(15.20 hodin)
(pokračuje Gongol)
Pro ty, kteří se uvedeným materiálem nezabývali podrobněji, bych chtěl uvést, že výrok auditora není tak jednoznačný, neboť ve skutečnosti zní: Podle našeho názoru účetní závěrka Fondu národního majetku ČR ve všech podstatných aspektech věrně zobrazuje stav majetku a závazků fondu k 31. 12. 2000 a výsledky jeho hospodaření za účetní období 2000. Dále se však uvádí: Aniž vydáváme výrok s výhradou, považujeme za nutné upozornit na následující skutečnosti, jejichž znalost je nutná pro objektivní hodnocení majetku a závazků Fondu národního majetku. Rozdíl mezi účetní hodnotou držených strategických akcií a mezi kursy veřejných trhů u obchodovaných společností a u odhadu u neobchodovaných společností představuje zhodnocení této položky o 66,7 miliardy Kč, což přirozeně zní optimisticky. Na druhé straně u ostatních akcií, čili nestrategických, to představuje znehodnocení o 15 miliard Kč. Další znehodnocení představuje ztráta mezi výší pohledávek a odhadovaným inkasem, a to ve výši dalších 10,8 miliardy Kč.
Nejvážnější situace však je v tom, že Fond národního majetku je zavázán nahradit privatizovaným podnikům náklady na odstranění ekologických škod. Celková maximální výše náhrady je stanovena na částku 136,4 miliardy Kč a dle názoru auditora není možné v tomto okamžiku objektivně odhadnout celkovou výši úhrad nákladů na odstranění ekologických škod, které Fond národního majetku bude muset v budoucnu vynaložit na kompletní realizace všech jím uzavřených smluv, ve kterých se zavázal k úhradě nákladů na odstranění ekologických škod. Tento odhad auditor nezískal ani ze strany Fondu národního majetku, což je podle mého názoru podivuhodné. Podivuhodné však je i to, že přesto k závěrce tento auditor výhrady neměl.
Já se však domnívám, že by tento údaj měl sdělit tomuto parlamentu pan ministr, a já ho o to žádám, i když neposlouchá a baví se, ještě předtím, než vyslovíme souhlas či nesouhlas s účetní závěrkou za rok 2000.
Pane předsedo, dovolte, abych vás požádal, abyste ukáznil pana poslance, aby na mě nehulákal. Je to neobvyklé v této sněmovně.
Jen odhadem po sečtení všech aktiv a pasiv je dnes Fond národního majetku již v deficitu okolo 100 miliard Kč.
Současně žádám pana ministra o stanovisko k výši ztráty Fondu národního majetku za rok 2000, neboť příjmy z prodeje majetku akcií činily včetně příjmů z úvěrů 43 miliardy Kč a výdaje 49 miliard Kč. Konečný zůstatek peněžních prostředků z velké privatizace by činil 4,6 miliardy Kč k 31. 12. 2000.
V této souvislosti musím říci, že do Státního fondu dopravní infrastruktury bylo převedeno 6 miliard Kč a do Státního fondu rozvoje bydlení pouze 1 miliarda, což je hluboko pod původně zamýšlenými částkami.
V těchto neradostných úvahách bych mohl pokračovat dál i u předpokladu na rok 2001, ale to je nad rámec projednávaného bodu. Z těchto důvodů nemohu podpořit návrh vlády, aby Poslanecká sněmovna vyjádřila souhlas s roční závěrkou Fondu národního majetku za rok 2000, a tímto se hlásím i do podrobné rozpravy, kde chci předložit návrh na usnesení.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji vám, pane poslanče. Kdo se dále hlásí do všeobecné rozpravy? Pokud se nikdo nehlásí, obecnou rozpravu končím a otevírám podrobnou rozpravu, do které se opět hlásí pan poslanec Gongol, po něm pan zpravodaj Martin Kocourek.
Poslanec Jaroslav Gongol: Podávám tento návrh na usnesení: Poslanecká sněmovna nesouhlasí s roční závěrkou Fondu národního majetku.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji. Pan poslanec Kocourek.
Poslanec Martin Kocourek: Na základě zmíněného usnesení rozpočtového výboru k této věci bych chtěl navrhnout usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu schvaluje výroční zprávu a účetní závěrku Fondu národního majetku ČR za rok 2000, tisk 1013.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji, pane zpravodaji. Kdo se dále hlásí do podrobné rozpravy? Ještě pan poslanec Gongol.
Poslanec Jaroslav Gongol: Pane předsedající, já jsem měl dva dotazy na pana ministra, doufal jsem, že na tyto otázky odpoví. Bohužel ne.
Místopředseda PSP František Brožík: Pan ministr se přihlásil se závěrečným slovem, takže vám zřejmě odpoví v závěrečném slově. Nikdo se nehlásí, podrobnou rozpravu končím. Budeme hlasovat o dvou návrzích. První návrh je - (Protesty.) Ještě pan ministr se hlásí se závěrečným slovem.
Ministr financí ČR Jiří Rusnok: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, pan poslanec Gongol tady operoval obrovským dluhem, který vznikl při hospodaření Fondu národního majetku v roce 2000. Ten dluh byl v řádu několika málo milionů Kč a spočíval v tom, že některé předpokládané privatizační akce nebyly realizovány v roce 2000, resp. byly už realizovány v roce 2001, případně budou realizovány v letech následujících.
Skutečností je to, že v dnešní době má Fond národního majetku úvěr u České konsolidační agentury v rozsahu cca 26 miliard, možná dnes už méně než 26 miliard Kč. Současně existuje depozitum Fondu národního majetku v rozsahu cca 20 miliard Kč, což je polovina sumy inkasované za privatizaci Komerční banky. Toto depozitum je rovněž uloženo v České konsolidační agentuře.
Fond národního majetku se v nadcházejícím roce vyrovná se všemi svými závazky jak ve vztahu ke konsolidační agentuře, tak k ostatním součástem veřejných financí, ale rozhodující závazky jsou ve vztahu ke konsolidační agentuře, a skončí své hospodaření s kladným výsledkem v roce 2002 a s podstatnou sumou aktiv, která bude použita na snížení státního dluhu, ať už ve formě závazků, které jsou v konsolidační agentuře nebo v jiné formě.
Skutečností je, že fond inkasuje určité prostředky z privatizace v této době už jen za některé privatizační případy většího rozsahu. Na druhé straně fond kryje celou řadu závazků, včetně ekologických, které jsou výsledkem hospodaření minulých 40, možná 50 let. Myslím, že to rozhořčení pana poslance Gongola je minimálně neobjektivní ve vztahu Fondu národního majetku, protože fond je transformační institucí a já - to říkám veřejně - jsem poslední z těch, kteří by si přáli, aby tato transformační instituce fungovala ještě příliš dlouho. Myslím si, že lze vytvořit předpoklady pro to, aby ukončila svou činnost koncem roku 2002.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji, pane ministře. Pan zpravodaj nehodlá vystoupit. Přistoupíme tedy k hlasování o návrzích. Nejdříve zazněl návrh pana poslance Gongola na zamítnutí nebo neschválení roční závěrky a výroční zprávy Fondu národního majetku za rok 2000. Poté budeme hlasovat o návrhu rozpočtového výboru, tak jak jej předložil pan poslanec Kocourek. Já vás všechny odhlásím, požádám vás o registraci.
Nejdříve hlasujeme o neschválení podle návrhu pana poslance Gongola.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 587 z přítomných 104 poslanců pro 21, 77 proti. Návrh nebyl přijat.
***