(15.20 hodin)
(pokračuje Bratský)
K dosavadní pestré sbírce trestních oznámení v této záležitosti jsme dnes s kolegyní Šojdrovou přijali více než stostránkový příspěvek popisující mnohé další podařené kousky této chobotnice. Ano, a možná by to bylo i k pousmání, kdyby dění kolem Fondu dětí a mládeže stále více nevykazovalo znaky organizovaného zločinu.
Likvidátor fondu Pavel Žák v rozporu s rozhodnutími vlády i usneseními Poslanecké sněmovny uměle pod různými záminkami zdržoval již schválené převody nemovitostí na dětské a mládežnické organizace. Překážky převodů a záminky pro zdržování se rozplývaly až v okamžiku, kdy byly tytéž nemovitosti náhle a většinou v rozporu se zákonem i bez výběrového řízení prodávány za mnohonásobně podhodnocené ceny soukromým společnostem, které vznikaly často jenom několik dní předtím. Minimálně jedna taková byla dokonce založena pouhých pár dnů před uskutečněním převodu majetku. Jiný případ zase dokladuje, jak se pod cenu prodaná nemovitost za několik dní po prodeji Fondem dětí a mládeže objevila v nabídce realitní kanceláře za desetinásobek kupní ceny.
Mohl bych takto pokračovat ještě dlouho. Další konkrétní případy podivných převodů, zneužití pravomoci veřejného činitele a pletich při veřejné soutěži jsou podrobně popsány a dokladovány v trestních oznámeních, která jsme podali společně s kolegyní Šojdrovou. Zastavím se ještě ale u jednoho názorného příkladu pohrdání naším zákonodárným sborem.
Poté co vyšlo najevo, jaká zvěrstva se kolem Fondu dětí a mládeže děla pod vedením Pavla Žáka, vyzvala Poslanecká sněmovna loni 15. prosince - pozdě, ale přece - vládu k tomu, aby likvidátora odvolala, a to i přesto, že do ukončení činnosti fondu tehdy zbývalo ze zákona již pouhých 14 dní. Jak pravila kolegyně Šojdrová v té době, člověk by očekával, že po tolika trestních oznámeních a po takové ostudě se likvidátor půjde zakopat dva metry pod zem, či jak se lidově říká, bude chodit kanálama. Ne tak ovšem Pavel Žák. Nejméně v jednom případě totiž pokračoval v protiprávní činnosti, když prodal v Přerově budovu tiskárny, kterou přitom Fond mládeže sám předtím vyřadil z výběrových řízení, protože o ni byl veden soudní spor. Stalo se to tak čtyři dny před koncem neslavné historie fondu, a to 27. prosince loňského roku.
S Novým rokem přešel dosud nepřevedený majetek Fondu dětí a mládeže pod správu Ministerstva financí, které podle mých zpráv prozatím pověřilo jeho správou jednu z akciových společností dříve spadajících pod fond, a sice AGM, akciová společnost. Jejím ředitelem je pan Ing. Petr Kučera, bývalý předseda výboru fondu, dokud ještě nebyl v likvidaci. V dozorčí radě akciové společnosti AGM pak zasedá pan doktor Milan Matoušek, který je zároveň místopředsedou představenstva další státní akciovky spadající do majetku spravovaného Fondem dětí a mládeže, firmy Stavocentral, a. s. - Mimochodem, tato firma vznikla v roce 1970, kdo o tom neví, zabavením několika firem a sloučením do jedné poté, co byly zrušeny některé mládežnické organizace násilně tehdy po 68. roce.
Právě představenstvo Stavocentralu počátkem tohoto měsíce bez udání důvodu odvolalo stávajícího generálního ředitele této státní firmy, aby na jeho jistě dobře honorované místo dosadilo - hádejte koho? No přece v uvozovkách "zasloužilého likvidátora" pana Pavla Žáka. Měla to snad být odměna za věrné služby? A od koho?
Rozmotání spletité sítě personálních propojení mezi bývalým Fondem dětí a mládeže a jím spravovaných firem i určení odpovědnosti konkrétních osob bude nyní - doufám - předmětem pečlivého zkoumání vyšetřovatelů orgánů činných v trestním řízení. Je však také na Ministerstvu financí, které agendu i majetek bývalého Fondu dětí a mládeže za stát převzalo, aby již na základě stávajících indicií provedlo potřebná šetření a urychleně přijalo opatření nezbytná k zabránění vzniku dalších škod na majetku státu i na majetku, který má být dle usnesení Sněmovny převeden na dětské a mládežnické organizace. Hrozí totiž reálné nebezpečí, že v orgánech státní akciové společnosti AGM a dalších společností spojených s bývalým Fondem dětí a mládeže jsou lidé, kteří nebudou váhat dosadit do důležitých funkcí v těchto společnostech takové výtečníky, jako je již zmíněný bývalý likvidátor Žák. A tím pádem ani není vyloučeno to, že podobné nezákonnosti a machinace, kterých jsme byli svědky, budou pokračovat i po zániku Fondu dětí a mládeže, tentokrát ovšem pod pláštíkem Ministerstva financí.
Jsem přesvědčen, že je ve vlastním zájmu vlády a Ministerstva financí provést mezi zástupci státu jmenovaných do orgánů těchto společností hloubkový personální audit a dezinfikovat toto zatuchlé prostředí, ze kterého se může nadále šířit nebezpečná nákaza. Možná by bylo vhodnějším slovem v tomto případě slovo deratizace.
Do statutárních i kontrolních orgánů těchto státních firem by naopak měli být jmenováni nezávislí ekonomičtí a právní odborníci. Neměli by mezi nimi možná chybět ani zástupci dětských a mládežnických organizací či měst a obcí, případně krajů, které dosud musely jen trpně přihlížet, jak je majetek, který jim již odsouhlasila vláda i naše Sněmovna, rozkrádán přímo před nosem. Jedině prostřednictvím zástupců státu v orgánech těchto akciových společností je možné nyní kontrolovat jejich chod a další majetkové přesuny. Jedině důslednou kontrolou a prověřením již uzavřených podezřelých smluv, dle kterých proběhly nezákonné převody a prodeje pod cenou, je možné, aby zodpovědné orgány dosáhly jejich neplatnosti od samého počátku z důvodu očividného rozporu s dobrými mravy, jak umožňuje například § 39 občanského zákoníku.
Věřím, že zde všichni dobře chápeme, co je skutečným zájmem státu i dětí a mládeže, a že podpoříte návrh usnesení, který avizuji a předložím v podrobné rozpravě.
Jinak bych chtěl poděkovat panu ministrovi, který před chvílí vystoupil a avizoval, že se činností FDM hodlá zabývat. Budu posouvat některé termíny, které jsem si původně připravil pro usnesení, aby měl pan ministr čas některé věci provést, než bude informovat Sněmovnu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Nyní má slovo pan kolega Josef Smýkal.
Poslanec Josef Smýkal: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, velmi stručně bych chtěl reagovat na vystoupení jak pana ministra, tak kolegy Bratského.
Na základě těch informací jsem svolal podvýbor pro mládež na úterý 18.00 hodin za účasti zástupců Ministerstva financí, Ministerstva školství, zástupců organizací dětí a mládeže. A následně ve středu 26. ledna se bude výbor pro vědu a vzdělání zabývat celou problematikou. Je projednáno s Ministerstvem financí, že předloží kromě těchto informací konkrétnější postup, jak celou tu problematiku bude řešit. Vás chci, kolegové, požádat, zdali máte náměty, připomínky, konkrétní věcné záležitosti, které bychom měli řešit, abyste nám je včas předali. Děkuji.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Kdo se dál hlásí do všeobecné rozpravy? Paní kolegyně Konečná.
Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já si dovolím pouze krátkou poznámku.
Přes to všechno, že souhlasím se vším, co tady pan Bratský řekl, ráda bych upozornila na to, že poslanci KSČM a někteří poslanci ODS na tyto problémy upozorňovali již dva roky. Dva roky tato Sněmovna tyto problémy neslyšela. Já bych byla velmi nerada, abychom si z toho dělali aféry na první strany ve chvíli, kdy tato Sněmovna s tím již nemůže nic dělat, a zříkali se zodpovědnosti z chvil, kdy jsme s tím něco dělat mohli. Prosím, vezměme si z toho ponaučení.
Budu velmi ráda, pokud veškeré trestní stíhání a věci, které se fondu týkají, budou prošetřeny do posledního důsledku ať už ze strany NKÚ, nebo Ministerstva financí, a nedělejme si tady z toho volební kauzu.
Děkuji.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Toto bylo poslední vyjádření ve všeobecné rozpravě, proto ji končím.
Přistoupíme k rozpravě podrobné. Slovo má pan kolega Bratský, který avizoval přednesení návrhu usnesení.
Poslanec Petr Bratský: Usnesení by bylo krátké: Poslanecká sněmovna ukládá vládě České republiky, aby na řádném zasedání Poslanecké sněmovny v březnu roku 2005 podala zprávu o činnosti Fondu dětí a mládeže a personálním složení organizačních složek, které zbytkový fond pro stát stále budou spravovat.
(Hlas: Žádá vládu...)
Žádá vládu.
Místopředseda PSP Ivan Langer: To je věc, která se nedá odmítnout určitě.
Kdo se další hlásí do podrobné rozpravy? Žádnou přihlášku nevidím, proto rozpravu končím.
Pro jistotu jsem vás odhlásil a prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami. Přikročíme k poslednímu hlasování dnešního dne a této schůze.
***