Začátek schůze Poslanecké sněmovny
18. února 2003 ve 14.01

Přítomno: 181 poslanců

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Dámy a pánové, je úterý 14.00 hodin, tedy doba, kdy začíná další schůze Poslanecké sněmovny. Já tedy z pověření předsedy Poslanecké sněmovny zahajuji desátou schůzi. Všechny vás srdečně vítám.

Předseda sněmovny schůzi svolal a návrh pořadu stanovil na návrh organizačního výboru Poslanecké sněmovny ze dne 6. února tohoto roku. Pozvánka byla rozeslána v pátek 7. února.

Dámy a pánové, v tuto chvíli mi dovolte, abych vás všechny požádal, abyste se zaregistrovali svými hlasovacími kartami.

Pan ministr a poslanec Bohuslav Sobotka má náhradní kartu číslo 9. Pan poslanec Antolák má náhradní kartu číslo 7. Pan poslanec Oldřich Němec má náhradní kartu číslo 10. Pan poslanec Václav Votava má náhradní kartu číslo 11.

Snad už všichni, kteří se chtějí účastnit zahájení jednání, jsou zde v sále. Všichni jsou přihlášeni hlasovacími kartami, takže můžeme přistoupit k určení ověřovatelů této desáté schůze.

Dámy a pánové, já rozumím tomu, že jste se dlouho neviděli, že si máte co říci. Věřím ale, že vyhovíte mému přání a zaujmete místa ve svých lavicích bez toho, že bych vás k tomu musel vyzývat jmenovitě.

Pan ministr, místopředseda vlády a poslanec Stanislav Gross má náhradní kartu číslo 15. Pan poslanec Mencl má náhradní kartu číslo 13.

Navrhuji tedy, abychom určili poslankyni Jarmilu Boháčkovou a poslankyni Lucii Talmanovou za ověřovatelky této schůze. Táži se, zdali má někdo jiný návrh. Protože tomu tak není, můžeme přistoupit k hlasování.

 

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 1 a táži se, kdo s tímto návrhem souhlasí. Děkuji. Kdo je proti? Děkuji.

Hlasování skončilo. Z přítomných 120 poslanců se pro vyslovilo 105, nikdo nebyl proti, takže mohu konstatovat, že ověřovatelkami desáté schůze Poslanecké sněmovny jsou paní poslankyně Boháčková a paní poslankyně Talmanová.

 

Prosím tedy jmenované ověřovatelky, aby nyní zkontrolovaly přihlášky poslanců na ústní interpelace se seznamy v počítači a poté dohlédly na losování jejich pořadí. Seznamy s vylosovanými budou poté rozdány do lavic.

Pan ministr a poslanec Tvrdík má náhradní kartu číslo 16.

Dámy a pánové, v tuto chvíli mi dovolte, abych vás seznámil s omluvami na dnešní jednání.

Omlouvá se pan předseda Lubomír Zaorálek pro nemoc. Pan poslanec Milan Ekert je na zahraniční služební cestě. Nemocní jsou pan poslanec Josef Mikuta, pan poslanec Petr Pleva, pan poslanec Lubomír Suk. Na zahraniční služební cestě jsou rovněž páni poslanci Miroslav Ouzký a Jiří Maštálka.

Z vlády se omlouvají předseda vlády Vladimír Špidla a místopředseda vlády Cyril Svoboda. Jsou účastni na bruselském summitu Evropské unie k situaci v Iráku.

Paní poslankyně Marková má náhradní kartu číslo 17.

Dámy a pánové, nyní můžeme přistoupit ke stanovení pořadu schůze.

Na základě jednání dnešního grémia navrhuji přeřadit bod číslo 55 návrhu pořadu, což je novela obchodního zákoníku, sněmovní tisk 190, před blok druhých čtení návrhů zákonů, to znamená za druhý bod stávajícího návrhu pořadu. To je jediný návrh, který v tuto chvíli předkládám.

Pan poslanec a ministr Libor Ambrozek má náhradní kartu číslo 18.

Dámy a pánové, v tuto chvíli mám přihlášky dalších pánů a paní. Jako první se přihlásil předseda klubu KDU-ČSL poslanec Jaromír Talíř. Poté vystoupí ministr a poslanec Pavel Dostál.

Pan poslanec Vojíř má náhradní kartu číslo 4.

Dámy a pánové, já vás prosím o klid.

 

Poslanec Jaromír Talíř: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych se v tomto bodu při stanovování programu naší schůze na vás obrátil s problémem, který původně měl vyústit v návrh dalšího bodu jednání. Nicméně, vysvětlím vám, proč se tak nestane.

Důvodem, proč se na vás obracím, je situace, kdy se na poslanecký klub KDU-ČSL - a možná, že i na jiné poslanecké kluby - obraceli občané. A mohu vám sdělit, že našemu klubu bylo doručeno 2700 dopisů, které žádaly o to, abychom projednali takzvanou deklaraci nezávislosti České republiky v oblasti kulturních a etických hodnot na Evropské unii", tak jak to přijaly některé jiné kandidátské státy, například Polsko a Slovensko.

Náš poslanecký klub se zabýval touto situací. Navrhl jiné řešení. Projednal text, který nazval Deklarace o zachování kulturně etických základů evropské integrace. Tento text si vám dovoluje předložit. Bude vystaven k podpisu těm, kteří by se chtěli pod něj spolupodepsat, bude vystaven zde, u prezenčních archů. Máte možnost se s ním případně ještě podrobněji seznámit a případně ho spolupodepsat.

Dovolte mi, abych vám tento stručný text přednesl.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Dámy a pánové, ještě jednou prosím o klid. A znovu sděluji, že bych byl velmi nerad, kdybych o ten klid musel žádat poslance a poslankyně, každého zvlášť.

Ale - učiním tak.

 

Poslanec Jaromír Talíř: Dovolte mi tedy -

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Takže - pan poslanec Mládek bude tak laskav, pan poslanec Výborný a pan poslanec Ransdorf...

 

Poslanec Jaromír Talíř: Mohu pokračovat, pane předsedající?

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Ano.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP