(12.10 hodin)
(pokračuje Špidla)

Účetní dvůr. Každý z členských států jmenuje jednoho zástupce do Účetního dvora. Za členy Účetního dvora jsou vybírány osoby, které ve svých státech působí nebo působily v auditorských orgánech nebo které jsou pro funkci zvlášť kvalifikované. Nejvyšší kontrolní úřad navrhl kandidaturu inženýra Jana Kinšta. Vláda České republiky jeho kandidaturu schválila. Nominační dopis byl odeslán generálnímu tajemníkovi Rady.

Hospodářský a sociální výbor. Hospodářský a sociální výbor je složen z představitelů různých oblastí hospodářského a sociálního života členských zemí Evropské unie. Nové členské země budou ve výboru zastoupeny 95 členy, z toho na Českou republiku připadlo 12 zástupců. Výběr 12 zástupců České republiky v hospodářském a sociálním výboru byl proveden v rámci výběrového řízení, které vedla česká část společného Poradního výboru Evropská unie - Česká republika. Každá skupina Poradního výboru - zaměstnavatelé, zaměstnanci, představitelé občanské společnosti - nominovala čtyři zástupce. Vláda České republiky jejich kandidaturu schválila. Nominační dopis byl odeslán generálnímu tajemníkovi Rady.

Výbor regionů. Výbor regionů je složen z představitelů regionální a místní samosprávy. Nové členské země budou ve výboru zastoupeny celkem 95 členy, z toho na Českou republiku připadlo 12 zástupců. Každý nový členský stát nominuje stejný počet náhradníků, Česká republika tedy 12 osob. Kandidáty na zástupce České republiky ve výboru kandidátů regionů a jejich náhradníky nominovalo Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky na základě výběrového řízení pořádaného Asociací krajů a Svazem měst a obcí. Vláda České republiky kandidatury schválila, nominační dopis byl odeslán tajemníkovi Rady.

Evropská investiční banka. Pro nové členské země jsou ode dne vstupu vyčleněny pozice ve vrcholných orgánech Evropské investiční banky. Jedná se o jedno místo viceprezidenta, člena řídícího výboru, tři místa alternátů ve správní radě a jedno místo pozorovatele v dozorčím výboru. Na obsazení těchto míst se musí shodnout všech deset nových členských zemí.

Viceprezident Evropské investiční banky je představitelem tzv. neformální konstituence, jejíž členy zastupuje v řídícím výboru. Jednotlivé velké země tvoří samostatné konstituence, menší státy se do konstituence sdružují. Řídící výbor, jehož je viceprezident členem, připravuje podklady pro rozhodování správní rady ve věci úvěrů a bankovních záruk.

V průběhu ledna a února došlo k několika kolům jednání všech deseti nových členských zemí o vytvoření neformální konstituence. Při těchto jednáních se jednotlivé členské země dohodly na principu rotace na uvedených pozicích, a v rámci takto dohodnuté konstituence budou vytvořeny tři skupiny - baltická, středoevropská a středomořská. Středoevropská - Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko - získá pozici jednoho alternáta, přičemž její obsazení bude podléhat pořadí: Slovenská republika, Slovinská republika, Maďarská republika, Polská republika, Česká republika. Středoevropská skupina získá rovněž pozici viceprezidenta Evropské investiční banky s tříletou rotací v pořadí Česká republika, Polská republika, Slovenská republika, Maďarská republika a Slovinská republika. Kandidát České republiky se podle dohody na první tři roky po vstupu do Evropské unie stane viceprezidentem Evropské investiční banky. Kandidát na místo pozorovatele v dozorčím výboru vzejde z dohody baltické a středomořské skupiny.

Na základě kvalifikačních předpokladů byl na pozici navržen Ivan Pilip a byl také schválen. Nominační dopis byl odeslán správní radě.

Místa externích úředníků v orgánech a institucích Evropské unie. Pro nové členské země budou postupně uvolňována místa expertních úředníků ve vrcholných orgánech a dalších institucích Evropské unie. Zatím jsou k dispozici první konkrétní údaje o místech uvolněných ve strukturách Evropské komise. Dosud nejsou k dispozici konkrétní údaje o uvolněných místech v Generálním sekretariátu Rady, případně v dalších institucích Evropské unie.

Úspěch při obsazování všech těchto pozic bude záviset výhradně na kvalitách a odborných předpokladech kandidátů. Výběrová řízení budou otevřená a zcela objektivní.

Dne 18. února t. r. komise zveřejnila plán obsazování pozic na úrovni vyšší pozice A1 a A2, střední pozice A3 až A5 řízení včetně počtu a charakteru míst uvolněných pro nové členské země v průběhu let 2004, 2005. Pro nábor úředníků z nových členských zemí bylo v roce 2004 vymezeno 8 míst na pozici A1, ta je nejvyšší, 19 míst na pozici A2, celkem je na této pozici 29 míst pro léta 2004 a 2005, a cílově 83 míst na úrovni středního řízení A3 až A5. Celkem se jedná o 2 místa generálního ředitele, a to ve společném centru výzkumu Evropské komise a nově vytvořeném Generálním ředitelství Evropské komise pro informační technologie a telekomunikace. Dále se jedná o 5 míst zástupce generálního ředitele na Generálním ředitelství Evropské komise pro výzkum, pro zaměstnanost, pro obchod, pro vnější vztahy, pro dopravu a energetiku, a 1 místo pro generálního ředitele Eurostatu.

Výběrová řízení na pozice ve vyšším řízení A1 a A2 budou vypisována na konkrétní místa na jednotlivých generálních ředitelstvích. První kola konkursů by měla být vyhlášena ještě před 1. květnem. Oznámení o vyhlášení konkursu bude zveřejněno v denním tisku a bude rovněž předáno správním orgánům nových členských zemí. Výběrová řízení budou vypisována jako otevřená, to znamená, účast bude umožněna každému, kdo splní kritéria, odbornost a praxi.

První kolo konkursu na obsazení konkrétního místa ve vyšším řízení bude mít podobu hodnocení přihlášek a přiložených profesních životopisů kandidátů. Hodnocení bude prováděno výběrovými komisemi za účasti zástupců dotčených generálních ředitelství Evropské komise a zástupců Generálního ředitelství Evropské komise pro administrativu. Vybraní uchazeči budou přizváni k pohovorům v tzv. zkušebních centrech - jedná se o pracoviště nezávislých firem personálního poradenství - kde budou vyhodnoceny jejich obecné kvality. Tito uchazeči podstoupí dále pohovory před zvláštní výběrovou komisí, nejúspěšnější 3 až 4 na konkrétní místo absolvují pohovory s nejvyššími představiteli Evropské komise. Výsledkem výběrové procedury bude obsazení konkrétního místa nejúspěšnějším kandidátem. K obsazení jednotlivých míst nejúspěšnějšími kandidáty by mělo dojít v období září až prosinec 2004.

Konkursy na obsazení míst na úrovni středního řízení bude organizovat Úřad pro výběr zaměstnanců evropských institucí - zkratka EPSO. Výběrová řízení na střední pozice se budou lišit od výběrových řízení na vyšší pozice. Výběrová řízení nebudou probíhat konkrétně na jednotlivá místa, ale budou postupovat po skupinách, takže výběr na místa na několika příbuzných generálních ředitelstvích bude vždy spojen. Na základě výběrových řízení bude vytvořen seznam úspěšných kandidátů, který bude sloužit jako databáze pro výběr vhodných osob pro postupně uvolňovaná místa. První výběrová řízení budou ohlášena na přelomu dubna a května a přijetí prvních osob lze očekávat na konci roku 2004, případně počátkem roku 2005.

Kandidáti na pozice A1 až A5 musí splnit určité kvalifikační požadavky. Dle dosavadních informací Evropské komise se pro pozice A1 a A2 bude požadovat minimálně 12 let praxe a z toho 6 let v řídicí funkci.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP