(10.20 hodin)
(pokračuje Špidla)

Přesto zůstaly otevřené dvě otázky, o kterých bych se chtěl nyní zmínit. Za prvé jde o podání podrobnějších informací o smlouvě našim nebo bývalým našim občanům žijícím dnes v Kanadě. To se uskuteční jednak prostřednictvím českého zastupitelského úřadu, jednak na základě příslibu prostřednictvím kanadského ministerstva rozvoje lidských zdrojů. Toto ministerstvo je na straně zahraničního partnera gestorem smlouvy a je ve styku s krajanskými a jinými sdruženími, organizacemi a spolky působícími v Kanadě.

Druhou důležitou otázkou je skutečnost, že spolu s česko-kanadskou smlouvou je v současné době připravována i smlouva mezi Kanadou a Slovenskem. Obě tyto smlouvy jsou v podobném stadiu schvalování a předpokládá se, že by měly vstoupit v platnost současně. To je důležité především z pohledu těch osob, které odešly do Kanady z bývalého Československa. Dobu jejich zaměstnání v našem bývalém společném státě zhodnotí v důchodu česká nebo slovenská strana, a vyloučí se tak možnost, že by některá ze stran nemohla pro neexistenci smlouvy vyplatit do Kanady svůj důchod.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, Kanada patří k zemím, kde je velké množství našich bývalých občanů nebo i současných občanů a myslím si, že smlouva, která je předkládána, velmi zlepší jejich situaci. Z důvodů, které jsem již uvedl, navrhuji sněmovně, aby s předloženou česko-kanadskou smlouvou vyslovila v tomto druhém čtení souhlas.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Vládní návrh projednal zahraniční výbor, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 983/1. Prosím pana poslance Svobodu, aby návrh výboru odůvodnil.

 

Poslanec Jan Svoboda: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením zahraničního výboru z jeho 49. schůze.

Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas se smlouvou o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Kanadou, podepsanou v Praze dne 24. května 2001.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji. Otevírám rozpravu. Nikdo se do ní nehlásí, rozpravu končím. Budeme hlasovat o usnesení navrženém zahraničním výborem.

Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas se smlouvou o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Kanadou, podepsanou v Praze dne 24. května 2001."

Odhlásil jsem vás a prosím, abyste se znovu zaregistrovali svými identifikačními kartami.

 

Zahajuji hlasování s pořadovým číslem 609. Ptám se, kdo je pro vyslovení souhlasu s touto smlouvou. Kdo je proti?

Z přítomných 104 pro návrh 94, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem smlouvy byl vysloven souhlas.

 

Dalším bodem je

 

105.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
Smlouva mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo
o sociálním zabezpečení, podepsaná v Praze 27. července 2001
/sněmovní tisk 1028/ - druhé čtení

 

I tento návrh uvede pan ministr Vladimír Špidla.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, bez jakéhokoli podceňování významu česko-kanadské či jiné dohody se v případě Německa jedná o nejdůležitější smlouvu o sociálním zabezpečení, která byla dosud Parlamentu České republiky předložena. Zvláště u této smlouvy podrobná předkládací zpráva doplněná informacemi při prvním čtení v Poslanecké sněmovně měla za cíl velice podrobně poukázat především na věcný obsah smlouvy, finanční aspekty, praktické dopady smlouvy a na její zahraničněpolitický význam. Otevřeně a bez jakýchkoli úmyslů cokoli tajit bylo upozorněno na skutečnosti, že ne všechny otázky ve smlouvě - protože se týká tolik citlivých otázek důchodových nároků našich občanů za dobu totálního nasazení v bývalé říši - se podařilo úplně vyřešit. Vláda je přesvědčena, že i parlament se ztotožní s názorem na to, že smlouva v dané podobě má mimořádný význam nejen pro budování dvoustranných vztahů s nejvýznamnějším sousedem, ale i pro budoucí začlenění České republiky do EU.

Mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou je nejživější kontakt, jsou nejživější osobní vztahy a smlouva poskytne oporu desítkám tisíc lidí v nejrůznějších životních situacích. Myslím si, že řada let, po kterou se jednalo, nebyla ztracena a že text, který je předkládán, skutečně obstojí.

Proto i u této smlouvy se SRN navrhuji sněmovně, aby v rámci druhého čtení vyslovila souhlas. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji. Slovo má pan zpravodaj.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP