(14.40 hodin)

(pokračuje Buzková)

Ptám se pana ministra, zda si přeje přednést nyní závěrečné slovo. Není tomu tak. Prosím pana zpravodaje, aby vystoupil s návrhem procedury, jak budeme hlasovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Děkuji. Jenom dopovím, co už jsem tady načal.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Pane zpravodaji, začněte raději od počátku s celou procedurou.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Máte před sebou přehled pozměňovacích návrhů, které byly předneseny ve včerejší rozpravě. Já bych si dovolil ten přehled, který máte k dispozici, doplnit bodem G, to znamená, že bychom ho rozšířili o pozměňovací návrh poslance Miroslava Kalouska, který jsme tady vyslechli dnes, ve kterém navrhl úpravu ve svém pozměňovacím návrhu, který je tady označen písm. B, a navrhl vypuštění textu z § 3 odst. 1 "ke dni účinnosti" a nahradit slovy "ke dni 1. března 2000". O tento pozměňovací návrh bych doplnil přehled, který máme k dispozici.

Nyní bych vám doporučil, jakým způsobem bychom postupovali v hlasování.

Nejdříve doporučuji hlasovat o skupině pozměňovacích návrhů, které směřují k omezení nebo eliminaci zákazu obsaženého v návrhu § 1, tedy o pozměňovacích návrzích D1 a D2, pak E1, E2 a C1. Dále bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích, které směřují k omezení sankcí obsažených v návrhu § 2, tedy o pozměňovacích návrzích C2 až C10 a E3. Poté bych doporučil hlasovat o pozměňovacích návrzích, které směřují k odškodnění, které se navzájem vylučují, a proto se navrhuje před vlastním hlasováním provést hlasování orientační. To hlasování by probíhalo na jedné straně mezi návrhem B1 + B2, B3 + B4, potom pozměňovacím návrhem C11 a pozměňovacím návrhem E4.

Dále bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu E5, který zavazuje Českou republiku požadovat mezinárodní kompenzace, potom hlasovat nejdříve orientačně o pozměňovacích návrzích, které se týkají účinnosti, to jsou varianty E6 a C12. Pak bych navrhl hlasovat o legislativně technických úpravách A1, A2, A3 a F1, pak hlasovat o návrhu zákona jako o celku.

V případě, že zákon bude schválen, hlasovali bychom o doprovodném usnesení, tak jak ho navrhl pan poslanec Karel Vymětal.

V tom hlasování bychom hlasovali tak, že bychom dohromady hlasovali o těch navzájem souvisejících pozměňovacích návrzích, to znamená dohromady D1 + D2, E1 + E2, C4 + C6 + C7 + C9, stejně tak pohromadě B1 + B2 + B3 + B4. Během toho schvalování, pokud dojde ke schválení určitých alternativ, stanou se nehlasovatelné některé další. Při schválení návrhů D1 + D2 se stane nehlasovatelným hlasování C1, E1, E2, E3 a F1. Schvalováním pozměňovacího návrhu E1 + E2 by se stalo nehlasovatelným další hlasování C1, F1. Pokud schválíme E3, bude nehlasovatelné A2, A3 a C2 až C10. Schválením pozměňovacího návrhu C4 + C6 + C7 + C9 se stane nehlasovatelné hlasování A2.

To je to, co máme před sebou. To je postup, který nyní navrhuji. (Potlesk v části sálu.)

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Zaorálkovi. Prosím o klid. Ještě předtím, než udělím slovo k procedurální poznámce panu poslanci Vlachovi, upozorňuji pana zpravodaje Zaorálka, že orientační hlasování je možné pouze v případě, že na úpravu téže věci se pohlíží pouze z hlediska množství, času, osoby nebo místa. Já alespoň v některých případech navrhovaného orientačního hlasování jsem zaznamenala, že rozdíly jsou složitější. Pan poslanec Vlach má slovo.

 

Poslanec Jiří Vlach: Děkuji za slovo. Skutečně jenom k proceduře. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, jedna poznámka k panu zpravodajovi. Já obdivuji všechny, kteří si to pamatují. Navrhoval bych spíše, aby ve chvíli, kdy budeme rozhodovat o jednotlivých návrzích, upozornil na to, které hlasování se dále vylučuje, tak jak je běžná procedura.

Já mám dvě poznámky. Pan zpravodaj navrhuje o těch legislativně technických úpravách pod písm. A hlasovat až úplně na konec. Dávám ke zvážení, jestli to neudělat přesně naopak.

Já jsem zvedal ruku, když pan zpravodaj říkal, že kolega Kalousek navrhl pozměňovací návrh ke svému návrhu, to bylo ještě v otevřené rozpravě. Myslím, že upřesnil svůj návrh a že není třeba to označovat novým písm. G, ale že takto je v rozpravě upřesněn jeho původní návrh.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Pane poslanče, já jsem neměla takovýto pocit, protože pan poslanec Kalousek řekl jednoznačně, že dává pozměňovací návrh k již vznesenému pozměňovacímu návrhu. Ale nejlepší bude, když pan poslanec Kalousek sám tuto situaci vyjasní.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: To samozřejmě není vina zpravodaje, to bylo chybou mé nevhodné formulace. Já jsem skutečně explicitně řekl: pozměňující návrh. Nicméně pokud by s tím sněmovna souhlasila, mnohem jednodušší je: upřesnění.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Pokud není námitek, lze to skutečně chápat jako upřesnění. Pan poslanec Zaorálek zde přednesl návrh procedury. Myslím, že s tou modifikací, že nebude možné provést orientační hlasování na všech místech, kde to pan poslanec Zaorálek navrhl.

Pokud nebudou vzneseny další námitky, můžeme odhlasovat, že se budeme řídit touto navrženou procedurou. Žádné další procedurální přihlášky nevidím.

 

V hlasování pořadové číslo 16 rozhodneme o tomto návrhu procedury, jak ji pan poslanec Zaorálek navrhl.

Zahajuji hlasování pořadové číslo 16 a ptám se, kdo souhlasí s touto procedurou. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 16 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 185 pro vyslovilo 149 a 3 byli proti.

 

Pane zpravodaji, ujměte se, prosím, své role, předkládejte jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním se k nim spolu s panem ministrem vyjádřete.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Paní předsedající, já bych akceptoval ty návrhy, které tady zazněly. Jednak ten první, že bychom začali hlasováním o těch legislativně technických úpravách, ty bychom předřadili tomu postupu, který jsem navrhoval potom. Jednak ten druhý, který tady zazněl, byl vlastně návrh váš, když jsem namítala, že orientační hlasování v tomto případě se snad nedá použít. Já bych navrhoval, ať hlasujeme o těch vylučujících se návrzích tak, že o nich budeme hlasovat postupně, jak jsou tady navrženy, s tím, že ve chvíli, kdy nějaký odhlasujeme, tak se o dalších hlasovat nebude.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Ano, já myslím, že je to zcela korektní, pane zpravodaji.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Navrhuji tedy, abychom v prvním hlasování hlasovali dohromady o všech legislativně technických pozměňovacích návrzích A1, A2, A3 i o návrhu F1, nebo F, který máte úplně v závěru. Pokud chcete, abych je četl, tak je přečtu. (Námitky.)

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Ne, pane zpravodaji, není třeba je číst. Všichni mají před sebou písemný přehled pozměňovacích návrhů. To znamená, že budeme hlasovat o návrzích A1 až A3 a návrhu F1. Prosím o stanoviska. Pan ministr doporučuje, zpravodaj taktéž doporučuje.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP