(16.10 hodin)
(pokračuje Grulich)

Já jsem jako ministr vnitra učinil jasné kroky v postupném odtajňování a snižování stupňů jednotlivých svazků. Jsem přesvědčen, že je nutno v tom pokračovat. Ale jsem rovněž přesvědčen, že je potřeba právo respektovat a že nelze právo znásilňovat podobnými prohlášeními, jaká jsme tady slyšeli. Tak jednoduchá ta situace skutečně není.

Takže přihlašuji se k tomu, co říkal nakonec ve svém vystoupení pan ministr Gross. Je třeba se zamyslet nad tím návrhem a eliminovat z něho to, kde bychom jasně narazili, dotkli se práv občanů a způsobili i mezinárodní problémy. Je třeba eliminovat to, co by způsobilo i problémy u našich jednotlivých služeb, jak je v této republice zatím máme zavedeny. Myslím, že postupně je nutno zveřejňovat, odtajňovat všechny záležitosti, které se týkaly minulého komunistického režimu. Ale dělejme to tak, abychom neporušovali právo, abychom nezpůsobovali problémy jak vnitřní, tak mezinárodní.

Děkuji za vaši pozornost.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci. Hlásí se pan poslanec Marek Benda.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo sněmovny, vážení členové vlády, dámy a pánové, nebudu rozšiřovat tuto debatu, musím však zareagovat na slova pana poslance Grulicha, který mluvil o aféře Zilk a označil za jejího původce pana prezidenta a mého otce. Myslím, že to je poněkud nekorektní v situaci, kdy už se otec bránit nemůže. Musím říci, že otec udělal jediné, a to, že informoval svého prezidenta jako ústavní činitel této země, že bude tento problém. Žádné další zveřejnění uvedených skutečností nepotvrdil do okamžiku, než se tyto věci objevily v zahraničním tisku, a do okamžiku, než byl vyzván prezidentskou kanceláří k potvrzení.

Upozorňuji tedy na to, že otec žádné zveřejnění neprovedl a pouze informoval svého prezidenta. Myslím, že je potřeba, aby to tu zaznělo. (Potlesk klubu poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Václav Klaus: Nehlásí-li se nikdo do rozpravy, obecnou rozpravu končím.

Táži se, zda mají zájem navrhovatel a zpravodaj o závěrečná slova. Ano, pan navrhovatel zájem má, prosím.

 

Senátor Jiří Liška: Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, při rozpravě, která proběhla, jsem se ještě více přesvědčil o tom, že přístup k posuzování senátního návrhu novely o zpřístupňování svazků bývalé Státní bezpečnosti záleží také, a možná především, na pohledu každého z nás na minulost.

Ti, kteří jsou přesvědčeni, že komunistický režim a komunistické myšlenky nebyly tak špatné a že Státní bezpečnosti a její spolupracovníci nikoho zas tak moc nepoškodili, zcela zákonitě najdou a nacházejí desítky důvodů pro odmítnutí zpřístupnění dokumentů o Státní bezpečnosti. A stejně tak bojují a budou bojovat za lidská práva důstojníků Státní bezpečnosti. Proti tomuto přesvědčení se velmi těžce a obtížně argumentuje, a já jsem rád, že tady padla slova od pánů kolegů poslanců Payna, Svobody a od paní poslankyně Dundáčkové. Já bych teď jejich argumenty musel jenom opakovat.

Jsem si samozřejmě vědom toho, že senátní návrh není dokonalý. V tom se neliší a myslím, že se ani nemůže lišit od řady dalších norem, které Parlament přijal a v budoucnosti přijme. Jsem ale přesvědčen, že pokud tento návrh není dokonalý, je určitě dobrý a především je velmi potřebný pro budoucnost naší demokratické společnosti.

Chtěl bych požádat všechny z vás, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, kterým je tato oblast blízká a máte s ní například osobní zkušenost, abyste této normě pomohli a v průběhu legislativního procesu v Poslanecké sněmovně ji upravili, protože tento návrh je vlastně pouze na začátku cesty Parlamentem. Určitě by se tím ještě více naplnil cíl, se kterým vám dnes návrh této novely jménem Senátu předkládám.

Děkuji.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Táži se pana zpravodaje, přeje-li si slovo. Ano.

 

Poslanec Jan Klas: Vážený pane předsedo, vážení páni ministři, vážené dámy, vážení pánové, v rozpravě, která proběhla k uvedenému návrhu zákona vystoupilo celkem devět poslanců. Dovolte, abych se pozastavil u dvou z těchto vystoupení.

Nejobsáhlejší obhajovací řeč proti zákonu vedl pan poslanec Filip. Dovolte mi, vážený pane předsedo, abych vaším prostřednictvím vzkázal panu poslanci Filipovi, že za vrchol jeho řeči považuji urážku, kterou zde pronesl, a sice to, že iniciátoři tohoto zákona jsou přímo zaangažováni cizími zpravodajskými službami v propagování tohoto zákona. Vážený pane poslanče, až budete držitelem osvědčení na stupeň "přísně tajné", jako je sedm poslanců této sněmovny, pak se budeme moci bavit o tom, kdo je zaangažován a kdo není. Zatím pro mne nejste rovnocenným partnerem v této diskusi. (Protesty z řad poslanců klubu KSČM.)

Kdybych krátce shrnul rozpravu tohoto poslance, musel bych říci, že se vyznačovala krátkostí paměti, arogancí, drzostí a totální absencí pokory, které zde pan poslanec přednesl.

Pana poslance Jičínského si velice vážím, protože je o mnoho starší než já, nicméně musím reagovat na to, co řekl. Komunistický režim v této zemi netrval, pane profesore, 20 let, trval 41 let, a já jako syn politického vězně - můj děda byl vězněn v letech 1952 až 1958 - jsem přesvědčen o tom, že prvních 20 let komunistického režimu bylo nesrovnatelně horších a krutějších než posledních jeho 20 let.

Ministr Gross, a to je moje poslední reakce, vystoupil velice rozumně v tomto ohledu, když řekl, že skutečným problémem navrhovaného zákona je problematiky rozvědky, a já jsem ochoten, pokud pan ministr bude souhlasit, na této problematice, která se týká rovněž arabského světa, spolupracovat.

Vážený pane předsedo, z devíti poslanců dva poslanci přednesli návrh na zamítnutí návrhu zákona v prvním čtení. Dovolte mi, abych vás požádal o hlasování o tomto návrhu na zamítnutí.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Ano, přilákal jsem vaše kolegy. Byly vzneseny dva návrhy na zamítnutí, o kterých dám hlasovat.

Pan poslanec Vymětal vás chce odhlásit, prosím, odhlašuji vás a prosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami.

 

Zahájil jsem hlasování a ptám se, kdo je pro zamítnutí tohoto návrhu zákona, nechť stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 614 z přítomných 145 poslanců 52 bylo pro, 87 proti. Návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat o návrhu na přikázání. Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh k projednání výboru pro obranu a bezpečnost. Má někdo jiný návrh? Pan poslanec Filip, prosím.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP