(11.50 hodin)
(pokračuje Martínek)

Kolega Křeček tady správně podotkl, koho se to v podstatě týká, protože tam je řada institucí, nicméně podle rozboru, který jsme si nechali ve výboru předložit od Ministerstva pro místní rozvoj, se to skutečně týká ateliérů, resp. jediné známé spory za deset let se týkaly ateliérů. To je zcela jasné. Pan kolega Křeček to tady řekl jasně. Myslím, že by bylo dobré, až o tom budete hlasovat, abyste věděli, o čem hlasujete.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Jako další se o slovo v obecné rozpravě přihlásil pan poslanec František Beneš.

 

Poslanec František Beneš: Děkuji za slovo - podruhé a skutečně naposledy. Já bych chtěl potvrdit to, co říkal pan kolega Martínek. Výbor pro veřejnou správu skutečně v návrhu neudělal žádné revoluční změny, jen se snažil dotáhnout návrh do reality.

Chtěl bych tady z tohoto místa sdělit, že zákon ani návrhy, tak jak já je budu předkládat, nemluví o rušení nájmů a o dávání pravomoci obcím. Pan kolega Bratský se nemusí obávat. Rád bych vás požádal, abyste přesně sledovali, jak to budu formulovat, protože se jedná skutečně o ryze technické návrhy, které rozšíří původní návrh do oblastí, kterých se výbor nedotkl, protože jsme v té krátké chvíli neměli k dispozici všechny souvislosti.

Pokud jde o chráněný zájem obce, mám takovou zkušenost, že pokud se v obci rozšíří v některých lokalitách činnosti - abych nebyl špatně pochopen, tak řeknu, které jsou zdrojem určitých typů kriminální činnosti, odradí to živnostníky a vznikají tam oblasti, které se vylidňují. To je moje reálná a praktická zkušenost. Proto ten návrh budu formulovat tak, aby obcím nedal výlučné právo, aby žádným způsobem neomezil živnosti, protože si potřeby obce jako obecní zastupitel dobře uvědomuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Slovo má pan poslanec Václav Exner.

 

Poslanec Václav Exner: Paní místopředsedkyně, členové vlády, dámy a pánové, na předloženém usnesení výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí mě především překvapuje jeho neobyčejně nízká legislativní úroveň. Výbor doporučuje sněmovně schválit sněmovní tisk 70, tedy pravděpodobně návrh zákona, v předloženém znění. Předložené znění nemá ani název, nemá účinnost, nemá návětí. Navrhuje se v bodě a) -už nehledím na číslování jednotlivých bodů - měnit něco, co je v předloženém vládním návrhu, s tím, že se odvolává na článek I, ve kterém chce § 15 odst. 2 zrušit, ale článek I je koncipován jinak na změnu tohoto odstavce, a tudíž by muselo být zřejmě uvedeno, že znění článku I se má nahradit jiným zněním. V bodě b) se předložený návrh dovolává toho, že chce zrušit § 4 v zákoně 116, ale vládní návrh se právě týká zákona 116 a dokonce, aniž by se říkalo, co se má stát se současným článkem II, navrhuje nový článek II ve znění, které je skutečně krajně nestandardní. Ještě jsem se s něčím podobným ve své praxi od roku 1992 v České národní radě a v Poslanecké sněmovně nesetkal.

Na základě těchto věcí i sporu, který zde probíhá, a na základě skutečnosti, že se vůbec nic nestane, když zákon nebude dnes a zítra přijat, navrhuji, abychom v rámci obecné rozpravy hlasovali o vrácení vládního návrhu zákona k novému projednání ve výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Ptám se, jestli se někdo další hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak. Končím obecnou rozpravu.

V obecné rozpravě padl jeden návrh. Prosím pana zpravodaje, aby se ujal své úlohy. Prosím zpravodaje, pana poslance Evžena Snítilého - ale pan poslanec Evžen Snítilý mě neslyší, takže já to zopakuji sama.

V obecné rozpravě padl návrh na vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání. Je to návrh, o kterém musíme rozhodnout hlasováním. Dovolím si přivolat naše kolegy a kolegyně, aby se mohli zúčastnit tohoto hlasování.

 

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s návrhem na vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování pořadové číslo 167 ze 183 poslanců bylo 57 pro návrh a 66 proti návrhu. Návrh nebyl přijat.

 

Zahajuji podrobnou rozpravu, do které se písemně přihlásil pan poslanec František Beneš a také pan poslanec Stanislav Křeček. Jako první má však slovo pan zpravodaj.

 

Poslanec Evžen Snítilý: Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, dámy a pánové, pro pokračování projednávání tohoto návrhu zákona ve druhém čtení si myslím, že je nyní potřebné, abych požádal jako zpravodaj o desetiminutové přerušení projednávání, abychom se mohli poradit s legislativou, protože vnímám námitku pana poslance Exnera jako oprávněnou. Sice jsem hlasoval proti vrácení výboru, ale přesto si myslím, že znění, tak jak vyšlo z "kuchyně" našeho výboru, je třeba změnit.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nenechám o tomto návrhu hlasovat, ale rozhodnu o něm sama. Budeme pokračovat v jednání ve 12.10 hodin.

 

(Jednání bylo přerušeno v 11.58 hodin.)

***




Přihlásit/registrovat se do ISP