(Jednání opět zahájeno ve 14.03 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dostavte se prosím do sněmovny, budeme pokračovat v jednání.
Dalším bodem je
111.
Vládní návrh zákona o zmírnění některých majetkových křivd
způsobených holocaustem a o změně zákona č. 243/1992 Sb.,
kterým se upravují některé otázky související se zákonem č. 229/1991 Sb.,
o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku,
ve znění zákona č. 93/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 525/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolků zpravodajů zaujal místopředseda vlády Pavel Rychetský a zpravodajka rozpočtového výboru paní poslankyně Miroslava Němcová. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 525/3.
Otevírám rozpravu a ptám se, zda se někdo do ní hlásí. Paní poslankyně Němcová má slovo.
Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji. Paní předsedající, vážené kolegyně, kolegové. Dovolte, abych přednesla jedno legislativně technické upřesnění, týkající se usnesení nebo pozměňovacích návrhů, které máte uvedeny pod bodem 7, kde text po úpravě bude znít: "§ 6 odst. 1 zní:". Jedná se pouze o legislativně technické upřesnění. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Slovo má pan poslanec Cyril Svoboda.
Poslanec Cyril Svoboda: Vážená paní místopředsedkyně, vládo, kolegyně a kolegové, já si myslím, že patřím k těm, kteří výrazně podporují tento návrh zákona. Myslím si, že je to krok správným směrem. Je to velmi důležitý signál mimo jiné proto, že se napravuje křivda, ačkoli formálně ten, kdo dostal zpátky nějaký majetek, na něj právně nemá nárok. To znamená, že i v tomto ohledu je potřeba tento návrh jenom přivítat.
Já jsem se přihlásil z důvodu, že v tom tisku 525/3 máme ještě návrh doprovodného usnesení a nevím, jestli je úplně šťastné, abychom přijímali toto doprovodné usnesení z tohoto důvodu. Jde o výrazně věc exekutivní, protože jednu množinu majetku označí Federace židovských obcí a příslušné židovské obce, vláda vydá nařízení, kterým tento majetek vydá, a já si myslím, že budeme věc jenom komplikovat tím, že budeme žádat, aby tento majetek byl ještě projednáván v rozpočtovém výboru. Takže z tohoto důvodu myslím, že by to mělo zůstat všechno v rukou moci výkonné, aby konečně byl i tento majetek Federacím židovských obcí židovským obcím vrácen.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Svobodovi. Dále se hlásí do rozpravy paní poslankyně Němcová.
Poslankyně Miroslava Němcová: Já bych chtěla krátce zareagovat na svého předřečníka. Musím upozornit své kolegy a kolegyně, že toto doprovodné usnesení, které přijal rozpočtový výbor, přijal po zralém uvážení s tím, že se domnívá, že jakkoli se jedná o výčtovou metodu nebo se nejedná o přímo výčtovou metodu, kterou by se vracel majetek původním vlastníkům, přece jen se domníváme, že by tyto převody měly zůstat pod gescí Parlamentu, tj. ve znění tak, jak je uvedeno v usnesení rozpočtového výboru, které říká, že Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby návrhy vládních nařízení, které stanoví výčet majetku převáděného v souvislosti s přijetím zákona o zmírnění některých majetkových křivd, byly předloženy k projednání rozpočtovému výboru.
V žádném případě tím nebude brzděn proces tohoto předávání majetku. Zdá se nám pouze, že by to bylo logické, aby Parlament v tuto chvíli se nevzdával své kompetence.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji paní poslankyni Němcové. Slovo má pan poslanec Cyril Svoboda.
Poslanec Cyril Svoboda: Paní místopředsedkyně, kolegyně a kolegové, já teď nechci vést velkou válku, ale je to otázka principiální. Vláda vydává nařízení, a jestli zavedeme praxi v Poslanecké sněmovně a jestli vláda souhlasí s tím, abychom nařízení - což je jednoznačně ústavně svěřená normotvorná aktivita vlády, která náleží vládě jakožto moci výkonné, a dokonce má zmocnění v ústavě, že může provést jakýkoli zákon. Nepotřebuje k tomu ani zmocnění. Jestliže zavedeme tuto praxi, že budeme projednávat vládní nařízení zde v Poslanecké sněmovně, tak zavádíme něco zcela nového, což si myslím, že bychom zavádět neměli. Nařízení vlády náleží vládě, ať vláda koná v rámci zákona, tento zákon jí k tomu dává prostor, ať vláda koná ve své kompetenci.
Já zkrátka varuji před touto praxí, abychom nařízení vlády projednávali v orgánech Poslanecké sněmovny. Vůbec to sem nepatří.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Svobodovi. Slovo má pan místopředseda Rychetský.
Místopředseda vlády Pavel Rychetský: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně a páni poslanci. Já bych chtěl především z tohoto místo poděkovat za práci obou výborů, které měly uvedený návrh zákona přikázán k projednání. Chtěl bych poděkovat za všechny pozměňovací návrhy, které byly v obou výborech přijaty. Zhruba z jedné poloviny jsou naprosto totožné, zhruba z druhé poloviny jde o pozměňovací návrhy projednané s vládou, které zrychlují ten proces. Zjednodušují a především, abych tak řekl, zprůhledňují ten proces nápravy majetkových křivd způsobených holocaustem.
Diskuse, která se zde mezi oběma zpravodaji rozvinula, je podle mého soudu v tuto chvíli sekundární, protože nejde o diskusi ani nad návrhem zákona, ani nad pozměňovacími návrhy, ani nad doprovodným usnesením, které Poslanecká sněmovna na návrh usnesení rozpočtového výboru hodlá doporučit vládě, aby ta nařízení vlády, kterými se budou vydávat jednotlivé věci židovským obcím, byla před jejich vydáním projednána s rozpočtovým výborem.
Chtěl bych říci, že samozřejmě nařízení vlády a jeho vydávání je nezpochybnitelně v kompetenci vlády, nepotřebuje k tomu ani zmocnění vlády, tedy zmocnění zákona.
***