(17.10 hodin)
(pokračuje Mencl)
Dovolte mi tedy, abych se vás nejen jako ministra práce a sociálních věcí, ale současně jako jihomoravského poslance zeptal, jakým způsobem chcete tuto katastrofickou situaci stále rostoucího počtu našich spoluobčanů pozitivně změnit. A dovolte mi také, abych se vás zeptal, jakou míru nezaměstnanosti v regionu, za nějž jste poslancem, považujete za mezní pro vaše působení ve funkci odpovědného ministra.
Děkuji vám, pane předsedající.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji panu poslanci Václavu Menclovi. Budeme postupovat podle § 111 odst. 7 a pan ministr Škromach je povinen odpovědět na interpelaci pana poslance Václava Mencla do 30 dnů.
Nyní se slova ujme pan poslanec Jiří Patočka. Je to interpelace na pana ministra Milana Šimonovského, který je také nepřítomen, ale je řádně omluven od 15. 4. až do konce schůze. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Patočka: Děkuji, pane předsedající. Ta situace je obdobná jako u kolegy Mencla. Já se to pokusím zúžit.
Pana ministra oslovuji ve věci jednoho z nejkritičtějších silničních úseků: vražedné silnice Poděbrady - Hradec Králové - Svitavy. Podle jeho dopisu hejtmanu Bradíkovi měly být zahájeny v prvním čtvrtletí dva mosty, v prvním pololetí další tři mosty tohoto úseku dálnice D11. Měla být zahájena realizace hlavní trasy v úseku Levín - Chýšť 11 04 atd. Předpokládalo se i zahájení na úseku 11 05, jehož nejrychlejší zahájení by velmi ulevilo úplně kritické situaci v městě Chlumci nad Cidlinou, kde je denní průjezd 20 tisíc vozidel. O tragédiích jsem hovořil.
Já se domnívám, že asi dle současného stavu právního řádu nemá stát legislativní nástroje k tomu, aby získal, ani neříkám v nejkratším, ale vůbec nějakém časovém úseku pozemky a potřebná povolení pro realizaci veřejně prospěšných staveb, jako je dálnice nebo rychlostní silnice. Překvapuje mě to zejména v souvislosti s přípravou zahájení D47, která je zřetelně ještě méně připravena než D11. Jenom připomínám, že od roku 1998 usilují poslanci celého spektra politických stran z východních Čech o dostavbu. Za pět let toto ministerstvo, ředitelství silnic a dálnic nebylo schopno s tímto něco udělat. To už není otázka jenom řekl bych úřednické neschopnosti, ale zřejmě je to otázka hlubší. Myslím si, že by nám pan ministr měl na toto odpovědět.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji panu kolegu Patočkovi za to, že dodržel daný čas. Opakuji, že i v tomto případě budeme pokračovat podle § 111 odst. 7 a pan ministr Šimonovský je povinen odpovědět na tuto interpelaci do 30 dnů.
Nyní je na řadě paní poslankyně Kateřina Dostálová, která je ovšem omluvena z dnešního dne, a její přihláška tak propadá.
Proto je další v pořadí pan poslanec Jan Zahradil, a to ve své interpelaci na ministra zahraničních věcí a místopředsedu vlády Cyrila Svobodu. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Zahradil: Děkuji vám, pane předsedající. Položím ve své interpelaci čtyři otázky panu ministru Svobodovi, které se týkají takzvané komunikační strategie Ministerstva zahraničních věcí.
První otázka se týká ředitelky odboru komunikační strategie paní nebo slečny Adamcové. Chtěl bych vědět, na základě jakých profesních nebo profesionálních zkušeností a schopností byla vybrána či jmenována do této funkce, protože podle mých údajů před svým nástupem na ministerstvo pracovala pouze rok nebo dva v jedné komunikační firmě, ve které vždy řídila pouze menší projekty, nikdy ne integrovanou kampaň, která je právě v případě tak velké komunikační strategie, jakou je předvstupní kampaň pro referendum, potřebná. Takže se ptám, na základě čeho v podstatě se stala ředitelkou odboru komunikační strategie.
Za druhé se táži k informačním brožurám, a to na záležitost, která se týká částky na ně vyčleněné. Jde o podle posledních údajů 40 mil. Kč. To je částka, která je uvedena v oficiálních materiálech ministerstva. A přitom mi pan ministr dal přehled 15 těchto brožur, kde se píše, že všichni autoři je zpracovávají bez nároku na honorář. Takže se táži, jestli těchto 40 mil. je pouze za tisk a distribuci, nebo za co to vlastně je.
A další otázka se týká tzv. regionální tour Jana Krause a Chantal Polívkové, kterýžto tým má provádět jakýchsi 13 regionálních akcí v regionálních městech. Táži se, proč neprošla tato zakázka, tato akce, výběrovým řízením, jak jsme byli informováni.
Konečně poslední otázka, a tu si možná nechám potom na dodatek. Takže se zatím omezím na tyto tři otázky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegu Zahradilovi a žádám pana místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Cyrila Svobodu, aby na tyto otázky odpověděl. Prosím, pane ministře, máte slovo. Ještě, pane ministře, moment - připraví se pan kolega Langer.
Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda: Vážený pane místopředsedo, vážení kolegové, protože tu žádná poslankyně není, takže vážení poslanci.
První, co chci sdělit, je, že - sice to nesouvisí s touto interpelací, ale jsem potěšen, že došlo k podpisu vlastní akcesní smlouvy. A zde je ta listina, kde jsou podpisy všech klíčových ústavních osob českého státu, tzn. prezidenta republiky a předsedy vlády. Je tam tedy také podpis hlavního bývalého vyjednavače Pavla Teličky a také můj podpis. A tím došlo k završení procesu našeho přistoupení k Evropské unii. V rámci moci výkonné je tímto tento proces završen a již bude záležet na suverénním rozhodnutí občanů České republiky, jak se rozhodnou 13. a 14. června tohoto roku v referendu.
A k tomu slouží i komunikační strategie. Především nevím, z čeho vyplývá poznámka pana poslance, že říká takzvaná komunikační strategie, protože ona existuje a ona funguje, takže to není takzvaná, to je skutečná strategie.
Nyní, než se ještě dostanu k některým poznámkám, odpovím na otázky pana poslance Zahradila.
Za prvé. Jaká jsou kritéria pro to, že Jana Adamcová byla jmenována do funkce ředitele odboru komunikační strategie. První, co chci sdělit, že nejprve tento odbor vedli zaměstnanci našeho ministerstva, kteří neměli vůbec žádnou zkušenost s prací v komunikační strategii, ať už je to dnešní velvyslankyně ve Švédsku paní Chatardová, tak stejně tak se to týká i pana Jana Zahradníčka, který byl kdysi poslancem a vedl tento odbor do mého příchodu, nebo ještě chvilku po mém příchodu na Ministerstvo zahraničních věcí. Promiňte, byl senátorem, omlouvám se. A byl pověřen řízením tohoto odboru. Sděluji, že ředitel tohoto odboru nemá za úkol dělat nějaký marketing nebo něco takového. On je úředník státu. Jako úředník státu našeho ministerstva nese odpovědnost za organizaci a řízení celého projektu.
Jana Adamcová prošla normálním řízením, které je běžně na našem ministerstvu, prošla personální radou, byla pověřena řízením odboru a řádně po uplynutí tuším že tříměsíční lhůty, která se aplikuje, byla potom jmenována do funkce ředitele odboru.
***