(18.50 hodin)
(pokračuje M. Urban)
Pozitivní je zejména to, že nejrychleji roste export na náročné trhy. Ve vývozu se daří zvyšovat podíl strojů a dopravních zařízení. Podíl zboží s vyšší přidanou hodnotou se v českém exportu trvale zvyšuje. Podíl strojů a dopravních prostředků v exportu dnes činí 49,6 %. A to nebudu mluvit o hi-tech technologiích, o vyspělých produktech, které jsme schopni vyvážet do celého světa a být velmi konkurenčně schopní.
Ekonomické prostředí v České republice je nízkoinflační. Tento trend vyústil v průběhu letošního roku dokonce v meziroční pokles cen. Poslední údaj za srpen hovoří o meziročním snížení spotřebitelských cen o 0,1 %. Navzdory různým problémům, kterými občany zásobují média a také tato Poslanecká sněmovna, a zejména v porovnání s hospodářskými problémy zemí, kam až dohlédnete, je současný hospodářský vývoj v České republice jednoznačně úspěšný. Prosto jakékoliv křivé zrcadlo, které kdokoliv chce nastavit tomuto jasnému statistickému důkazu, prostě neobstojí.
Samozřejmě že máme problémy. Máme problémy s přetrvávající fiskální nerovnováhou, a proto je tady reforma veřejných financí. Tento jev, který se projevuje postupným prohlubováním schodku veřejných rozpočtů a růstem veřejného dluhu, nikdo nenazývá jako jev pozitivní. Proto vláda připravila kroky, které tyto trendy změní.
Nebudu vás dále obtěžovat dalšími statistickými daty. Chtěl bych pouze říci, že reforma, přestože se ji snažíte nazývat jako protirůstovou, tak to není pravda. Reforma má v sobě prorůstové prvky a já to zase doložím na číslech. Pokud mi to chce někdo vyvrátit, nechť mi to vyvrací na číslech. Státní rozpočet roku 2004 a reforma veřejných rozpočtů podporují růst investic do fixního kapitálu pro všechna léta - 2004, 2005, 2006. Tempo růstu je 3,2 až 3,8 ročně nárůstu fixního kapitálu, samozřejmě prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, SFRB atd., atd. Pokles daňové sazby z příjmů právnických osob z 31 až na 24 % během tří let je příležitost k tomu, aby firmy měly možnost tyto prostředky vynakládat na investice, na rozvojové investice, na modernizace, inovace, tak abychom mohli vytvářet skutečně konkurenci tvrdé konkurenci, která nás čeká v Evropské unii. Růst výdajů na vědu a výzkum prokazatelně téměř 0,6 HDP, je to růst mírný, ale je to přesto růst, který je jednoznačně prorůstovým faktorem tohoto rozpočtu a celé reformy.
Mohl bych pokračovat dál a dál. Ale to by mě musel chtít někdo slyšet, musel by to někdo chtít vnímat, a ne tady pouze vytvářet divadelní atmosféru, která má sloužit pravděpodobně naprosto jiným účelům než reálnému hodnocení stavu věcí.
Tedy, vrátím se k větě, která tady také padla - je dobré pro tuto zemi kráčet dál. Já říkám ano. Pro tuto zemi je dobré kráčet dál s touto vládou, která doposud na rozdíl od vašich slov naplnila svoji práci činy a činy je schopna doložit. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: O slovo se hlásí místopředseda Ivan Langer.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážený pane předsedo, části vlády, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych předstoupil opět s procedurálním návrhem, který pramení z postesku pana ministra Urbana, že neví, jestli ho někdo poslouchá. Domnívám se, že projednávání bodu vyslovení důvěry vládě České republiky si skutečně zaslouží, aby zde byla přítomna celá vláda do posledního jejího jednoho člena. Myslím si, že je prazvláštní a nemožné akceptovat v tomto důsledku nepřítomnost přinejmenším dvou místopředsedů této vlády, pana místopředsedy Grosse a pana místopředsedy Cyrila Svobody.
Dávám návrh na přerušení projednávání tohoto bodu do doby, než vláda Česká republiky bude zcela v kompletním počtu.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Já to ale, pane místopředsedo, jestli dovolíte, chápu tak, že je to vlastně identický návrh s tím, o kterém jsme hlasovali před chvílí. Nepokládám za možné hlasovat opakovaně o stejném návrhu.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Domnívám se, pane předsedo, že se mýlíte, neboť já opravdu jen žádám to, aby při tak významném bodu byla přítomna celá vláda, všichni její členové, neboť není nikde vyloučeno to, že v průběhu rozpravy budou vyslovovány kritické připomínky a otázky na jednotlivé členy vlády. Já si nedokáži představit, že by rozprava mohla probíhat bez jejich reakcí.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Takže bychom měli hlasovat přesně o čem?
Místopředseda PSP Ivan Langer: Přerušit projednávání tohoto bodu do doby, než budou přítomni všichni členové vlády, zejména místopředseda vlády Stanislav Gross a místopředseda vlády Cyril Svoboda.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: O tomto nemůžu nechat vést rozpravu.
Pan předseda poslaneckého klubu Petr Ibl.
Poslanec Petr Ibl: Pokud by tento požadavek, který vznesl ze strany ODS dotyčný poslanec, měl platit, tak já požaduji, aby v tomto důležitém bodu jednání, kdy zde musí být přítomna celá vláda, všichni ministři, aby byli přítomni všichni poslanci včetně poslanců ODS. Jak mohu konstatovat, nejste tady všichni, takže si počkáme, až budou všichni poslanci ODS. (Velký hluk v sále.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Klid prosím. Prosím vás opravdu o klid! Žádnou rozpravu vést nemůžeme.
Ministr Dostál, tomu slovo udělit musím, ale opakuji, že rozprava není vedena.
Ministr kultury ČR Pavel Dostál Pane předsedající, byl bych rád, kdybyste panu kolegovi Langerovi jen vaším prostřednictvím vysvětlil, že vláda je orgán, který je usnášeníschopný, pokud je přítomna nadpoloviční většina jeho členů. Zde je přítomna nadpoloviční většina jeho členů a vláda může také i tady jednat. Domnívám se, že je zbytečné, abychom hodinu čekali, než seženeme jednoho člověka.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Vidím pana poslance Kováčika, který se hlásí o slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Paní a pánové, vážení přítomní, příjemný pocit, že naše jednání je přenášeno přímým přenosem, skončil ve čtyři hodiny. (Potlesk poslanců ČSSD.) Chtěl bych požádat, abychom přestali provozovat nějaké podivné exhibice a hrátky. Máme před sebou skutečně vážnou záležitost. Jednání o vyslovení nedůvěry vládě není něco, z čeho bychom si mohli dělat nějaké body, co se týče mediálních úsměvů do světa. Je třeba, aby tady skutečně byla celá vláda. Pojďme si všichni sednout na zadek a pojďme pracovat a odvést svoji práci. Děkuji vám. (Potlesk části poslanců KSČM.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím pana ministra Zdeňka Škromacha.
Ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach: Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, je docela paradoxní, že kolegům z ODS najednou vadí, jestli tady chybí jeden nebo dva ministři v této chvíli. V době, kdy svítila červená světýlka kamer, kdy byl přímý přenos, tak tady horlili mnohdy bez argumentů naprosté nesmysly. Pan předseda poslaneckého klubu Tlustý uvedl svoji řeč, nikoliv oslovení poslanců, ale hovořil tady k posluchačům a divákům, ke kamerám.
***