(15.30 hodin)
Poslanec Martin Kocourek: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych navrhl usnesení, které by znělo: Poslanecká sněmovna Parlamentu schvaluje výroční zprávu a roční účetní závěrku Fondu národního majetku ČR za rok 1999, tisk 661.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Kocourkovi. Hlásí se dále někdo do podrobné rozpravy? Není tomu tak. Podrobnou rozpravu končím. Budeme hlasovat o návrhu usnesení tak, jak jej přednesl pan poslanec Kocourek.
Nezbývá mi nic jiného než vás odhlásit a požádat vás o novou registraci.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 162 a ptám se, kdo je pro tento návrh usnesení. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 162 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 114 vyslovilo 86 a 20 bylo proti. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Paní poslankyně a poslanci, dalším bodem je bod 81 schváleného pořadu schůze, kterým je zpráva stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu použití operativní techniky Policie ČR. Vzhledem k tomu, že zprávu má uvést pan poslanec Kladívko, který se na odpolední část jednání písemně omluvil, dávám procedurální návrh, aby byl tento návrh zařazen na jednání Poslanecké sněmovny na příští týden.
O tomto procedurálním návrhu rozhodneme v hlasování pořadové číslo 163, které zahajuji a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 163 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 120 vyslovilo 99 a 5 bylo proti.
Dalším bodem je
82.
Zpráva o činnosti stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti
Bezpečnostní informační služby za období srpen 1998 - červen 2000
Prosím, aby předloženou zprávu uvedl předseda komise Jan Klas. Pan poslanec Klas má slovo.
Poslanec Jan Klas: Vážená paní předsedající, vážení páni ministři, vážené kolegyně a kolegové, jelikož jste zprávu dostali v písemné podobě a máte ji dostatečně dlouhou dobu k dispozici, chtěl bych pouze doplnit k této písemné zprávě některé aktuální věci, protože zpráva se vztahuje na období srpen 1998 až červen tohoto roku. Dovolte mi proto upravit některé aktuální údaje.
K dnešnímu dni se uskutečnilo 15 řádných schůzí tohoto kontrolního orgánu, který jste si zvolili před dvěma lety. Z těchto 15 řádných schůzí 12 se jich uskutečnilo v prostoru komise a zbylé tři se uskutečnily v centrále Bezpečnostní informační služby zde v Praze. Chtěl bych říci několik poznámek k jednotlivým odstavcům.
Co se týká řízení služby, ve zprávě není uvedena jedna věc, a sice že Bezpečnostní informační služba byla dvakrát řízena plukovníkem ing. Jírou, který vždycky vyplňoval mezeru, když byl odvolán ředitel, ať už v případě ředitele Devátého, nebo v případě ředitele Vulterina.
Rovněž považuji za nutné říci, že členové komise na zasedání dne 3. července t. r. obdrželi od ředitele dr. Růžka výroční zprávu, která dokumentuje činnost BIS. Tato zpráva byla členy komise prostudována.
Dovolte mi, abych se krátce zmínil o problematice, která je poměrně aktuální, a to je problematika prověřování členů komise. Jsem přesvědčen, že těchto sedm členů komise, kteří jsou prověřováni na nejvyšší stupeň utajení v této zemi podle zákona 148/1998 Sb., setrvalý stav, který je v komisi, to znamená, že členové komise mají velice omezené kontrolní pravomoci, a to již po sedm let od vzniku komise, jsem přesvědčen o tom, že v případě prověření těchto poslanců a odkrývání jejich soukromí ať už směrem ke zpravodajským službám, k operativním složkám policie by mělo být vyváženo rozumnými kontrolními pravomocemi.
Znamená to, aby se komise nescházela a pouze nekonstatovala to, že ředitel vypověděl to či ono, ale aby komise skutečně mohla kontrolovat, jak jsme mohli s kolegy vidět např. v SRN, což je jeden protipól, kde se Němci vydali cestou téměř absolutní kontroly zpravodajských služeb, protože jejich zkušenost s totalitou je velice nepříjemná, a druhá strana, která má benevolentní kontrolu, je např. Francie nebo Británie. Tyto státy své služby nekontrolují tak přísně jako Němci a Italové. Jsem přesvědčen, že pro ČR by bylo ideální zvolit rozumné měřítko mezi těmito dvěma protipóly a dopracovat se ke skutečné kontrole zpravodajských služeb působících v ČR.
Chtěl bych upozornit, že téměř deset let neexistuje parlamentní kontrola českých rozvědek, ani vojenské, ani civilní. Myslím, že je to neudržitelný stav.
Dovolte mi, abych v rámci toho, že nemá smysl dlouho diskutovat o předložené zprávě, protože ji máte v písemné podobě, přikročil k návrhu usnesení.
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
1. bere na vědomí zprávu o činnosti komise za období srpen 1998 - červen 2000.
2. Žádá vládu ČR, aby v co nejkratším možném termínu, pokud možno ještě v roce 2000, zpracovala a předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR nový zákon o parlamentní kontrole všech zpravodajských služeb ČR.
3. Žádá vládu ČR, aby do 31. 12. t. r. předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR rozbor příčin dosavadních úniků informací ze státní správy do médií, které se týkaly činnosti BIS, a to za období srpen 1998 - červen 2000, včetně navržených opatření s cílem zabránit do budoucna opakování obdobných situací.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. V tuto chvíli zahajuji všeobecnou rozpravu. Ptám se, zda se do ní někdo hlásí. Není tomu tak. Všeobecnou rozpravu končím.
Přistoupíme k rozpravě podrobné. Pane poslanče, myslím, že stačí pouze uvést usnesení, nemusíte je celé číst.
Poslanec Jan Klas: Vážená paní místopředsedkyně, mám zopakovat jednotlivé tři body návrhu usnesení, nebo to není potřeba?
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji, je to tak v pořádku. Nikdo se do podrobné rozpravy nehlásí, podrobnou rozpravu končím. Budeme hlasovat o návrhu usnesení, tak jak jej navrhl pan poslanec Klas. Jsou to dva návrhy usnesení. Myslím, že budeme hlasovat o každém zvlášť. Je tomu tak, pane poslanče?
Poslanec Jan Klas: Jsou to tři návrhy, vždycky je zopakuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Prosím všechny, aby se dostavili do Poslanecké sněmovny. Všechny vás odhlašuji, prosím o novou registraci. Pane poslanče, čtěte prosím jednotlivé návrhy.
Poslanec Jan Klas: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR 1. bere na vědomí zprávu o činnosti komise za období srpen 1998 - červen 2000.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahajuji hlasování pořadové číslo 164 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 164 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 112 vyslovilo 95 a 2 byli proti.
***