(14.40 hodin)
(pokračuje Jičínský)
Ale vzbudilo ve mně jistý neklid vystoupení poslance Beneše, protože chápu snahu některých poslanců v této věci řešit i některé obecnější problémy, které se ukázaly. Ale kdyby se mělo stát, že doplněk měl být důvodem pro to, že tento nestandardní postup v případě města Plzně by měl být zamítnut, potom bych to považoval za špatné. Čili dávám tu v úvahu představitelům poslaneckých klubů, aby se před hlasováním nebo po ukončení rozpravy ještě sešli, abychom ve snaze dosáhnout více nevylili, jak se říká, s vaničkou i dítě a nedosáhli nic. Takže prosím v této věci, jakkoli kolega Ambrozek může pochybovat, že to je řešení rozumné, tak v rámci hledání jistého rozumného řešení v celkově nerozumné situaci volám po zdravém rozumu.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Jičínskému. Hlásí se dále někdo do obecné rozpravy? Pan poslanec Bílý má slovo.
Poslanec Jiří Bílý: Paní předsedající, děkuji za slovo. Vážená vládo, vážené dámy a pánové, musím přiznat, že jsem z Plzeňského kraje, sice na jihu Plzeňského kraje, ale do Plzně často jezdím a znám situaci, která tíží plzeňské občany, a vím jedno: že předkladatelé nejsou populisté a že k tomu, předložit takovýto nestandardní zákon, je donutila situace, kterou neřešily naše zákony. Již asi deset let se vlastně zablokoval obchvat Plzně a tento zákon může tento problém vyřešit a myslím si, že je zbytečné teď hledat, kdo za to může, jestli ta skupina lobbistů, nebo druhá skupina lobbistů, jestli chce někdo pozemky více zpeněžit - to si myslím, že není důležité. Důležité je, aby se už konečně obchvat kolem Plzně vyřešil. Myslím si, že tento zákon k tomu přispěje.
Proto navrhuji, abyste podpořili tento zákon. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Hlásí se dále někdo do obecné rozpravy? Hlásí se pan ministr Grégr, kterém udílím slovo.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Miroslav Grégr: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych v rámci druhého čtení poslaneckého návrhu zákona o dálničním obchvatu Plzně podpořit jednak samotný návrh i pozměňovací návrh přednesený panem poslancem Josefem Hojdarem.
Pozměňovací návrh reaguje na shodné problémy, se kterými se potýká praxe při zřizování průmyslových zón. Chtěl bych zde potvrdit, že v současné době, kdy jedním z prioritních úkolů je zvýšení přílivu zahraničních investic, je otázka rychlosti zřizování zón pro realizaci důležitých investic více než aktuální. Předkládaný návrh sleduje jak uspokojení veřejného zájmu naší společnosti na vytváření průmyslových zón, tak ochranu soukromých zájmů vlastníků. Pozměňovací návrh, jak jej vnímám, míří k řešení situací, ke kterým v současnosti často v praxi dochází a které jsou velmi problematické, kdy díky nemožnosti dosáhnout dohody s několika vlastníky dotčených pozemků dochází ke zpomalování tempa jejich výstavby.
Přijetí tohoto poslaneckého návrhu přinese podle mého názoru zefektivnění a hlavně urychlení procesu při zřizování průmyslových zón. Dále pak napomůže zabránit nežádoucím spekulacím - podtrhuji spekulacím - při výkupu pozemků v průmyslových zónách, ke kterému často dochází.
Zařazení průmyslových zón mezi stavby, u kterých bude možné vyřešit urychleně vlastnické vztahy při dodržení přesných pravidel postupu vykupovacího řízení podle stavebního zákona, nepochybně prospěje, zlepší a neznejistí investorské prostředí u nás.
Chtěl bych říci jeden příklad. Nakonec obdobný způsob volila i bavorská vláda při výstavbě dálkovodu Ingolstadt, a to ve prospěch České republiky, nikoli ve prospěch svůj.
Díky omezení vládou stanovených případů při určování vzniku jednotlivých průmyslových zón nemůže zároveň v žádném případě dojít k nadměrnému počtu případů, kdy tento výjimečný institut bude použit.
Vážené kolegyně a kolegové, vzhledem k urgentní potřebě řešit vlastnické vztahy při zřizování průmyslových zón bych rád tento návrh podpořil a současně si vás dovolím požádat, abyste celý návrh, včetně pozměňovacího návrhu, který přednesl i pan poslanec Hojdar a který bude ještě upřesněn v podrobné rozpravě, také podpořili. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Hlásí se dále někdo do obecné rozpravy? Není tomu tak, končím obecnou rozpravu.
Prosím pana zpravodaje, aby nám oznámil, zda padly návrhy, o kterých bychom nyní hlasovali.
Poslanec Josef Hojdar: V obecné rozpravě vystoupilo 15 diskutujících a zazněl jeden návrh na zamítnutí od kolegy Ambrozka.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Pan poslanec Brousek si přeje přednést závěrečné slovo.
Poslanec Václav Brousek: Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, dámy a pánové, slyšel jsem tu, že předkladatelé tohoto návrhu jsou populisté. Nejsou populisté spíše ti, kteří se neustále vrtají v minulosti, snaží se zjistit a přesvědčit nás o tom, kdo zavinil tento stav, a nenabízejí nám žádné řešení? To si myslím, že dokáže téměř každý.
Předkladatelé tohoto návrhu se pokusili předložit řešení. Ne všichni s ním samozřejmě musí souhlasit, ale my jsme se o to alespoň pokusili. Jestli toto je populismus, tak jsme skutečně populisté. Já se domnívám, že to tak není.
Zároveň bych chtěl konstatovat jednu věc na kolegu Ambrozka. Samozřejmě že jsem si jist, že s pozměňovacím návrhem, který předložil kolega Vávra, je jakékoli řešení, co se týče obchvatu, otevřeno, a pokud vrchní soud zruší variantu SUK 2, je zcela bez problémů možná varianta jiná.
Byl bych rád, abyste skutečně vzali v úvahu, že my jako předkladatelé jsme si vědomi, že toto řešení je nestandardní řešení, také jsme to tu od začátku říkali. Nikdy jsme neskrývali, že to je nestandardní řešení.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Promiňte, pane poslanče. Skutečně velmi prosím o klid v Poslanecké sněmovně.
Poslanec Václav Brousek: Ale situaci, která je také nestandardní, a skutečně bych vám přál, abyste strávili v Plzni mnohem více času, abyste ji zažili, tak tuto nestandardní situaci je možné řešit nestandardním řešením.
Samozřejmě, že jsou asi možná i jiná řešení. Přišli jsme na toto řešení, myslíme si, že řešením je, že to urychlí výstavbu, a proto jsme ho předložili. Věřím, že to vezmete v úvahu při vašem hlasování. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. V tuto chvíli tedy budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí předloženého návrhu, a to v hlasování pořadové číslo 55.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 55 tento návrh nebyl přijat, když se pro něj z přítomných 163 vyslovilo 19, 117 bylo proti.
Konstatuji, že návrh nebyl přijat. Otevírám podrobnou rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Pavel Hönig.
***