argumenty pro podporu tohoto zákona, protože zazněly v hojné míře. Chtěla bych vám ještě jednou poděkovat za diskusi a poprosit vás o propuštění zákona do druhého čtení. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, paní poslankyně. Prosím nyní zpravodaje pana poslance Melčáka o závěrečné slovo a shrnutí dosavadní rozpravy.

 

Poslanec Miloš Melčák: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, promiňte mi, že tuto pohodovou atmosféru, která zavládla v uplynulých minutách v této Sněmovně, pokazím poněkud suchými čísly.

Věnovali jsme se tomuto problému o něco více než sto minut, slyšeli jsme patnáct vystoupení, z toho pan poslanec Býček vystoupil dvakrát, slyšeli jsme vystoupení místopředsedy vlády pana ministra Pavla Němce, který zdůvodnil, proč vláda vydala ono stanovisko, které vydala, a slyšeli jsme jednu technickou poznámku pana Františka Beneše.

Musím upozornit na to, že v rámci rozpravy zazněly čtyři návrhy na zamítnutí. Musím jmenovat paní poslankyni Parkanovou, paní poslankyni Páralovou a pana poslance Martina Římana, který dokonce navrhl ve svém vystoupení dvakrát, abychom tento návrh zákona zamítli. Nepřísluší pochopitelně zpravodaji, aby zde nějakým způsobem komentoval proběhlou rozpravu. Domnívám se, že zazněly názory pro i proti a že ctěná Sněmovna je připravena projevit své moudro v hlasování.

Procedura by měla vypadat tak - protože nezazněl žádný návrh na vrácení k dopracování - že nejprve budeme hlasovat podle § 72 odst. 1 o návrhu na zamítnutí, který zazněl podle § 90 odst. 7, a pokud tento návrh neprojde, měli bychom rozhodnout o přikázání. Zatím platí pouze přikázání hospodářskému výboru. To je návrh procedury, paní předsedající, podle které bychom měli postupovat.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP