(12.40 hodin)
(pokračuje Yungová)
Pokud totiž všichni uchazeči absolvují školení zdravotnické přípravy před přijetím k výcviku, není nutné zařazovat tento výcvik do kursů.
K § 21 - Oprávnění k provádění výuku a výcviku. Uvozovací věta v odst. 1 bude doplněna do následujícího znění:
(1) Vyučovat zdravotnickou přípravu a provádět praktický výcvik v poskytování první pomoci v kursech organizovaných Českým červeným křížem nebo jinou humanitární organizací určenou vedoucím referátu zdravotnictví krajského úřadu jsou oprávněni - dále je znění vládního návrhu.
K § 45 - Odborná způsobilost řidičů. Stávající znění § 45 označit jako odst. 1, přidat odst. 2 v následujícím znění:
(2) Zdokonalovací zdravotnickou přípravu absolvují řidiči v kursu první pomoci organizovaném Českým červeným křížem nebo jinou humanitární organizací určenou vedoucím referátu zdravotnictví krajského úřadu a předloží před zahájením zdokonalovacího výcviku potvrzení o jeho absolvování vystavené příslušným oblastním spolkem Českého červeného kříže nebo jinou humanitární organizací určenou vedoucím referátu zdravotnictví krajského úřadu.
K předložení těchto pozměňovacích návrhů mě vede přesvědčení, že zdravotnická příprava řidičů si zaslouží důstojnější místo ve výcviku, než je tomu v současnosti.
Proč navrhuji, aby zdravotnickou přípravu zajišťoval především Červený kříž? Červený kříž je organizací s mezinárodní prestiží. Český červený kříž má výuku a poskytování první pomoci určenou zákonem č. 162/1992 Sb., o ochraně znaku a názvu Červeného kříže a o ČSČK. V současné době je Český červený kříž jako jediná organizace v ČR držitelem evropského certifikátu pro výuku první pomocí udělenou evropskou komisí pro výuku první pomoci v Bruselu počátkem tohoto roku. Členy Českého červeného kříže jsou i lékaři a zdravotní sestry, kteří splňují požadavky na kvalitní školitele v této oblasti.
Domnívám se rovněž, že vyčlenění zdravotní přípravy z výuky v autoškole nepřinese zásadní koncepční změnu vládního návrhu zákona a nebude vyžadovat souběžnou novelizaci právního řádu ČR s negativními důsledky v souvisejících vztazích. Při výuce v autoškole podle současné právní úpravy není ve většině případů věnována dostatečná pozornost
(pokračuje Yungová)
zdravotní přípravě. Zejména v době zvyšování počtu dopravních nehod a zhoršování jejich následků pro účastníky silničního provozu považuji za důležité kvalitní proškolení nejen uchazečů o řidičský průkaz, ale i řidičů při jejich zdokonalovacím výcviku. Proto jsem přesvědčena o tom, že zdravotnická příprava si zaslouží důstojné místo v procesu získávání a zdokonalování odborné způsobilosti v řízení motorových vozidel.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji paní poslankyni Jungové. Dále je do rozpravy přihlášen pan poslanec Václav Brousek.
Poslanec Václav Brousek: Vážená paní předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dovolte mi předložit tři pozměňovací návrhy k tomuto tisku.
Za prvé. V § 14 odst. 1 se před slova "tyto druhy výuky a výcviku" vkládá slovo "zejména".
Důvodem je snaha umožnit provozovatelům autoškol poskytovat jiné služby, na které zákon nemyslí a které souvisí s provozováním autoškoly. Provozovatel na základě stávajícího znění nebude moci například poskytovat tzv. oživení znalostí řízení, případně vést kursy ve zdokonalení znalostí právních předpisů na předmětném úseku.
Za druhé. V § 31 odst. 1 se za slovo "vozidla" vkládají slova "a to na vlastní náklady". Z ekonomicko-politického hlediska je nepřijatelné, aby žadatel o řidičské oprávnění nehradil finanční náklady na zkoušku, kterou se rozhodl svobodně vykonat po ukončeném výcviku v autoškole. Nelze připustit, aby stát hradil z peněz všech svých daňových poplatníků soukromé požadavky některých občanů, které v žádném případě neslouží k uspokojení jejich základních životních potřeb. Tato praxe je ve zemích EU naprosto běžná. V situaci, kdy jsme oddělili výcvik a zkoušku, dělá to pokaždé někdo jiný, v tom okamžiku to takto není možné.
Za třetí. V § 37 odst. 2 se vypouštějí slova " na své náklady výcvikové vozidlo" a na jejich místo se vkládají slova "na jeho náklady výcvikové vozidlo s učitelem".
(pokračuje Brousek)
Důvod je stejný. Je nelogické pro podnikatelský subjekt, aby provozovatel autoškoly měl povinnost zdarma poskytnout své vozidlo s učitelem okresnímu úřadu za účelem provedení zkoušky z praktické jízdy.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Brouskovi. Hlásí se dále někdo do podrobné rozpravy? První se přihlásil pan poslanec Vlček, potom pan poslanec Sehoř.
Poslanec Miloslav Vlček: Vážená paní předsedající, vážení kolegové, dovolte, abych předložil pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu novely zákona o získávání a zdokonalování způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změně některých zákonů, sněmovní tisk 545.
Za prvé. V § 13 odst. 2 za slova "žáci ve škole připravují" doplnit: "nebo pro ně je řízení motorových vozidel volitelným (nevolitelným) předmětem".
V § 26 odst. 1 vypustit druhou větu.
Za třetí. V § 26 odst. 2 c) nahradit slovo "žadatel" slovem "žadatelé".
Za čtvrté. § 28 odst. 1 b) nové znění písm. b): aby ve vozidle byli pouze žadatelé o získání řidičského oprávnění.
Za páté. § 40 odst. 1: za slova: "se provádí ústně" doplnit " u modelu či výcvikového vozidla (ne u obrazů)".
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Vlčkovi. Slovo má pan poslanec Sehoř.
Poslanec Karel Sehoř: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, předeslal jsem, že bych načetl jeden pozměňovací návrh k místu, kde se zkoušky mají provádět. Zní:
V § 37 odst. 1 slova "v prostorách, které příslušný okresní úřad určí" nahradit slovy "zpravidla v autoškole, která zajišťovala výuku a výcvik žadatele".
Následující pozměňovací návrhy se týkají zdokonalovacího výcviku a jeho pověřování. Týká se to § 46, měl by nové znění:
Zdokonalovací školení řidičů provádí provozovatel autoškoly v rozsahu vydaného povolení k provozování autoškoly.
V § 48 odst. 2 slovo "pověřený" zrušit.
§ 51 odst. 1 slovo "pověřený" zrušit.
§ 52 odst. 3 písm. f) zrušit.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Sehořovi. Hlásí se dále někdo do podrobné rozpravy? Není tomu tak. Podrobnou rozpravu končím.
Nyní se ptám pana ministra, zda si přeje přednést závěrečné slovo. Není tomu tak. Ptám se pana zpravodaje, zda si přeje přednést závěrečné slovo. Vzhledem k tomu, že jsem nezaznamenala, že byl přednesen návrh, který bychom měli nyní hlasovat, končím druhé čtení tohoto návrhu.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v tuto chvíli vyhlašuji polední přestávku do 14.00 hodin. Pokračovat budeme ve 14.00 hodin, a to bodem číslo 20, schváleného pořadu schůze, kterým je návrh zákona o ochraně veřejného zdraví.
(Jednání přerušeno ve 12.48 hodin.)
***