(12.40 hodin)
Ministr průmyslu a obchodu ČR Miroslav Grégr: Vážený pane předsedající, vážení páni poslanci, dámy a pánové, nechci dělat celkové shrnutí rozpravy, protože to přísluší panu zpravodajovi, ale fakt je, že rozprava odbočila jiným směrem než k vymezenému bodu. Znamená to, že byla využita k národohospodářské rozpravě v co nejširší podobě.
Nejsem ministr financí, nechci reagovat na otázku daní, její výše, zda nahoru nebo dolů. Myslím si, že novely zákonů mohou být i předkládány pomocí poslaneckých iniciativ. Pole je otevřené a nemusí to být vždycky jen vláda. Pokud někteří páni poslanci mají připravené náměty, které přispějí k rozvoji podnikání, jsou jen vítány.
Zazněla několikrát otázka rozdělení programů. Program malého a středního podnikání jsme probrali jako kapitolu, která je jednou z přístupových kapitol a byla velice pozitivně hodnocena v EU. Zásady, které jsme předložili a projednali, také dodržujeme.
Pokud se týká objemu prostředků na jednotlivé programy, ocitoval bych znovu stať, kterou jsem měl ve svém úvodním vystoupení. Zřejmě to pan poslanec Vymětal a někteří další přeslechli, i když se snažím mluvit velice zvučným hlasem. Ocituji: Objemy prostředků na jednotlivé programy obdobně jako v předchozích letech nejsou závazně stanoveny, závazný je pouze celkový objem. Jsou to pouze rámcové částky. Výše finančních prostředků čerpaných na každý program bude závislá na počtu žádostí, které splní podmínky příslušného programu.
Doufám, že je to dostatečně srozumitelné vysvětlení. Týká se to i položky vyčleněné na export ve výši 50 mil., která již byla vyčerpána. Byla čerpána přes organizaci Ministerstva průmyslu a obchodu CzechTrade. Je to položka velice vstřícná, jednoduchá, ale nemůžeme ji rozšiřovat do nekonečna. Jsem připraven na to, že tam ještě určité prostředky převedeme.
Na druhé straně je potřeba vidět to, že je možné čerpat z dalších prostředků určených na podporu exportu obecně prostřednictvím České exportní banky a EGAP, kde jsou rovněž podmínky velmi vstřícné, ale dosáhnout si na to je o něco obtížnější. Čili 50 mil. bylo dáno na Program podpory exportu pro malé a střední podnikání, které se vejde do počtu stanoveného Evropskou unií - 250 zaměstnanců. Velké podniky si mohou sáhnout na vyšší laťku, na vyšší objemy, Česká exportní banka ve spojení s EGAP.
Pokud se týká daní a vazby na Irsko, mohl bych rozšířit řadu vystoupivších, kteří byli v Irsku. Byl jsem tam také dvakrát. Rozvoj podnikání, průmyslu, je založen rovněž na obrovském přílivu zahraničních investic. To nám poskytují investiční pobídky, které jsme také přijali ve formě zákona. Ty umožňují i daňové prázdniny. Netýká se to jen zahraničních investorů, ale i českých.
Při této příležitosti bych chtěl upozornit na to, že velké, malé a střední podnikání tvoří přirozený řetězec. Je to tak vnímáno i všude ve světě, jsou to spojité nádoby. Velké programy umožňují svým multiplikačním efektem znásobení pracovních příležitostí apod. dvoj-, troj-, šesti- až osminásobně.
Nerozuměl jsem poznámce pana ministra Dostála, zda předseda klubu KSČM dostal investiční pobídku. Upřesnil jsem si to. Byla to pouze reakce, že tam byl citát od pana poslance Vymětala, že dostala investiční pobídku firma Filip v Hranicích. Nejedná se o firmu Filip, ale o firmu Philips. Tolik k vysvětlení poznámky pana ministra Dostála.
Pokud se týká některých poznámek, zejména pana poslance Vojíře, o výkonnosti ekonomiky, která teď začíná stoupat. Záleží na tom, čím ji měříme, zda růstem HDP, nebo i ostatními parametry. Jestliže to měříme růstem průmyslové výroby, růstem tržeb z průmyslové výroby, růstem exportu, vývojem obchodní bilance, tento růst je zaznamenán od poloviny minulého roku. Pozitivní stoupající trend se neustále drží.
O tom, jak intenzivně nebo neintenzivně podporuje vláda jednotlivá odvětví národního hospodářství, zda to není přehnané apod.: při projednávání rozpočtu na rok 2000 byl požadavek celé sněmovny, aby rozpočet roku 2000 byl výrazně prorůstově orientován. Nechci mluvit za ostatní resorty, mohly by říci totéž. Ministerstvo průmyslu a obchodu má programy, které jsou výhradně prorůstově orientované. Pokud by někdo viděl program, který nepodporuje růst národního hospodářství, velice rád si s ním o tom popovídám.
Vím, že hlad některé pány poslance nutí, aby na mě gestikulovali, že bych už měl skončit.
Snažili jsme se, aby malé a střední podnikání, programy, jak jsme navrhli, byly účinné. Je pozitivní odezva podnikatelských svazů, Hospodářské komory a dalších institucí, které tyto naše postupy velice kladně hodnotí.
Pokud se týká vyhodnocování těchto programů, jak zde zazněl návrh na usnesení, pravidelně se tak děje již mnoho let. Je to předepsaný rituál. V květnu ministerstvo vždycky předkládá vládě výsledky za uplynulý rok. Ty se následně předkládají hospodářskému výboru Parlamentu. Nejinak tomu bude i za rok 1999 i za rok 2000.
Naplňuji vaše očekávání a děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji panu ministrovi. Myslím si, že jsme předběhli trochu čas. Ukončil jsem všeobecnou rozpravu a mám povinnost otevřít ještě podrobnou rozpravu, ve které by měly zaznít návrhy na usnesení a případně k nim pozměňovací návrhy.
Otevírám podrobnou rozpravu. Žádám pana zpravodaje, aby přednesl návrhy usnesení, které zazněly.
Poslanec Eduard Vávra: Chtěl bych konstatovat, že vystoupilo 12 poslanců, někteří opakovaně.
Jsou zde návrhy na usnesení. První je hospodářského výboru, kterým se tento tisk bere na vědomí. Druhý návrh, s nímž budou určitě souhlasit všichni poslanci, protože to z diskuse vyplynulo, že Poslanecká sněmovna žádá vládu o předložení materiálu zhodnocení dopadů programu podpory malého a středního podnikání za rok 2000, a to v řádném termínu, to je květen následného roku.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji panu Vávrovi. Táži se, kdo se dále hlásí do podrobné rozpravy. Pan kolega Vymětal.
Poslanec Karel Vymětal: Dámy a pánové, chtěl bych poprosit prostřednictvím pana předsedajícího, aby požádal pana kolegu Doležala, aby zvážil tento návrh na usnesení, který také přednesl kolega Vávra, protože toto usnesení duplicitně vyjadřuje to, co zákon ukládá. Vláda to předkládá nikoliv hospodářskému výboru, ale Poslanecké sněmovně. Projednává to hospodářský výbor. Usnesení doporučuje Poslanecké sněmovně. Tento dokument jako tisk máme všichni k dispozici. Pokud si toho ještě nikdo nikdy nevšiml, měl by studovat sněmovní tisky. Naposled jsme před koncem loňského roku projednávali tuto zprávu za rok 1998. Domnívám se, že celé usnesení je nadbytečné.
***