(17.30 hodin)
(pokračuje Kasal)

Nejsou-li námitky, může vystoupit ten, kdo má přednostní právo k vystoupení. Tím je samozřejmě kromě předsedy poslaneckého klubu také místopředseda sněmovny Ivan Langer.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážený pane místopředsedo, i když celá řada mých kolegů se domnívá - a já se domnívám, že právem - že by bylo možné vznést námitku proti vámi předkládané proceduře, přesto si myslím, abychom zůstali v intencích jednacího řádu, že by bylo vhodné, abyste pojal návrh pana kolegy Tlustého jako procedurální návrh k téže věci, a je na vás, jakým způsobem se zhostíte hlasování o těchto dvou návrzích. V každém případě jsem přesvědčen, že předseda poslaneckého klubu a koneckonců každý poslanec této sněmovny je oprávněn takovýto procedurální návrh předložit.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: S tím já vůbec nepolemizuji. Já pouze tvrdím, že k proceduře se nevede rozprava, a dal jsem tak, jak mně ukládá prezidiálka, hlasovat o návrzích, na kterých se shodlo politické grémium. Na tom přece není vůbec nic špatného a odmítám jakékoliv náznaky o tom, že manipuluji touto částí schůze.

Takže znovu. Z jednání politického grémia vzešel návrh, že v úterý 16. 12. jako druhý bod pořadu 23. schůze bude projednáván bod 128, což je Informace o pozici vlády na Mezivládní konferenci k návrhu Ústavní smlouvy pro Evropskou unii.

Znovu pan poslanec Tlustý.

 

Poslanec Vlastimil Tlustý: Pane předsedající, dámy a pánové, nezbývá nic jiného, než abych procedurální návrh, který je alternativou k tomu, který jsem tu tlumočil, přednesl já jménem poslaneckého klubu. Navrhujeme, aby tento bod byl projednán zítra jako první bod jednání, a důvod je prostý. Jednání, kterému má toto naše zítřejší jednání předcházet, se uskuteční tento víkend a je naprosto nesmyslné, aby pozice České republiky byla diskutována poté, kdy se toto jednání uskuteční. Takže alternativou je zítra první bod odpoledne.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Dobře. Slyšeli jsme alternativu z poslaneckého klubu ODS a teď jsem na pochybách, zdali mám prvně dát hlasovat o alternativě, ale myslím si, že prvně dám hlasovat o návrhu politického grémia. V případě, že by nebyl přijat, dám hlasovat o alternativě. Je s tím souhlas? Je.

 

V hlasování pořadové číslo 709 se ptám, kdo souhlasí s návrhem na projednání této záležitosti v úterý, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

Hlasování skončilo. Ze 176 hlasujících pro 90, proti 54. Tento návrh byl přijat.

 

Nebudeme v tuto chvíli moci hlasovat o alternativním návrhu. Počkám samozřejmě na kontrolu výstupu z hlasovacího zařízení.

Zdá se, že nejsou námitky. Jako první vystoupí pan předseda vlády Vladimír Špidla, jako druhý vystoupí pan poslanec Jan Zahradil.

Hlásí se pan poslanec Oldřich Vojíř. Návrh prošel. Samozřejmě. V tuto chvíli má pan poslanec Vojíř příležitost ještě k dalšímu procedurálnímu návrhu. Pane předsedo vlády, promiňte, dám přednost panu poslanci Vojířovi, v tuto chvíli ještě k procedurálnímu návrhu.

 

Poslanec Oldřich Vojíř: Vážený pane předsedající, čekal jsem, až doběhne tato procedura, která byla nějakým způsobem předjednána, proto jsem se hlásil nyní. Poprosil bych sněmovnu, jestli je možné zařadit bod, který je veden pod číslem 102, na čtvrtek od 17 hodin. Jedná se o prvé čtení zákona, zjednodušeně řečeno, o podpoře obnovitelných zdrojů. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Pane poslanče, to koliduje s naším usnesením. Bohužel. Nemohu vám vyhovět, pokud nebude uveden nějaký zvláštní důvod.

V tuto chvíli se zdá, že k proceduře již nikdo nechce vystoupit, a já prosím, aby se slova ujal předseda vlády Vladimír Špidla.

 

Předseda vlády ČR Vladimír Špidla: Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, v neděli 7. prosince vláda projednala a schválila mandát pro delegaci České republiky na závěrečná jednání Mezivládní konference. Tento mandát na jedné straně shrnuje dosavadní vývoj jednání Mezivládní konference a stav naplňování priorit České republiky, které byly zakotveny v úvodním mandátu, na straně druhé však rovněž v návaznosti na úvodní mandát stanovuje priority České republiky pro závěr Mezivládní konference a pozice, které v těchto otázkách budeme zastávat.

Potřeba aktualizovat mandát před finálními jednáními Mezivládní konference je zakotvena již v úvodním mandátu z 1. října. Doba, kdy k aktualizaci mandátu došlo, byla uvedena vývojem Mezivládní konference. Itálie, která vykonává předsednictví v Radě EU a z tohoto titulu je také odpovědna za vedení Mezivládní konference, předložila v závěru listopadu 26. 11. tzv. finální balíček, ve kterém byly shrnuty návrhy k řadě otázek týkajících se institucí Evropské unie, rozhodování společných politik i revize evropské ústavní smlouvy. Tento balíček měl vymezit okruh otázek, které zůstávají otevřeny a jejichž projednávání, a tedy i posun oproti návrhu Konventu má většinovou podporu účastníků Mezivládní konference. Zároveň měl balíček posloužit jako podnět pro přechod do finální fáze Mezivládní konference.

Balíčkem se zabývali ministři zahraničních věcí během dvoudenního konkláve v Neapoli. Zde většina zemí potvrdila vůli ukončit jednání Mezivládní konference v závěru italského předsednictví na zasedání Evropské rady v Bruselu 12. až 13. prosince. I když zatím nemůžeme s jistotou potvrdit, že jednání Mezivládní konference skutečně budou uzavřena tento týden v Bruselu, přesto je třeba, abychom na tento summit měli připraveny naše finální priority a pozice a zároveň ujasněný prostor pro vytvoření závěrečného kompromisu.

Jak jsem již uvedl, mandát pro závěrečné jednání Mezivládní konference vychází z mandátu úvodního, to znamená, že jsme během Mezivládní konference naše hlavní priority ani výrazně nezměnili, ani nesmetli pod koberec.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP