Začátek schůze Poslanecké sněmovny
10. ledna 2003 v 15.45 hodin

Přítomno: 182 poslanců

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, je právě 15.40 hodin a to je chvíle pro to, abych zahájil 17. schůzi Poslanecké sněmovny. Schůze je svolána podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 58 poslanců. Pozvánka nám byla rozeslána v pondělí 2. června t. r.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a oznámili mi eventuálně, kdo má náhradní kartu nebo žádá o její vydání, přičemž já využiji svého práva a požádám, aby náhradní hlasovací karty, které byly uděleny v závěru minulé, tedy 16. schůze, platily i pro schůzi 17. Stejně tak všichni ti, kteří byli omluveni panem předsedou Zaorálkem v začátku dnešního odpoledne, jsou omluveni i pro 17. schůzi Poslanecké sněmovny. Prosím proto, aby do zápisu z této schůze byla vložena pasáž týkající se jak hlasovacích karet, tak omluv poslanců.

(Náhradní karty měli poslankyně a poslanci: Vidím - č. 2, Talmanová - č. 15, Langer - č. 9, Kalousek - č. 10, Vojíř - č. 17, Krill - č. 5, Rozehnal - č. 1.

Omluveni byli poslankyně a poslanci: Boháčková - hospitalizace, Nedvědová - zahraniční cesta, Ouzký - zahraniční cesta, Titz - nemoc, Václavek - zahraniční cesta, Antolák, Chytka, Křeček, Říha - zahraniční cesta. Z vlády ministr Palas - jednání Rady EU.)

 

Protože se jedná o novou schůzi Poslanecké sněmovny, je třeba určit ověřovatele. Navrhuji abychom za ověřovatele 17. schůze určili poslance Františka Beneše a Miroslava Kalouska. Ptám se vás, má-li někdo nějaký jiný návrh.

 

Není-li tomu tak, v hlasování pořadové číslo 1, které jsem zahájil, rozhodneme o tom, zda se poslanci František Beneš a Miroslav Kalousek stanou ověřovateli. Táži se, kdo je pro, nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko "ano". Děkuji. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 1, které skončilo, se ze 132 hlasujících pro vyjádřilo 113, proti nebyl nikdo, takže jsme ověřovateli naší schůze určili pány poslance Františka Beneše a Miroslava Kalouska.

Nyní je třeba se věnovat pořadu 17. schůze. Návrh pořadu je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze tedy navrhnout změnu nebo doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

 

Nic tedy nebrání v tuto chvíli, abychom v hlasování pořadové číslo 2 určili pořad 17. schůze Poslanecké sněmovny.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 2 a ptám se, kdo souhlasí s tímto návrhem, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko "ano". Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 2 se ze 151 přítomných pro vyslovilo 141, proti byl jeden, pořad dnešní schůze jsme tedy schválili.

 

A můžeme se věnovat bodu číslo

 

1.
Návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny
ve věci vyrovnání České republiky se společností Diag Human

 

Skupina 44 poslanců předložila návrh na zřízení této vyšetřovací komise. Současně tato skupina připravila návrh usnesení Poslanecké sněmovny, který byl rozdán již dříve do lavic. Prosím zástupce této skupiny pana poslance Milana Cabrnocha, aby se ujal slova. Vás ostatní prosím, abyste pana poslance Cabrnocha sledovali s náležitou pozorností.

Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Milan Cabrnoch: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, dovolte, abych vás seznámil s návrhem usnesení k návrhu na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny ve věci vyrovnání České republiky se společností Diag Human.

"Poslanecká sněmovna

1. zřizuje podle § 48 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny ve věci vyrovnání České republiky se společností Diag Human. Určení věci, která má být vyšetřena, je objasnění skutečností v souvislosti s vedením rozhodčího řízení mezi Českou republikou a společností Diag Human, s.r.o., a objasnění postupu státu, jednotlivých konkrétních osob a subjektů v této věci.

2. Stanoví lhůtu do 31. prosince roku 2003, do níž je vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny ve výše uvedené věci povinna předložit svá zjištění s návrhem Poslanecké sněmovně.

3. Ukládá předsedovi vyšetřovací komise na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny informovat o časovém harmonogramu postupu vyšetřování a průběžně informovat Poslaneckou sněmovnu o jednotlivých výsledcích vyšetřování.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP