Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
12. července 2001 v 9.05 hodin
Přítomno: 171 poslanců
Předseda PSP Václav Klaus: Vážené paní poslankyně, vážení poslanci, vážené torzo vlády, dovolte mi, abych zahájil devátý jednací den 37. schůze Poslanecké sněmovny a abych vás všechny srdečně přivítal.
Prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Jako první se přihlásil s náhradní kartou č. 27 pan poslanec Grega, dále pan poslanec Černý má náhradní kartu č. 26.
O omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: z důvodu zahraničních cest poslanci Laštůvka, Payne, Ransdorf, Bartoš, Suchánek, Svoboda, Fajmon a Zaorálek, z důvodů osobních či zdravotních Petra Buzková, Jiří Karas a Stanislav Křeček. Z vlády jsou v zahraničí ministři Dostál, Kavan a místopředseda Rychetský a přijetí delegací mají ministři Grégr a Tvrdík. (Velký hluk v sále.)
Prosím o klid kolem paní kolegyně Štěpové a dalších.
Pan poslanec Grega má náhradní kartu a ještě ruší. To už je opravdu nadměrná věc, myslím, že to už se dělat nemůže, může si vybrat jednu věc, ale ne dvě najednou. (Oživení v sále.)
Dnes se budeme až do 17 hodin nejdříve věnovat návrhům zákonů ve třetím čtení a poté dalším bodům podle schváleného pořadu. V 17 hodin budou pokračovat interpelace na členy vlády. Prosím jak interpelované členy vlády, tak interpelující, aby zde určitě byli. (Opět hluk v sále.)
Opravdu prosím kolegy ze sociální demokracie, aby vzali vážně, že jsme zahájili jednání.
Dostáváme se k bodu
58.
Vládní návrh zákona o finanční kontrole ve veřejné správě
/sněmovní tisk 835/ - třetí čtení
Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 835/3. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujali ministr financí Jiří Rusnok a zpravodaj rozpočtového výboru pan poslanec Doležal.
Otevírám rozpravu technicko-legislativního typu. Kdo se hlásí? (Nikdo.) Nejsou-li žádné připomínky, tuto rozpravu končím.
Táži se na závěrečná slova. Pan ministr jako navrhovatel se hlásí, prosím.
Ministr financí ČR Jiří Rusnok: Vážený pane předsedo, děkuji za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. 26. června t. r. projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení komplexní pozměňovací návrh k tomuto zákonu o finanční kontrole ve veřejné správě. Již tehdy jsem uvedl, že tento návrh je výsledkem společné práce komise podvýboru pro kontrolu, která pracuje u rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, a přizvaných expertů z Nejvyššího kontrolního úřadu, Svazu měst a obcí a Ministerstva financí. Tehdy jsem rovněž informoval sněmovnu o tom, že vytvoření právního rámce a zavádění odpovídajících kontrolních mechanismů do praxe veřejné správy je velmi pozorně sledováno ze strany Evropské komise, protože je to mj. jedna z podstatných okolností pro úspěšné dokončení a uzavření kapitoly 28, což je kapitola "Finanční kontrola", a je tím věcně podmíněno i čerpání z některých předvstupních fondů EU, např. fondu agentury SAPARD.
Komplexní pozměňovací návrh schválil usnesením č. 452 rozpočtový výbor a usnesením č. 163 jej podpořil i výbor pro evropskou integraci. V této konsensuální podobě byl pak i přijat Poslaneckou sněmovnou ve druhém čtení. V průběhu obecné rozpravy byly panem poslancem Doležalem a panem poslancem Hrnčířem uplatněny některé další pozměňovací návrhy. Ty by měly změnit přijatý komplexní pozměňovací návrh. Dovolte mi proto, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, abych k těmto pozměňovacím návrhům, než budou v rozpravě ve třetím čtení projednávány, vyjádřil souhrnný názor za předkladatele.
Jak jsem již uvedl, při zpracování komplexního pozměňovacího návrhu bylo zohledněno několik skutečností. Zejména ta skutečnost, že vláda nedisponuje při realizaci úkolů finanční politiky doposud jednotným a koordinovaným systémem finanční kontroly ve veřejné správě. Nedisponuje ani právním nástrojem pro vytvoření podmínek pro transformaci kontrolních mechanismů na systémy, které by byly srovnatelné se systémy Evropských společenství.
***