(15.10 hodin)
(pokračuje Plachý)

Tato změna, tak jak je legislativně připravována, zkomplikuje život občanům příhraničních obcí a současně negativně ovlivní rozvoj cestovního ruchu a přeshraniční spolupráci, omezí tradiční kulturní, sportovní a společenské akce.

Valné shromáždění euroregionu Bílé - Bílé Karpaty žádá kompetentní orgány, aby nedopustily negativní dopady, které s připravovanou změnou hraničního režimu souvisejí."

Omlouvám se za svoji slovenštinu.

Zatím poslední dosud neukončenou aktivitou je petice proti připravovaným změnám na česko-slovenské hranici, která zní:

"V souladu se zákonem č. 85/90 Sb., o právu petičním, my níže podepsaní vyjadřujeme zásadní nesouhlas s připravovanou změnou režimu na česko-slovenské hranici. Příslušný vládní návrh zákona v současné době projednávají obě komory Parlamentu ČR, sněmovní tisk 578, senátní tisk 276. Jsme přesvědčeni, že připravované změny hraničního režimu zkomplikují život všem občanům česko-slovenského příhraničí a dlouhodobě výrazně zkomplikují rozvoj cestovního ruchu tohoto regionu. Jedná se o omezení práv občanů. Dosavadní právo překračovat hranice v kterémkoliv vhodném místě má být schválením tohoto zákona zrušeno. Článek 15d bod 3 připravovaného zákona, který říká, "osoby, které překračují státní hranice podle tohoto článku, musí mít u sebe platný cestovní doklad a platné povolení", je likvidací všech hromadných akcí pořádaných na česko-slovenské hranici. Tato omezení nebudou mít žádný pozitivní dopad, pouze dopady negativní. Návrh zákona nerespektuje dosavadní praktický život zde žijících obyvatel.

Vyzýváme všechny poslance a senátory, aby dbali práv občanů, které zastupují, a připravované změny odmítli. Žádáme, aby byl zachován dosavadní režim na česko-slovenské hranici, který zde trvá od rozdělení Československa. Evropa musí být otevřena pro všechny, nejen pro hrstku vyvolených.

Členové petičního výboru Ing. Jana Juřenčáková, Antonín Zámečník, Vojtěch Vráblík a Drahomír Ország."

Petice není dosud ukončena, nyní ji podepsalo více než tisíc občanů.

Dámy a pánové, ke všem uvedeným výzvám se připojuji a budu hlasovat proti ratifikaci smlouvy. Předpokládám, že tak učiní všichni poslanci zvolení za Zlínský kraj.

Nyní k věcnému obsahu smlouvy. Jak dalece je smlouva absurdní až směšná, si dovolím demonstrovat na jediném příkladu, kterým jsou tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině, které se každoročně konají na česko-slovenské hranici po bezmála dvě staletí, za účasti několika tisíců účastníků, a to jak z Moravy, tak ze Slovenska. Při těchto slavnostech chtě nechtě dochází k hromadnému překračování státní hranice mimo povolené hraniční přechody. Tyto slavnosti se totiž konají převážně na slovenském státním území, v blízkosti Holubyho chaty. Místo konání slavností je dopravně přístupné pouze ze slovenské strany. Po nabytí účinnosti smlouvy by účastníci slavnosti z moravské strany, kteří půjdou pěšky z Moravy, měli mít u sebe individuální povolení pro překračování státních hranic mimo určená místa, vydané na Slovensku, a ti moravští účastníci, kteří přijedou automobilem nebo autobusem ze slovenské strany, by měli mít u sebe obdobné povolení vydané naší stranou. Ke slavnostem totiž neodmyslitelně patří například návštěva pomníčku bývalého ministra životního prostředí Vavrouška, umístěného přímo na státní hranici. Protože však de facto nezřetelná hranice je účastníky hromadně překračována oběma směry, měli by pro jistotu mít u sebe povolení vydaná oběma stranami.

Vážený pane ministře, mohu vás ujistit, že prakticky žádný z účastníků Slavnosti bratrství Čechů a Slováků žádné takové "bumážky" u sebe mít nebude. Co s tím budete dělat? Budete ignorovat masové porušování zákona, nebo naopak pozatýkáte všechny tyto účastníky slavností? Zařadíte se tak bok po boku uherských žandárů, kteří zatýkali účastníky slavnosti na počátku minulého století.

Mimochodem - v této souvislosti je velmi zajímavá vazba na trestní zákon § 171a, nedovolené překročení státní hranice. Vztahuje se tento paragraf na organizátory slavnosti? Připomenu, že § 171a odst. 1 zní: Kdo pro jiného organizuje nebo jinému umožní nedovolené překročení státní hranice, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, nebo peněžitým trestem.

Vážený pane ministře, v této souvislosti místopřísežně prohlašuji, že spolupracuji s některými starosty na letošní přípravě slavnosti. Můžete mě tedy zahrnout mezi organizátory této akce. Slavností se navíc zúčastním a žádnou "bumážku" u sebe mít určitě nebudu. Bude-li se zatýkat, pak zatkněte, pane ministře, jako prvního mne.

Dámy a pánové, na celé záležitosti je velmi smutné především to, že zpřísnění režimu na česko-slovenské hranici bylo iniciováno především českou stranou, jak plyne z rozhovoru s předsedou vlády Slovenské republiky Mikulášem Dzurindou otištěného v Národní Obrodě 10. března 2004. Dovolte mi několik citací premiéra Slovenské republiky:

"Vnější schengenská hranice povede ne mezi Českem a Slovenskem, ale mezi Slovenskem a Ukrajinou. Na české straně je však třeba hledat odpovědi na otázku, proč k jistým úpravám v hraničním režimu došlo. Nebyli jsme to my, mně je to nemilé, nejraději bych byl, kdyby na česko-slovenské hranici nebyly ani ty závory na klíč. Vždy jsem hovořil o tom, že máme nadstandardní vztahy, neměli bychom si je komplikovat, o to více, že se otevíráme světu, Evropské unii, ale to se Schengenem mezi Slovenskou a Českou republikou nemá nic společného, a dá-li pánbůh, ani nikdy mít nebude."

Na přímý dotaz redaktora: "Vy jste tedy ustoupili tlaku Prahy?" pan premiér odpověděl: "Jsou standardy, které říkají v Evropské unii, které přechody a jak mají být vyznačené, jak mají být používané. Česká administrativa považovala za vhodné a potřebné tyto standardy uplatnit."

Rozhovor zakončuje věta premiéra Slovenské republiky, která opět stojí za citaci: "Schengen mezi Slovenskem a Českem je absolutně nesmyslná představa, otázka absolutně neopodstatněná a nenáležitá."

Vážený pane ministře Grossi, co vy na to? Není-li to pravda, braňte se. Je-li to však pravda - a já v této věci věřím bohužel více slovenskému premiérovi než vám - pak nevím, ale myslím si, že by bylo načase kromě demise vlády podat také svoji osobní demisi. Dříve než se rozmyslíte, dovolte mi ještě jednu otázku, která logicky navazuje na otázku redaktora Národní obrody. Ustoupila Praha v této záležitosti tlaku zvenčí? - A nemyslím tím Brusel. Nechce si snad někdo z nás vytvořit nárazníkové pásmo proti uprchlíkům, jakýsi cordon sanitaire?

***




Přihlásit/registrovat se do ISP