(16.00 hodin)
(pokračuje Pospíšil)

Mimochodem, nebyla též přijata ona novela ústavy, která by řešila střet funkce předsedy a místopředsedy soudu při výkonu veřejné správy v justici.

Chci konstatovat, že bohužel do dneška nebylo jasně řečeno ze strany vlády, v jakém směru a jakými kroky chce reformovat českou justici, co všechno chce provést pro to, aby řízení před našimi soudy se přiblížilo standardu v západní Evropě. Bohužel vláda projednala materiál, který se týká justice, teprve v polovině svého mandátu, teprve před několika týdny, a tento materiál, jak jsem ho stačil prostudovat, obsahuje pouze obecné teze. Mám proto obavu, dámy a pánové, že z tohoto materiálu, který má některé dobré myšlenky, nebude bohužel do konce tohoto volebního období realizováno nic. Jediným výsledkem bývalého ministra spravedlnosti dr. Rychetského bylo bohužel to, že připravil svému nástupci jakýsi materiál, který obsahoval deset bodů, jak reformovat justici. Tento materiál, který měl pouhou stránku rozsahem a obsahoval obecné teze, byl podle mého názoru spíše alibistickým materiálem, který měl zdůvodnit aktivity a činnost ministra Rychetského v jeho funkci.

Dámy a pánové, chci na závěr říci, a některými fakty jsem toto své tvrzení zde dokázal, že předložený materiál v kapitole Demokratický právní stát v oblasti reformy justice a právního řádu bohužel nic nesplňuje, resp. nenaplňuje to, co bylo řečeno v úvodních tezích původního programového prohlášení, a že bohužel pro reformu českého právního řádu a pro reformu justice ze strany této vlády nebylo uděláno ničeho.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní se o slovo přihlásil místopředseda Poslanecké sněmovny pan Ivan Langer.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych se ve stručnosti vyjádřil k bodu, který projednáváme, a to je programové prohlášení vlády.

Jeden z mých předřečníků konstatoval, že tato vláda by se dala ohodnotit přívlastkem nekompetentní a klientelistická. Myslím si, že to je přiléhavé a odůvodněné hodnocení, nicméně ne zcela výstižné. Myslím, že tyto přívlastky bychom měli rozšířit přinejmenším o další dva: tato vláda tedy není jen nekompetentní, není jen klientelistická, je to také vláda prokorupční a nepřátelská.

Proč prokorupční? Čím více tato vláda slovně deklaruje svůj boj proti korupci, tím hůře je Česká republika v hodnocení mezinárodních institucí umístěna na tabulce zemí, které jsou nejvíce postiženy korupcí. V roce 1996 se Česká republika nacházela ještě na přiměřeně lichotivém 25. místě a od tohoto roku nastal již jen stálý pokles, přičemž v roce minulém dosáhl historického minima, a to 54. místa. S trochou ironie by se dalo použít přirovnání s příslovím z dob socialismu, možná ho znáte, kde se pravilo, že tak dlouho jsme rozvíjeli socialismus, až jsme se stali rozvojovou zemí, a to v tom smyslu, že tak dlouho tato vláda bojovala proti korupci, až zařadila Českou republiku mezi rozvojové země.

Proč je tomu tak? Je možné slovně bojovat proti korupci, nicméně je třeba reálně proti korupci něco dělat. Tato vláda stejně, jako tomu je v jiných případech, vytváří jen a jen podhoubí pro to, aby korupce v České republice bujela. Je to nepřehledný právní řád. Sama svými zákony a nařízeními jen vytváří prostor pro další a další korupci. Stačí připomenout celou řadu veřejných zakázek, stačí připomenout celou řadu privatizačních rozhodnutí.

Podtrženo a sečteno - abych zůstal věren svému závazku, že nebudu hovořit dlouze - tato vláda je také vládou prokorupční.

Čtvrté hodnocení vlády vedle nekompetentní, klientelistické a prokorupční je nepřátelská. Tato vláda se tváří jako vláda, která bojuje za zájmy občanů, kteří nechtějí nic jiného než klidně žít svůj život, mít svoji práci, dělat poctivě svoji práci, dostávat poctivě vydělanou mzdu, starat se o sebe, o svoji rodinu a o své blízké. Jaká je skutečnost? Jestliže zhruba v roce 1997 byl počet občanů České republiky bez práce někde kolem 270, 280 tisíc, od té doby, kdy ministrem práce a sociálních věcí byl Vladimír Špidla, kdy předsedou vlády České republiky byl zase Vladimír Špidla, dosáhl počet občanů České republiky bez práce gigantického čísla 580 tisíc osob bez práce.

Na jedné straně je možno se bavit o statistikách, o absolutních počtech, ale uvědomíte-li si, že za každým jednotlivcem je jedna rodina, uvědomíte-li si, jaká je to zkušenost - a já zde hovořím ze zkušenosti, kterou máme v naší rodině - jaká je to tragédie, když otec nebo matka přijde domů a sdělí tu větu "jsem bez práce", potom nás nemůže nechat toto číslo chladnými.

A může se tady pan premiér Špidla a pan ministr práce a sociálních věcí Škromach zaklínat sebevíce, že prioritou této vlády je boj proti nezaměstnanosti, ale skutečnost je úplně jiná. Tato vláda každým svým jedním krokem dělá všechno pro to, aby se lidé měli důvod bát, zda přijdou, nebo nepřijdou o práci, každým jedním svým krokem občanům České republiky práci bere. Jsou to vysoké daně, vysoké odvody zaměstnavatelů, je to neuvěřitelně rostoucí míra byrokracie, která komplikuje každému potenciálnímu zaměstnavateli zahájit podnikání, nebo alespoň udržet své podnikání a někoho zaměstnávat, je to problém nemobility pracovní síly z důvodu pochybného lpění na regulaci nájemného, je to absurdní míra, nesmyslná míra regulace v oblasti pracovního práva, která místo toho, aby lidem pomáhala, tak jim ubližuje, a v neposlední řadě je to také jakási štvanice na zaměstnavatele, která je charakteristickou součástí politiky této vlády.

Podtrženo a sečteno: Není možné konstatovat nic jiného, než jsem učinil - že tato vláda na jedné straně slovně bojuje proti korupci, ale ve skutečnosti korupce v této zemi stoupá, je tedy vládou prokorupční, a že tato vláda sice slovy bojuje proti nezaměstnanosti, ale každým jedním svým krokem nezaměstnanost v této zemi zvyšuje, a je tedy vládou nepřátelskou lidem.

Závěrečné hodnocení: Plnění vládního prohlášení této vlády je, že to je prohlášení vlády nekompetentní, klientelistické, prokorupční a nepřátelské lidem. (Potlesk poslanců klubu ODS.)

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Kolegyně a kolegové, chtěla jsem říci, že nemám žádnou další přihlášku do všeobecné rozpravy, ale vidím pana poslance Petra Šuláka. Takže pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Šulák: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové poslanci. Když tu poslouchám vystoupení kolegů poslanců z ODS, zaráží mě jejich krátká paměť a zejména záměrné překrucování faktů, jakož i to, že neříkají pravdu, když to řeknu slušně.

Všichni víme, že ODS a pravicové vlády připustily to, že se z České republiky stala Mekka spekulativního kapitálu a ekonomických dobrodruhů z celého světa. Vlády sociální demokracie se bohužel musely postavit k věci a musely řešit situaci, kterou způsobily vlády ODS a pravicové vlády.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP