(17.10 hodin)
(pokračuje Rouček)

Ta dnešní debata i postoj ODS jasně ukázaly, že naše nejsilnější opoziční strana nemá, co se evropské politiky týče, jasný koncept, nemá partnery, s kterými by tento koncept prosazovala. Kdyby je měla, poslanec Zahradil by byl schopen svůj návrh prosadit v Konventu. Kdyby je měla, mohli by ovlivnit debatu v Evropském parlamentu, kdyby je měla, mohli by ovlivnit debaty v jednotlivých státech. Ale ono se tak nestalo a to jenom naznačuje myšlenkovou krizi, hlubokou krizi, v které se Občanská demokratická strana nachází. My jsme to viděli minulý a předminulý týden v souvislosti s reformou veřejných financí, my to vidíme znovu dnes v souvislosti s debatou o Evropské unii. Nemáte koncept, nemáte ani druhy, přátele, o které byste se mohli opřít, s kterými byste tento váš koncept mohli prosazovat. Je-li tomu jinak, očekávám, že ještě ve zbývajícím čase ten koncept předložíte a řeknete nám, s kým jej budete prosazovat.

Děkuji za pozornost. (Potlesk členů ČSSD.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Prosím, aby se nyní slova ujala slova paní poslankyně Dundáčková, ale zároveň ji poprosím, aby dala ještě přednost faktické poznámce pana poslance Jana Zahradila.

 

Poslanec Jan Zahradil: Paní předsedající, děkuji. Já bych vaším prostřednictvím vyjádřil potěšení nad tím, že pan kolega Rouček nás oblažil dalším zábavným projevem a že dokonce zpopularizoval skromné dílko osmi konventistů ze sklonku loňského roku. Ale to, že jsme sepsali jakýsi alternativní draft, to ještě neznamená, že bychom nepracovali s návrhem ústavní smlouvy jako takové, protože jsme samozřejmě realisté a většinové stanovisko respektujeme. Zároveň to také neznamená, že nebudeme vyjadřovat své výhrady vůči tomuto konkrétnímu návrhu.

A pokud jde o případné spojence uvnitř Evropské unie, já bych pana kolegu Roučka mohl pouze odkázat na 10. červenec letošního roku, kdy v Praze spatřila světlo světa česko-britsko-polská iniciativa jménem Pražská výzva. Může si ji přečíst na webových stránkách ODS. Tam se možná o spojencích a o nějakých alternativách dočte.

A jinak vím, že pan poslanec Rouček v minulých dnech vyjádřil nebo mu byla vyjádřena jakási důvěra, pokud jde o nominace pro volby do Evropského parlamentu. Já do toho sociální demokracii skutečně nechci mluvit, nic mi do toho není, ale předpokládal bych, že kandidát nebo čelný kandidát do Evropského parlamentu prokáže alespoň nějakou základní znalostní kvalifikaci pro tuto funkci. Myslím, že pan poslanec Rouček tím, co tady předvedl, si asi moc nepomohl.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Další faktickou poznámku má pan poslanec Petr Nečas. Po něm jsem viděla k faktické poznámce zvednutou ruku pana poslance Laštůvky. Prosím, pan poslanec Petr Nečas.

 

Poslanec Petr Nečas: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, velmi rád s osobním podpisem a věnováním věnuji panu poslanci Roučkovi - který tady v rozpětí dvou týdnů v podstatě zopakoval svůj předcházející projev, čímž demonstroval svou hlubokou myšlenkovou krizi - věnuji publikaci ODS, která zahrnovala poziční dokumenty v jednotlivých resortech ve vztahu ke vstupu do Evropské unie. Mimochodem dokument, který vláda vůbec nepředložila, který nebyl předložen české veřejnosti, který hodnotí dopady vstupu do Evropské unie v jednotlivých oblastech působení české exekutivy. To za prvé.

A za druhé. Já bych vzhledem k tomu, že to je zhruba již podruhé v rozpětí dvou týdnů, kdy pan Rouček vystupoval s tímto cílem, si ho dovolil prostřednictvím předsedající požádat, aby skutečně nezatahoval primární volby uvnitř sociální demokracie z hlediska sestavování kandidátky do Evropského parlamentu do této Poslanecké sněmovny. Pan Rouček se velmi snaží, aby byl lídr, ale já ho velmi prosím, aby neobtěžoval poslance ostatních politických stran svou ambicí stanout v čele kandidátky do Evropského parlamentu. (Potlesk z lavic ODS.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Petru Nečasovi. Věřím, že pan poslanec Rouček slyšel tuto výzvu a že ji také vyslyší.

Prosím, nyní pan poslanec Laštůvka.

 

Poslanec Vladimír Laštůvka: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, mně je opravdu upřímně líto, že debata se opět dostává do této brutální polohy. Z vystoupení pana místopředsedy Langera jsem měl dojem a pocit, i když jsem hluboce nesouhlasil s tím, co říkal ve svém závěru, tak jsme hovořili k věci. To, kde jsme nyní, myslím si, že není o tématu, který máme na stole. Ale to nebyl důvod, proč jsem chtěl věcně reagovat.

Chtěl jsem věcně reagovat na to, co říkal ctihodný kolega Zahradil. Ten papír, který vznikl v Praze, vydávat za česko-britsko-polské stanovisko je opravdu silné. Možná to byl papír Občanské demokratické strany, možná poněkud méně významné polské strany, než je Občanská demokratická strana v České republice, a možná části britských konzervativců. Ale v žádném případě to není stanovisko česko-britsko-polské.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Nyní je další přihlášenou do rozpravy paní poslankyně Eva Dundáčková, kterou poprosím, aby se ujala slova, a po ní řádně přihlášený pan poslanec Laštůvka, pokud tomu dobře rozumím, této přihlášce. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Eva Dundáčková: Vážená paní předsedající, přítomné dámy a pánové, musím říci, že pan poslanec Rouček mi malinko ulehčil nástup. Já jsem velmi přemýšlela, čím mám začít, a velmi pečlivě jsem poslouchala celou dnešní rozpravu, ač to místy bylo, musím říci, velmi náročné. Myslím, že jsem tak činila na rozdíl od pana parlamentního zpravodaje Svobody, který nám sdělil zcela korektně svůj názor na podobu Evropy, ale pak tady od dvou hodin, byť zpravodaj, strávil necelou hodinu. Mezi třetí a pátou hodinou tady nebyl téměř vůbec a jen náhodou mu náš pan kolega Hynek Fajmon mohl předat návrh na usnesení. Skoro jsem ho podezírala, že v tu chvíli byli spolu domluveni, že by pan zpravodaj zaběhl, aby mu pan Hynek Fajmon mohl své usnesení předat.

Myslím, že je to docela smutné, ale o to smutnější je, že byť premiér pravidelně navštěvuje a řekla bych, že převažující část dnešního jednání strávil tady v sále s námi, v tuto chvíli ho nevidím, nedá se zdaleka totéž tvrdit o ministru zahraničí. A já jsem velmi doufala, protože nejsem expert na zahraniční otázky a zahraniční politikou se nezabývám, není mojí prioritou, že se dneska něco dozvím. Že se dozvím stanoviska nejen svých vlastních kolegů, ta jsme se dozvěděli navzdory tomu, že pan poslanec Rouček se tak nedomnívá, ale myslím, že pokud tady někdo sdělil své vlastní představy na příští podobu Evropské unie, tak to byli poslanci ODS. A pro mne je to příjemné, já jsem mohla být ujištěna o tom, že mé myšlenkové schéma je podobné jako pana kolegy Zahradila, je podobné jako Hynka Fajmona a řady dalších, že ODS má představu o tom, jak by měla z jejího pohledu nebo se vyvíjet další myšlená integrace Evropské unie, ale bohužel jsem se nedověděla, s výjimkou několika poslanců, já tady pak navážu na jejich vystoupení, o tom, co si vlastně o další integraci myslí tato vláda. Já jsem se opravdu na začátku dnešního dne domnívala, že dnešní bod se jmenuje informace vlády České republiky o tom, jaké budou pozice, jakým způsobem bude vyjednávat, jak bude jednat o budoucnosti Evropy.

Navzdory tomu, že se nás tato vláda snaží přesvědčit o tom, že k žádným kvalitativním změnám nedochází, tak i naše média jsou plná diskuse o tom, že se jedná o budoucnosti Evropy, připravuje se bitva o ústavu Evropské unie. Myslím, že vedeme-li o něčem diskusi, tak vedeme diskusi o tom, jakou podobu má příští Evropská unie mít, zda chceme, či nechceme ústavu. Já jsem velmi doufala, že budeme hovořit také o tom, zda upřednostňujeme mezivládní model, či nadnárodní model. K něčemu takovému nedošlo a z úst naší vlády, respektive jednotlivých jejích představitelů jsem se nic takového nedozvěděla.

Pan doktor Jičínský byl jedním z mála předřečníků nebo řečníků, který se dnešního dne pokusil o vyvážený pohled na situaci, na historickou situaci, ve které se nacházíme. Jediné, v čem se domnívám, že se mýlil, resp. nemám na tu věc stejný názor, jak diskutoval o tom, že vedeme boj o členství v Evropské unii a že ti, kteří se dnes vyjadřují kriticky, že se vyjadřují kriticky k členství do Evropské unie.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP