(12.10 hodin)

Poslanec Miloslav Vlček: Nesouhlasíme s prodloužením lhůty za navrhovatele.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Podle jednacího řádu prodloužení o více než 20 dnů musí být se souhlasem navrhovatele. Mělo to zaznít před hlasováním.

Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru a rozpočtovému výboru.

 

Paní poslankyně, páni poslanci, vzhledem k tomu, že před polední přestávkou jsou zařazeny volební body, což je bod 160 a 161, a poté se v polední přestávce bude scházet organizační výbor, budeme nyní projednávat tyto volební body.

Než dám slovo panu poslanci Vidímovi, registruji procedurální poznámku pana poslance Bendy.

 

Poslanec Marek Benda: Paní místopředsedkyně, myslím si, že vaše vyloučení vystoupení poslance Doležala a návrh na prodloužení lhůty o 20 dnů bylo nekorektní. Vždy se v této sněmovně dělalo, že možnost navrhovat nové výbory a prodloužení lhůt, pokud byla signalizována v rozpravě, se konala i po skončení rozpravy. Nikdy jsme nedělali, že přikázání výborům a prodloužení lhůt musí být striktně řečeno v rozpravě. Proto toto pokládám za pokus o manipulaci a prosím, aby bylo poslanci Doležalovi umožněno přednést svůj návrh na prodloužení o 20 dnů. Vzpomeňme si na mnoho případů, kdy po skončení rozpravy někdo vystoupil s návrhem na přikázání jinému výboru. (Potlesk.)

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Pane poslanče, ano, máte naprostou pravdu v tom, že co se týká přikázání výborům a prodloužení lhůt je zvykem, že je umožněno takovéto návrhy dát i po uzavření rozpravy. Můžete si zjistit ze stenozáznamu, že jsem přednesla, že organizační výbor navrhl přikázat tento návrh hospodářskému výboru. Pak jsem se zeptala, zda má někdo jiný návrh. Po této otázce bylo navrženo panem poslancem Doležalem, aby tento návrh byl přikázán rozpočtovému výboru a aby lhůta pro projednávání byla prodloužena o 40 dnů. Žádné další přihlášky nebyly. Potom jsme hlasovali. Pokud vím, nikdy nebylo umožněno, aby poté, co bylo odhlasováno, se přišlo ještě s dalšími návrhy. Jsem přesvědčena o tom, že můj postup byl zcela korektní. (Potlesk.)

V tuto chvíli udílím slovo panu poslanci Vidímovi a zahajuji projednávání bodu

 

160.
Návrh na volbu člena Rady Státního fondu České republiky
pro podporu a rozvoj české kinematografie

 

Poslanec Jan Vidím: Vážená paní předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, dovoluji si upozornit, že se bude jednat v jednom případě o volbu veřejnou.

Návrh na volbu členů Rady Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie byl zařazen z následujících důvodů. 12. července t. r. zemřel člen této rady pan Andrej Stankovič a ministr kultury svým dopisem ze dne 17. září letošního roku navrhl za člena rady tohoto fondu pana Jana Šustera. Tento návrh byl zaslán všem poslaneckým klubům. Jedná se o volbu jednoho člena, kterému začne tříleté volební období okamžikem zvolení.

Zvláštní zákon způsob volby nestanoví, volební komise navrhuje volbu veřejnou, jak se uskutečnila již na 21. schůzi Poslanecké sněmovny.

Paní předsedající, poprosím vás o otevření rozpravy ke kandidátovi a ke způsobu volby.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Otevírám rozpravu a ptám se, zda se do ní někdo hlásí. Žádnou přihlášku nevidím, rozpravu končím. Udílím slovo panu poslanci Vidímovi.

 

Poslanec Jan Vidím: Přistoupíme k volbě člena Rady Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Za člena je navržen Jan Šuster.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Budeme hlasovat o tomto návrhu.

Zahajuji hlasování pořadové číslo 474 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 474 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 187 vyslovilo 129 a 7 bylo proti.

 

Poslanec Jan Vidím: Konstatuji, že v prvním kole byl členem Rady Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie zvolen pan Jan Šuster. Tím tento bod končí.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Tím jsme projednali tento bod. Dalším bodem je

 

161.
Návrh na volbu členů dozorčí rady České konsolidační agentury

 

Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Jan Vidím.

 

Poslanec Jan Vidím: Dámy a pánové, 10. července Poslanecká sněmovna na své 37. schůzi zvolila sedm členů dozorčí rady České konsolidační agentury. Dnes bychom se měli pokusit zvolit poslední dva.

Ve stanovené lhůtě byly volební komisi předloženy poslaneckými kluby tyto návrhy: Petr Braný - KSČM, Miloslav Kilián - ODS a Pavel Tollner - KDU-ČSL. 17. října byly tyto návrhy zaslány na vědomí všem poslaneckým klubům.

Jedná se o volbu dvou členů dozorčí rady podle zákona č. 239/2001 Sb., o České konsolidační agentuře, přičemž zvoleným členům započne jejich pětileté období dnem zvolení.

Citovaný zákon způsob volby neupravuje. Volební komise navrhuje volbu tajnou.

Poprosím vás, paní předsedající, o otevření rozpravy ke kandidátům a ke způsobu volby.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Otevírám rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí. Slovo má pan poslanec Karel Kühnl.

 

Poslanec Karel Kühnl: Vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, rád bych na tomto místě připomenul, že v původním programu naší 39. schůze byl navržen také bod odvolání členů dozorčí rady konsolidační agentury, a to ze zcela zjevného důvodu - že stávající členové dozorčí rady zneužili svého postavení, změnili stanovy Konsolidační agentury a pan ministr financí je podepsal. Těmito stanovami si přisvojili oprávnění rozhodovat, čili oprávnění exekutivních orgánů. Takto zdivočelí kontroloři se stali exekutivním orgánem. Je otázka, kdo bude kontrolovat takové kontrolory.

Tento bod byl vyřazen z programu. Pro mne je to i odpověď na otázku, zda se příslušní kolegové, kteří si takto udělali z práce v dozorčí radě konsolidační agentury více než zaměstnání na plný úvazek, vzdají jiného závazku na plný úvazek, totiž poslaneckého mandátu.

V této souvislosti - myslím, že na to má sněmovna právo - bych chtěl požádat tři navržené kolegy, aby sněmovně sdělili, jak oni hodlají postupovat, zda hodlají vykonávat dvě zaměstnání, z nichž obě jsou zaměstnáními na plný úvazek.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Slovo má pan poslanec Vojtěch Filip.

 

Poslanec Vojtěch Filip: Vážená paní předsedající, vážená vládo, paní a pánové, chtěl bych vaším prostřednictvím sdělit panu předsedovi Kühnlovi, že klub KSČM navrhl neposlance na tuto funkci, a bude se jí jistě, pokud bude zvolen, a žádám o to kolegy v Poslanecké sněmovně, věnovat ze všech svých sil.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Slovo má pan poslanec Bohuslav Sobotka.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Paní předsedající, dámy a pánové, chtěl bych připomenout, že Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o konsolidační agentuře. Vláda předložila do Poslanecké sněmovny tento návrh zákona v poněkud jiné podobě, než ho nakonec Poslanecká sněmovna schválila. Byla to tato sněmovna, kdo rozhodl o tom, že sněmovna volí dozorčí radu konsolidační agentury, že tato dozorčí rada má devět členů a že není překážkou pro členství v této dozorčí radě vykonávat současně i mandát poslance Parlamentu České republiky.

Současně bych chtěl připomenout, že je to velmi krátká doba, kdy tato Poslanecká sněmovna rovněž schválila vládní návrh zákona o střetu zájmů, který stanovil, že je-li členem dozorčí rady konsolidační agentury poslanec, tak nepobírá odměnu za toto členství v dozorčí radě konsolidační agentury.

Rovněž bych chtěl konstatovat, že podle mého názoru i názoru kolegů z poslaneckého klubu sociální demokracie členové dozorčí rady konsolidační agentury si nepočínají v rozporu se zákonem o konsolidační agentuře a vykonávají svou práci a své pravomoci v rámci mezí daných zákonem o České konsolidační agentuře. Proto se cítím povinen ohradit se vůči konstatování kolegy Kühnla o tom, že došlo k něčemu, co by se dalo nazvat zneužití pravomocí nebo svého členství v dozorčí radě konsolidační agentury.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP