(9.20 hodin)

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, pane poslanče.

K odpovědi se hlásí pan ministr Stanislav Gross. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Stanislav Gross: Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, děkuji panu poslanci Vymětalovi za tento vstřícný přístup.

Ten problém je v tom, že jedna složka policie tyto náklady vykáže ve svých nákladech, protože je to její činnost, ale ta činnost byla třeba vedena ve prospěch Úřadu pro dokumentaci zločinů komunismu. Když uniformovaná složka policie několik lidí předvádí, vede nějaká pátrání a šetření, pak je to její činnost, ona z toho má náklady ve svém účetnictví, ale je to činnost ve prospěch někoho jiného, a je pak otázka, jestli to někdo zahrne do nákladů na činnost např. Úřadu pro dokumentaci, nebo na činnost té složky uniformované policie. Do nákladů obojího to samozřejmě zahrnout nelze, protože bychom měli větší výdaje, než jsme měli fyzické peníze. Takže v tom dochází a docházelo k některým nesrovnalostem.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, pane ministře. Ptám se, jestli se ještě někdo hlásí do rozpravy k této interpelaci. Není tomu tak, takže rozpravu končím.

Ještě se ptám pana poslance Karla Vymětala, jaké navrhuje usnesení k této odpovědi, i když tuším, jaké asi bude, ale prosil bych ho, aby ho řekl ještě jednou.

 

Poslanec Karel Vymětal: Já jen zopakuji, že navrhuji, aby Poslanecká sněmovna vyslovila nesouhlas s odpovědí pana ministra Grosse na mou interpelaci, a samozřejmě s tím podtextem, o kterém jsem zde hovořil.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, pane poslanče. Budeme tedy hlasovat o tomto návrhu pana poslance Vymětala, tedy o vyslovení nesouhlasu s odpovědí na jeho interpelaci.

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 49 a ptám se, kdo je pro vyslovení tohoto nesouhlasu , ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 49 se z přítomných 127 poslanců pro vyslovilo 50, proti 56, takže s návrhem usnesení nebyl vysloven souhlas.

 

Končím tedy projednávání této interpelace.

 

Další interpelací je odpověď ministra vnitra Stanislava Grosse na interpelaci poslance Ivana Langera ve věci migrace slovenských Romů do České republiky. Interpelace se spolu odpovědí předkládá jako tisk 407. Slovo by nyní dostal interpelující poslanec pan místopředseda Langer.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové. Dne 11. června t. r. jsem se obrátil s písemnou interpelací na ministra vnitra ve věci problému, který nabývá stále vážnějších rozměrů, a to je migrace slovenských Romů do České republiky. Předpokládám, že těm z vás, kteří pocházíte a působíte v těch regionech, které jsou bezprostředním cílem této migrující skupiny občanů ze Slovenské republiky, není třeba vysvětlovat a objasňovat, jak vážný problém to je, jak vážné komplikace to přináší lidem, kteří v těchto místech dlouhodobě žijí. Jinými slovy - obrátil jsem se na ministra vnitra s interpelací ve věcí, která je podle mého názoru velmi vážná.

Nebudu opakovat to, co je v textu mého podnětu uvedeno, ostatně ten text byste měli mít k dispozici. Dovolte mi, jen krátce připomenout podstatu.

Vzhledem k počtu migrujících osob je zcela na místě se ptát ministra vnitra a možná i dalších členů vlády, jak naše země, náš zadlužený rozpočet je schopen zvládnout tuto migrační vlnu, kterou bylo možno reálně očekávat vzhledem ke změně sociálních systémů a sociálních dávek na Slovensku, které přinesly výrazné omezení. V tuto chvíli je možné s naprostým klidem a s jistotou konstatovat, že je to migrační vlna ekonomického charakteru, jejímž cílem a smyslem není nic jiného, než jít z místa, kde se někomu dává na sociálních dávkách méně, tam, kde i když nebude nadále nic dělat, dostane více. Problém je jediný - že více může dostat a dostane ten, kdo v této zemi nežil, nepracoval a dostává z toho krajíce, který vytvořili a vydělali lidé, kteří zde žijí a dlouhodobě pracují.

Ve své naivitě jsem očekával, že ministr vnitra vyvine nějakou aktivitu, a to tím spíše, že vicepremiér této vlády, do jehož resortu patří problematika menšin, na toto riziko již vládu rovněž upozornil. Vicepremiér Mareš dokonce v této souvislosti používá slovo exodus. Nejedná se tedy o nějakou malou, drobnou, izolovanou skupinku slovenských Romů, která přechází do České republiky, když vicepremiér této vlády používá termínu exodus. Rozsah migrace slovenských Romů byl dokonce předmětem rozhovorů obou premiérů, jak České republiky, tak Slovenské republiky, a český premiér Vladimír Špidla se - jak jinak - zavázal pružně a ve spolupráci se slovenskou stranou tento problém řešit.

Avšak pan ministr vnitra mi na moji interpelaci poté, co jeho kolegové ve vládě označují ten problém jednak jako exodus, jednak o něm jednají na mezinárodní úrovni, odpovídá pouze obecnými tezemi, tabulkami žadatelů o azyl, z nichž - i když je zcela jasné, že počty azylantů, tedy těch osob, které oficiálně požádají o udělení azylu, jsou pouhou špičkou ledovce problému zvaného migrace slovenských Romů, a tudíž neodrážejí pravý stav věci - mnoho neplyne.

Zkusme tedy shrnout fakta.

1. Vážnost problému je známa i předsedovi vlády, který o něm jedná dokonce i se slovenskou stranou.

2. Přijme se závazek, že se věcí česká strana bude zabývat.

3. Jde o věc v přímé a plné působnosti a odpovědnosti ministra vnitra.

4. Ministr vnitra nedělá nic - snad abychom mu nekřivdili, čeká na analýzu, která nám řekne de facto to, co víme už teď, že ten problém není problém malý, izolovaný, že ten problém skutečně narůstá, že je to problém, který má jak ekonomický, tak sociální, společenský a troufám si říci i kriminogenní charakter, a je to problém, který je třeba řešit velmi rychle.

5. Když bude nejhůř, hodí se horký brambor spolu s vládním zmocněncem na hlavu neziskovým vládním organizacím, tak jak naznačuje pan ministr vnitra, a budou se mýt ruce a budou se tvářit naši představitelé vlády, že se de facto nic neděje.

6. Jde o fakt, který není možno pominout - celý tento problém nezaplatí ze svých peněz ani ministr vnitra, ani vicepremiér Mareš, ani Vladimír Špidla, ale celý tento problém zaplatí čeští daňoví poplatníci, tedy lidé, kteří zde spořádaně žijí, pracují a platí daně.

Vážené kolegyně a kolegové, na základě odpovědi ministra vnitra nemám v tuto chvíli jinou možnost než vás požádat o vyslovení nesouhlasu s jeho odpovědí na moji interpelaci. Tento můj návrh může změnit případné vystoupení pana ministra vnitra, na které jsem zvědav, a avizuji, že pokud bude jiného charakteru a uspokojivějšího charakteru než jeho písemná odpověď, jsem připraven svůj návrh na usnesení, které jsem přednesl, stáhnout.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, panu místopředsedovi Ivanu Langerovi. Reagovat na jeho vystoupení bude pan ministr vnitra Stanislav Gross.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Stanislav Gross: Vážený pane předsedo, paní poslankyně, páni poslanci, reagovat na vystoupení pana místopředsedy Langera budu, ale musím s politováním říci, že pan místopředseda Langer teď položil jiné otázky, než byly ty, které položil v písemné interpelaci. Nemůže se tedy divit, že na jiné otázky, které položil v písemné interpelaci, dostal jinou odpověď.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP