(14.40 hodin)
(pokračuje Martínek)

Nyní řada obcí majetek prodala a daň z nemovitostí nebude, to znamená, že pak je otázkou, z čeho obce budou do budoucna žít. Já si myslím, že z tohoto tvrzení je třeba si vzít jedno poučení, a to, že by se urychleně měla právě daň z nemovitostí změnit, ale měla by se změnit tím směrem, který je běžný v USA a některých státech Evropy, to znamená, aby její význam rostl.

Další tvrzení autorů tohoto návrhu: návrh nepostihuje obce, neboť je nahrazen jinými daněmi, to znamená, že obce de facto o nic nepřijdou. Pominu to, o čem zde bylo hovořeno už mými předřečníky, to znamená vliv na státní kasu, která přijde asi o 4 mld. až 5 mld. Kč ročně, což zajisté nebude podporovat vyrovnanost rozpočtu, která je hlavním zájmem kolegy Tlustého. Budu se nyní zabývat tím, jak to je s tvrzením, že to nepostihuje obce.

Ani toto tvrzení není správné, protože, jak známo, daň z nemovitostí sice není zrovna největší daní, ale její význam pro příjmy obcí nepřímo úměrně roste s jejich velikostí. Čím menší obec, tím větší význam daně z nemovitostí pro její rozpočet, čím větší obec, tím menší význam. To znamená, že návrh, který je zde předkládán, de facto postihuje nejvíce ty nejmenší obce a nejméně ty největší obce. Takové hlavní město Prahu zajisté potěší, protože mu to přinese zvýšení příjmů.

Další tvrzení, o kterém tady bylo hovořeno v předkladatelské zprávě, bylo to, že pan kolega Tlustý tvrdil, že náklady na daň jsou podle jeho přesvědčení a odhadu vyšší než daň sama. To tvrzení je v podstatě velmi jednoduché, protože on dobře ví stejně jako každý, kdo se tím zabývá, že je těžké dohledat, kolik vlastně stojí náklady na vybírání této daně, protože se nevybírá samostatně, ale vybírá se v globále a také v globále jsou placeni úředníci, kteří se touto daní zabývají. Ostatně kdybychom chtěli tuto záležitost "rozklíčovat", už k tomu byla příležitost v Poslanecké sněmovně, protože jsme zde měli návrh převést tuto daň mezi tzv. obecní daně, to znamená převést ji mezi daně, které budou spravovány přímo obcemi, a tam by bezesporu bylo možné tuto daň a náklady na ni vytyčit a vypočítat. Nicméně díky péči ODS obecní daně, jak známo, v minulém volebním období neprošly.

Další a ne nepodstatná součást tohoto návrhu zákona je, co vlastně znamená zrušení daně z nemovitostí. Pan kolega Kalousek tady už hovořil o některých aspektech a já bych si dovolil připomenout, že zcela určitě, pokud nebudou nemovitosti a pozemky zdaněny, to bude velmi atraktivní část, do které budou směřovat zájmy jednotlivých spekulantů s pozemky a nemovitostmi, protože tam budou velmi dobře realizovat své peníze a zcela určitě zisk z těchto investic bude větší, než kdyby si uložili peníze třeba do bankovního sektoru nebo podnikali jinak.

Co ale tato změna přinese? Přinese samozřejmě výhodně uložené peníze, na druhé straně zcela určitě povede ke zdražení, protože jestliže se budou takto dobře ukládat peníze, bude zájem o nemovitosti a cena nemovitostí výrazně stoupne. (Hluk z pravé strany sálu.)

Pan kolega Tlustý se tluče do čela - zřejmě už ho zachvátily myšlenky, že jeho návrh není zrovna nejlepší. (Smích v sále.) To je mimochodem pozoruhodné a já jsem tomu velmi rád.

Chtěl bych také připomenout skutečnost, že právě prostřednictvím toho, že se vybírá daň z nemovitostí a že tato daň také může být různě odpouštěna, to byla ve své době poměrně významná motivace pro to, aby řada vlastníků nemovitostí investovala např. do ekologického topení atd. Pokud by tato daň neexistovala, pak je zcela evidentní, že bychom této možnosti nemohli využít, a také je zcela evidentní, že by neexistovala možnost ani snaha, aby majitelé jednotlivých nemovitostí řádně o nemovitosti pečovali, resp. aby nebyly volné byty, které jsou v soukromém vlastnictví, protože za ně majitel vlastně nic neplatí, nic ho nestojí.

Na závěr si dovoluji připojit se k návrhu na zamítnutí tohoto zákona. Zároveň bych si dovolil vyzvat vládu a ministra financí, aby urychleně do Poslanecké sněmovny přichystali nový zákon o dani z nemovitostí tak, aby se tato daň dostala do stejného režimu, jak je běžně používána v zemích, jako jsou USA a některé další. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Dalším přihlášeným do této rozpravy je pan poslanec Miroslav Beneš, kterého prosím, aby se ujal slova.

 

Poslanec Miroslav Beneš: Paní předsedající, páni ministři, dámy a pánové, přiznám se, že s mým předřečníkem mám jedno společné - působil jsem v komunální politice. Na rozdíl od něho, než jsem kandidoval na starostu, chcete-li primátora, přečetl jsem si Samuelsona, prostě proto, že dělat správu věcí veřejných, tedy ekonomiku, není možné bez toho, že by člověk měl elementární znalosti.

Dovolte mi, abych zareagoval na slova svého předřečníka z jeho závěrečné části, kdy nás vyzývá, abychom náš daňový systém více modelovali na americký. Chci vás, dámy a pánové, ubezpečit, že tak to prostě nejde. Nejde to. Jen tak mimochodem - v USA nemají daň z přidané hodnoty, což už dnes vědí i na Ministerstvu zahraničních věcí.

Vážené dámy a pánové, ve výzvě mého předřečníka zaznělo, aby vláda už konečně předložila návrh novely daně z nemovitostí. Já si myslím, že zde je zakopaný pes. Zde je ona hranice mezi levicí a pravicí, chcete-li, jakkoliv to mnozí z vás nemají rádi. Levice vždy - a koneckonců materiál, který se připravuje na Ministerstvu financí, o tom je - navrhuje zvyšování daní, aby pak velkoryse a moudře mohla o těch penězích, které lidé zaplatí, rozhodovat. V tomto případě - a já myslím, že se nemýlím - vládní diskuse obsahuje ustanovení o jakémsi - říkejme tomu tržním - odhadu nebo znaleckém posudku. Vážené dámy, vážení pánové, to znamená, že v prvním roce po zavedení vládou připravované daně z nemovitostí zaplatí každý majitel nemovitosti za znalecký posudek částku, která se mimochodem u rodinného domku pohybuje ve výši několika tisíc korun. Takto mluvme, toto říkejme otevřeně. Ano, vládní návrh bude nepochybně obsahovat několikanásobné zvýšení daně z nemovitostí, ano, vládní poslanci se tváří, že chtějí pomoci obcím, ale tak to přece není, protože bude-li zvýšen výnos daně z nemovitostí, bude nepochybně krácen příjem z daní jiných.

Obce i jinde ve světě nežijí dominantně ze svého majetku, ony totiž žijí opravdu z daní a žijí dominantně z daní, které vznikají na jejich území, nikoliv tak, jak dnešní vládní koalice nedávno schválila změnu rozpočtového určení výnosů daní.

Musím se přiznat, dámy a pánové, že jsem očekával, že mě paní předsedající napomene, protože já jsem tady zatím hovořil o chystaném vládním záměru několikanásobného zvýšení daně z nemovitostí.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP