(9.30 hodin)
(pokračuje Gross)

Pak se docela divím, že se nad tím rozhořčuje. Prostě pokud se mě zeptáte na něco jiného, dostanete odpověď na ty otázky, na které jste se ptal, a pak se rozčilujete, že jste nedostal odpověď na otázky, které jste nevznesl. To je docela těžká komunikace.

Jen pro osvěžení těch, kteří nečetli interpelaci písemnou. Vy jste v úvodním odstavci hovořil na třech místech o žadatelích o azyl, že jsou na druhém místě po Ukrajincích, že od počátku roku požádalo o azyl 355 Slováků, což je 18 % všech žadatelů o azyl, loni že žadatelů o azyl bylo 843. Pak se ptáte na to, zdali čísla uvedená v médiích jsou pravdivá. Ve druhé otázce se pan místopředseda ptá, kolik osob slovenské národnosti žijících v ČR o azyl nepožádalo. To je otázka, která jede trochu jiným směrem, k té se vrátím. Ve třetí otázce se ptáte, co cizinecká policie dělá s občany, kteří o azyl nepožádali. Tato odpověď je jednoznačná. Pak se pan místopředseda ptá, jestli nemáme mít nový azylový zákon. To znamená, že skoro všechny otázky se točí kolem azylu. Proto odpověď byla směřována na azylové řízení.

Nyní tedy ještě jednou k písemně položeným otázkám. Ano, čísla uvedená v médiích jsou pravdivá. Tak zněla otázka číslo 1.

Otázka číslo 2 byla, kolik osob slovenské národnosti žijících v České republice o azyl nepožádalo. Odpověď je jednoznačná. My přece podle naší zákonné úpravy a mezinárodně smluvních dokumentů se Slovenskou republikou, které jsou platné od roku 1993, tedy již hodně dlouhou dobu, nemůžeme evidovat počet slovenských občanů, který na našem území je, a to z jednoho prostého důvodu: protože mezinárodně smluvní úprava, kterou mimochodem podepisovala jiná vláda než tato vláda, jasně stanoví, že občané Slovenské republiky mohou na území České republiky vstupovat nejen bez víza, ale dokonce na časově neomezenou dobu. To znamená, že pokud se prostě slovenský občan rozhodne vstoupit na naše území pouze s cestovním pasem, tak pokud ho má kdykoli u sebe, tak na našem území může pobývat léta. To znamená, že otázka, kolik osob slovenské národnosti žijících v České republice o azyl nepožádalo, nemůže být nikdy zodpovězena, protože smlouvami, které uzavírala jiná vláda nežli tato nebo minulá vláda, je jasně stanoveno, že tato základna nemůže být nikdy zjištěna, protože Slováci do České republiky mohou, jak už jsem řekl, pouze na cestovní pas na neomezenou dobu.

Stejně tak třetí otázka, co cizinecká policie dělá s osobami, které o azyl nepožádaly, je buď špatně položená, nebo jde o neznalost platné právní úpravy, protože cizinecká policie s nimi samozřejmě ze zákona nesmí dělat vůbec nic. Ti lidé jsou tady naprosto legálně, pokud mají platný cestovní doklad. Mohou tady pobývat léta podle platných mezinárodních nebo dvoustranných smluv, které byly uzavřeny v roce 1993.

Otázka, jestli nevyžaduje azylový zákon novou právní úpravu, je na místě, ale je to otázka k azylu, nikoliv k tomu, o čem nyní hovořil pan místopředseda Langer. Tady musím poděkovat za to, že sněmovna umožnila - myslím si, že za přispění všech rozumně uvažujících poslanců z různých politických stran - aby azylové řízení bylo zpřísněno. To znamená, že my máme již několik měsíců, nebo vlastně již rok, platnou zpřísněnou azylovou proceduru, která nám umožňuje v takzvaném zkráceném řízení, které musíme vyřídit do třiceti dnů, neodůvodněné žádosti o azyl zamítnout, pokud země původu těchto osob je takzvanou bezpečnou zemí nebo pokud tyto osoby prošly takzvanou bezpečnou zemí. To, jaká země je takzvaně bezpečná, stanovíme naším interním aktem na základě toho, jaké seznamy jsou stanoveny příslušnými mezinárodními organizacemi pro migraci. Existuje seznam zemí, které považujeme za bezpečné, a pokud tato osoba pochází z této země nebo touto zemí prošla, v tomto zkráceném řízení do třiceti dnů tyto žádosti o azyl zamítáme jako zcela neodůvodněné.

Správně pan místopředseda Langer ve svém úvodním vystoupení hovoří o tom, že je to skutečně jenom jedna část problému, že je to problém pouze azylantů. Avšak na azyl byly položeny otázky, proto také odpověď k azylu zaměřena byla.

Pokud se nyní pan místopředseda Langer ptá na ostatní záležitosti, to je skutečně složitější problém. U nás je situace taková, že ne každý, kdo do České republiky přijde a kdo v České republice pobývá, má nárok na čerpání z našich solidárních sociálních systémů. U nás není vázáno čerpání z tohoto systému ani na občanství, ale je vázáno na institut trvalého pobytu, to znamená, že pokud někdo z těchto občanů Slovenské republiky získá trvalý pobyt, tak v tu chvíli má nárok na čerpání některých sociálních dávek. Pokud jde o pozici Ministerstva vnitra a cizinecké policie - protože my se vyjadřujeme k institutu trvalého pobytu - tak my takovýmto osobám v drtivé většině případů získání tohoto institutu trvalého pobytu neumožňujeme, ale celkové statistiky samozřejmě k dispozici nejsou. Ty negativní jsou k dispozici, ty pozitivní, to znamená, kolika lidem jsme toto umožnili - nicméně tímto směrem tak otázka nešla. Pravda je, že na úrovni předsedů vlád jednání na toto téma proběhlo, podklady k tomuto jednání jsme zpracovávali my a předseda vlády je k dispozici měl. Pravda také je, že slovenská strana se zavázala k tomu, že bude činit některé kroky, které povedou k tomu, aby se situace zlepšila. Podle mých informací v tuto chvíli situace je lepší než v době, kdy tato interpelace vznikala, nicméně že by ten problém vůbec neexistoval, to říci nemohu, to pravda samozřejmě není.

Je otázka, jestli právě probíhající schůze Poslanecké sněmovny v tomto směru také pomůže, protože pravda je, že některé nárokové složky, které jsou dotčeny touto reformou, mohou být upraveny, nebo jejich čerpání může být upraveno tak, že také sníží zájem slovenských občanů nebo kohokoliv, kdo by chtěl tento systém zneužívat, aby tak činil v České republice.

Znovu opakuji: ty otázky byly položeny jiným směrem a na otázky položené v interpelaci odpověď dána byla.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji vám, pane ministře. Pan poslanec Langer se hlásí o slovo.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, musím pana ministra upozornit, že jsem nekladl žádné další, nové otázky. Mám pocit, že problém je v tom, že pan ministr nechává odpovědi na interpelace někomu zpracovat, což je logické. Nedokážu si představit, že při tak velkém ministerstvu on sám bude po večerech sedět u psacího stroje a odpovídat na interpelace poslanců, nicméně předpokládám, když už to někdo zpracuje, že si odpověď pan ministr alespoň přečte, respektive že si přečte alespoň samotnou interpelaci. V té se jednoznačně hovoří o problému migrace. Já jsem předpokládal, že ministr vnitra pochopí komplexnost této problematiky, že se k ní stejně tak také vyjádří, a ne že otrocky nechá některého ze svých úředníků odpovídat statistikami a jednotlivými čísly.

Musím říci, že odpověď pana ministra vnitra v tomto smyslu je jen částečně uspokojivá. Myslím, že by si zasloužila, aby nás všechny informoval o tomto problému jako celku, tedy o problému migrace jako takové se všemi jejími rovinami včetně té, kterou on sám zmínil a která podle mého přesvědčení a možná naivního očekávání vyplývá sama z pojmu migrace. Jde o problém trvalých pobytů a sociálních dávek. Myslím, že by stálo za to, aby se pan ministr vnitra pokusil o to, abychom měli k dispozici maximum možných čísel a zejména jasnou odpověď na otázku, co s tímto problémem hodlá on, respektive vláda a jeho kolegové, dělat a kdy, neboť ten problém je podle mého přesvědčení jako časovaná bomba, která v tuto chvíli tiká a svojí přítomností už ohrožuje osoby, které se pohybují a žijí v blízkosti center, kam se slovenští Romové stěhují.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP