(16.00 hodin)
(pokračuje Fialová)
Vláda svým konáním podporuje metodu tzv. preventivního úderu, kterou bude nejsilnější mocnost světa USA používat, kdy to bude považovat za potřebné. Mohla by ale využít svého diplomatického potenciálu a snažit se vrátit problém na půdu OSN a vytvořit jasná pravidla pro každý příští zásah k prevenci nebezpečí.
Svět podle Bushe vypadá tak, že když se Spojené státy rozhodnou válčit z důvodů, jež jsou z jejich pohledu dostatečné, provedou to a nikoho k tomu nepotřebují. A když, tak jako stafáž, která jednostranné operaci dodá punc legality akce mezinárodní koalice, a věrný novodobý spojenec Česká republika je po ruce. Pro naši část světa a zejména pro Českou republiku je tento vývoj nešťastný a nebezpečný.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Paní poslankyně, podle vžitého postupu bych se vás zeptal, jestli jste ochotna se ujmout role zpravodaje, a to podle § 57 odst. 3 je to úzus, který se ve sněmovně vytvořil. Proto bych vás prosil, abyste se tohoto úkolu ujala. Pokud nic nenamítáte, prosím vás, abyste zaujala místo u stolku zpravodajů.
On se sice písemně přihlásil pan poslanec Ransdorf, ale já bych ještě před ním dal slovo panu ministrovi Svobodovi, který se přihlásil a chce reagovat na onu výzvu, která tu zazněla - co si vláda uvědomuje. Takže bych pana ministra poprosil, aby nám sdělil, co si vláda uvědomuje a co ne. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda: Vážený pane předsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, se zájmem jsem vyslechl projev paní poslankyně. Nejprve jsem si myslel, že čtu Rudé právo z padesátých let, kde je dáno dohromady všechno, páté přes deváté, kde není vlastně nic pořádně sděleno kromě jednoduchých ideologických frází, které mají zaujmout naše občany. Naštěstí ale paní poslankyně říká, že to je to, co cítí srdcem.
Já bych tedy chtěl jasně říci, že jsme se jako Česká republika chovali sebevědomě, chovali jsme se demokraticky, neboť to, co bylo definováno v naší pozici, bylo odsouhlaseno touto Poslaneckou sněmovnou a Senátem, a to drtivou většinou. Byl takto rozhodnut mandát, který jsme svěřili naší protichemické jednotce v Kuvajtu, a naštěstí nedošlo k naplnění podmínek, které v tomto usnesení byly, takže naše jednotka nemusela být použita. Stejně tak tomu bylo, pokud jde o vyslání nemocnice, což je konkrétní příklad pomoci trpícím lidem.
I v tomto případě Poslanecká sněmovna rozhodla drtivou většinou. Je to respektování vůle těch, kteří zastupují občany České republiky.
Já s vámi souhlasím v jedné věci. Nikdo z nás samozřejmě nechce válku. Také proto vláda konstatuje, že to je krajní řešení, poslední řešení, a vyslovila lítost, že nedošlo k přijetí nového aktu Rady bezpečnosti, jak jsme původně doufali, že se stane.
Jedné věci se ale ještě musím ve vašem projevu (k poslankyni Fialové) dotknout. Jde totiž o záměnu příčiny a následku. Vy říkáte, že lidé v Iráku trpěli vzhledem k uplatněným sankcím. Vůbec jste ale nezmínila otázku, proč tyto sankce byly uvaleny a proč tyto sankce byly uvaleny celým mezinárodním společenstvím, tedy i Radou bezpečnosti OSN, které se zastáváte. Proč asi?
Nepochybně proto, že režim Saddáma Husajna byl režim autoritativní, diktátorský, byl to režim, který devastoval zemi, devastoval po celou dobu své existence celý Irák. Saddám Husajn použil zbraně hromadného ničení proti vlastnímu obyvatelstvu, Saddám Husajn rozpoutal dvě války, Saddám Husajn likvidoval své odpůrce tím, že je střílel, dokonce neváhal sáhnout na život svých vnuků a zabít své vnuky, aby přinutil své zetě vrátit se z emigrace, a potom také i je popravil. Tento člověk tedy není schopen žádné diplomatické debaty, s tímto člověkem není možné o ničem jednat.
Nezbývá nám tedy, než znovu konstatovat lítost, že nedošlo k přijetí nového aktu Rady bezpečnosti.
Pokud ale jde o pozici České republiky, byla jasně vždy definována v tom, co usnesly zvolené komory našeho Parlamentu - Poslanecká sněmovna a Senát. To neznamená, že když poslanci KSČM hlasovali proti, že to není rozhodnutí demokratické a většinové. Je to rozhodnutí demokratické a většinové. A to, co nás čeká dnes, je soustředění se na pomoc Iráku, na pomoc jeho lidem, aby se tato země co nejdříve uchopila svých věcí, aby co nejdříve byla rekonstruována, a to ekonomicky, politicky, ale na prvním místě humanitárně. A to je to, na co se máme soustředit, a ne tu vést plamenné projevy o válce a míru.
Naše vláda není válečnická vláda, nejsme součástí žádné koalice, která by rozpoutala jakoukoli válku, takže prosím, abychom mluvili k našim občanům poctivě, srozumitelně, a abychom se soustředili na obnovu Iráku.
Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, pane ministře. Paní poslankyně Fialová má právo vystoupit, prosím.
Poslankyně Jiřina Fialová: Pane předsedo, já bych ráda, když pan ministr Svoboda vystoupil a začal odpovídat na můj příspěvek, kdyby mi mohl odpovědět na tu část, kde jsem se ptala, kdo to zaplatí a jak. Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Prosím, pana ministra, kdyby odpověděl na otázku, kdo zaplatí způsobené škody. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda: Vážený pane předsedo, vy kladete přesnější otázku. Paní poslankyně se totiž ptala, kdo "to" zaplatí, a já nevím, co to je ono "to". Otázka zněla, kdo "to" zaplatí a "jak" ….
(Poslankyně Fialová se pokouší vysvětlit svoji otázku.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím, aby pan ministr a paní poslankyně Fialová mezi sebou nevedli rozhovor.
Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda: Pokud jde, vážený pane předsedo, o rekonstrukci Iráku, na tom se, jak známo, bude podílet mezinárodní společenství, ale sama země Irák má jisté vnitřní zdroje. Těmi zdroji je ropa, která samozřejmě může být použita pro rekonstrukci a obnovu. Mezinárodní společenství ale nepochybně přispěje svým dílem, poněvadž rezoluce Rady bezpečnosti vyzývá všechny státy k naléhavé pomoci Iráku. I česká vláda je připravena se této pomoci zúčastnit i tím, že poskytujeme prostředky na obnovu Iráku podle našich možností. Velké možnosti nemáme, ale poskytneme rozhodně to, co je v našich silách.
To je ale vize budoucnosti, kterou se vláda zabývá, a nepochybně brzy předloží společnosti jasnou představu, jak se tyto věci budou dít. Zatím jsme ve fázi, že vysíláme naše odborníky, aby se dostali na místo samé a mohli zpracovat projekty, které dají šanci a příležitost i našim podnikům zúčastnit projektu rekonstrukce Iráku. A na prvním místě - a myslím, že toto všichni dobře víme - je to pomoc naší vojenské nemocnice, která na území Iráku je a která pomáhá všem, kteří jakkoli trpí. To je první povinnost, kterou máme a kterou plníme.
Čili jak se to všechno zaplatí, to uvidíme do budoucna, ale nepochybuji o tom, že tu půjde o otevřené zdroje.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. O slovo se přihlásil pan poslanec Miloslav Ransdorf. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
***