(18.50 hodin)
Místopředseda vlády a ministr dopravy ČR Milan Šimonovský: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych začal zprávou z tisku. Stojí tam, že téměř každý druhý občan České republiky je přesvědčen, že hospodářská situace země se za poslední rok zhoršila. To vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Více než třetina lidí soudí, že stav naší ekonomiky je horší než loni, a 17 % občanů si dokonce myslí, že výkonnost ekonomiky poklesla výrazně. Většina občanů, která se vyjadřovala v tomto průzkumu, měla dojem, že v příštím roce to bude úplně nejhorší.
Když jsem tento článek četl, tak jsem si znovu uvědomil diskusi zde ve Sněmovně. Skutečně, ta černá čísla, která tady zaznívají, a obava ze zítřka jsou velmi opravdově přednášeny. Já bych chtěl říci, že tato černá čísla, ať zaznívají z levé strany spektra nebo z pravé, nemají oporu ve statistickém úřadu a v číslech, která jsou pravdivá.
Chtěl bych vás všechny povzbudit. Naše ekonomika se nevyvíjí tak špatně, jak si mnozí z vás myslíte. Český statistický úřad při hodnocení minulého roku uvádí, že růst hrubého domácího produktu - v roce 2002 to byla asi 2 % - v roce 2003 zrychlil na 2,9 % a ekonomický výkon České republiky tak roste o více než 2,2 %. To je více než průměr zemí Evropské unie. Dochází tak přirozeně ke sbližování ekonomických úrovní České republiky a zemí Evropské unie. Nový zpřesněný odhad České národní banky z června letošního roku je, že na letošní rok bude růst HDP ještě větší. Je odhadnut v intervalu 3,6 % až 4 %. V příštím roce je odhad dokonce až na 4,9 %.
To znamená, že je vidět, že česká ekonomika nabírá tempo a že českou ekonomiku nečekají chmurné předpovědi, které zaznívají zprava i zleva, ale čeká ji dobrý vývoj. To je dobré říci občanům této země, že se nemusejí obávat, že česká ekonomika je na tom nejhůře ze všech evropských zemí, ale právě naopak.
Průmyslová produkce letos každý měsíc roste o více než 10 %. V červnu byla meziročně vyšší dokonce o 15,1 %. Produktivita práce přitom v průmyslu meziročně vzrostla o 15,5 %. Stavební výroba v prvním pololetí roku 2004 se zvýšila o 17 %. Ve stavebnictví vzrostla produktivita práce o 13 %. V prvním pololetí letošního roku vzrostl meziročně vývoz o 21,6 %, dovoz o 20 %. Schodek obchodní bilance se meziročně snížil o 5,7 mld. Kč. Míra inflace za posledních 12 měsíců činila pouze 1,7 %. Průměrné mzdy se meziročně zvýšily o 18,8 %, spotřebitelské ceny se zvýšily o 2,3 %. Z toho jasně plyne, že reálné mzdy vzrostly o 6,4 %, a to nejen v zaměstnanecké sféře. V podnikatelské sféře vzrostly reálné mzdy o 6,2 %.
To znamená, že to není tak chmurné, jak to vypadá. Obyvatelé této země berou vyšší platy a já věřím, že jim pouze chybějí informace.
Právě na základě znalosti těchto čísel podle mého názoru je třeba číst nové prohlášení vlády. Prioritou nové vlády je urychlení hospodářského růstu. Vláda chce využít pro tento úkol jak zkušenosti, tak navázat na úspěšnou ekonomickou bilanci vlády minulé.
Dovoluji si vás proto, vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, pozvat ke spolupráci na změnách, které naší zemi pomohou zvýšit životní úroveň občanů a pomohou jí vyrovnat tuto životní úroveň s úrovní nejvyspělejších zemí Evropské unie. Chtěl bych vás požádat o vyslovení důvěry nové vládě. (Potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní vystoupí místopředseda vlády pan Martin Jahn. Připraví se paní poslankyně Alena Páralová. Pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR pro ekonomiku Martin Jahn: Vážené poslankyně, vážení poslanci, dobrý večer. Je to moje premiéra dnes večer, a proto se pokusím být stručný. Doufám, že to někoho neurazí.
Navázal bych ve svém vystoupení na pana kolegu Šimonovského s výčtem pozitivnějších čísel. My jsme slyšeli hrozivá čísla o tom, kolik malých a středních firem zaniká v České republice. Já bych chtěl říci, že v roce 2003 se zvýšil počet malých a středních firem v České republice o více než 170 tisíc, to je více než 20 %.
Pan kolega Šimonovský už hovořil o tom, že průmyslová produkce a produktivita práce rostou dvouciferným tempem skoro dva roky. Růst hrubého domácího produktu je v České republice možná nižší než v některých nových kandidátských zemích, ale na druhé straně pokud jde o výši hrubého domácího produktu na hlavu, tam patříme u nových členských zemí k té lepší polovině, patříme v podstatě ke špici.
Já nechci říkat, že v české ekonomice a v českém podnikatelském prostředí je vše v pořádku, ale na druhé straně je třeba jasně říci, že Česká republika se rozhodně neřítí do nějaké ekonomické propasti.
Nyní mi dovolte pár slov k hospodářské politice, tak jak je popsána v programovém prohlášení vlády. Slyšeli jsme hodně kritiky v tom směru, že je velmi nekonkrétní a že v ní nejsou reálné kroky. Chtěl bych říci, že tato politika je založena na dvou principech - za prvé na snižování schodku veřejných financí, kde se zavazujeme k tomu, že splníme maastrichtská kritéria do roku 2010, a druhý princip je posílení hospodářského růstu.
Vláda zcela jasně definuje, jaké jsou problémy českého podnikatelského prostředí - některé nedokonalé právní normy, byrokracie, je to zneužívání zdravotních a sociálních dávek. Vláda v tomto programovém prohlášení jasně říká, jak s nimi chce bojovat.
Vláda také jasně říká, které jsou prioritní prorůstové výdaje v českém rozpočtu. Hovoří se o výdajích na dopravní infrastrukturu, na výzkum a vývoj, hovoří se o výdajích na rozvoj lidských zdrojů i o programech podpory podnikání zaměřených zejména na podnikání malé a střední. Myslím, že při snaze snižovat schodky veřejných rozpočtu je důležité, aby byly tyto prorůstové výdaje zachovány a aby se škrtalo tam, kde to neohrozí růst české ekonomiky.
Byla nám vytýkána nekonkrétnost. Já bych chtěl na příkladu podpory výzkumu a vývoje dokázat, jak konkrétní je programové prohlášení vlády. Vláda v tomto programovém prohlášení říká zcela jasně: zvýšíme výdaje na výzkum a vývoj, takže dosáhnout 1 % HDP do roku 2010. Za druhé - zefektivníme tyto výdaje tak, aby odpovídaly lépe potřebám reálné ekonomiky, aby se její výsledky projevily v českém průmyslu a v české ekonomice. Za třetí říká - pomocí odpisové politiky podpoříme rozvoj firemních investic do výzkumu a vývoje. Myslím, že nikdo nechce zpochybnit, že výzkum a vývoj je základ konkurenceschopnosti české ekonomiky do budoucnosti, nejenom pro tyto dva roky.
Myslím, že tyto aktivity ukazují, že tato vláda tady nechce být pouze na dva roky, ale dívá se i na to, jaké bude mít výsledky její činění právě za delší období než za dva roky. Myslím si, že v průběhu těchto dvou let máme šanci udělat mnoho v oblasti zkvalitňování celkového podnikatelského prostředí. Na této půdě bych chtěl říci, že považuji za zcela nezbytné, aby probíhala velmi úzká spolupráce i s opozičními stranami, aby takové zákony jako úpadkové právo a jiné důležité normy byly přijaty na základě širokého politického i odborného konsensu. Myslím si, že i to, že se vláda přihlásila k předložení návrhu důchodové reformy po diskusi s opozicí, také ukazuje, že chce řešit problémy, které přesahují horizont těchto dvou let.
Na závěr bych chtěl říci, že jsem přesvědčen o tom, že hospodářská politika popsaná v tomto programovém prohlášení je racionální a je reálná. Ještě jednou zdůrazňuji, není pouze pro dva roky, ale má zcela jasný výhled minimálně do roku 2010. Děkuji. (Potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Alena Páralová, ale ještě předtím se hlásí pan poslanec Petr Nečas s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, můžete vystoupit.
Poslanec Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, já bych chtěl zmínit pouze několik faktů. Fakt první: Růst české ekonomiky je stále výrazně slabší než růst ostatních tranzitních ekonomik. Fakt druhý: Ty ekonomiky, které rostou nejrychleji v Evropské unii, jsou ekonomiky s rovnou daní.
***