Neautorizováno !
(20.40 hodin)
(pokračuje Buzková)
Rozhodneme o procedurálním návrhu pana poslance Štraita v hlasování pořadové číslo 101, které zahajuji a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že tento návrh byl přijat, když se pro něj v hlasování pořadové číslo 101 z přítomných 88 vyslovilo 64 a 11 bylo proti.
Prosím tedy pana místopředsedu vlády Vladimíra Špidlu, aby přistoupil k řečništi. Budu postupně zahajovat projednávání jednotlivých bodů a jeho budu prosit o úvodní slovo.
Dalším bodem je
82.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací
Úmluva č. 144 o trojstranných poradách
na podporu provádění mezinárodních pracovních norem, 1976
/sněmovní tisk 552/ - prvé čtení
Prosím místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu, aby přednesl úvodní slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych velmi krátce odůvodnil Úmluvu č. 144. Základní důvody jsem uvedl již ve svém předchozím vystoupení. Jedná se tedy o důvod rozšíření a usnadnění kolektivního vyjednávání a trojstranného vyjednávání.
Úmluva č. 144 svým způsobem navazuje na předchozí úmluvu, která je předložena právě teď k projednávání ve sněmovně.
Cílem této úmluvy je povzbudit tripartitní jednání, a to tak, aby byla uskutečňována účinná projednání mezi zástupci vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců o otázkách týkajících se mezinárodněprávních norem, tedy zejména úmluv a doporučení Mezinárodní organizace práce. Fakticky je tato úmluva v České republice již naplňována, a to prostřednictvím Komise pro spolupráci s Mezinárodní organizací práce, prostřednictvím schůzky pracovníků Ministerstva práce a sociálních věcí se zástupci sociálních partnerů, kteří jsou členy Rady hospodářské a sociální dohody.
Ratifikace úmluvy bude tedy pouze formálním potvrzením již existujícího stavu.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení paní poslankyně Ludmila Müllerová.
Poslankyně Ludmila Müllerová: Paní předsedající, kolegyně a kolegové, jak již bylo řečeno, tato Úmluva č. 144 o trojstranných poradách na podporu provádění mezinárodních pracovních norem patří mezi prioritní úmluvy a cílem je povzbudit tripartitní jednání o otázkách týkajících se mezinárodních pracovních norem.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji, paní zpravodajko.
Dalším bodem je
83.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací
Úmluva č. 150 o správě práce: úkoly, oprávnění a organizace, 1978
/sněmovní tisk 553/ - prvé čtení
Prosím ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu o úvodní slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte, abych opět odůvodnil další z dohod Mezinárodní organizace práce, která se týká oblasti tripartitního vyjednávání.
Úmluva byla Mezinárodní organizací práce přijata v roce 1978. Jejím cílem je vytvořit efektivní systém správy práce za účasti zaměstnavatelů, zaměstnanců a jejich organizací. Stát, který tuto úmluvu ratifikuje, se zavazuje v rámci systému správy práce zajistit přípravu, provádění, koordinaci a kontrolu národní politiky práce, to znamená zejména úkoly týkající se národní politiky zaměstnanosti, přípravy a naplňování zákonů a nařízení týkajících se pracovních podmínek a podmínek zaměstnávání atd.
Závazky, které vyplývají z této úmluvy, jsou plněny zejména orgány Správy služeb zaměstnanosti, a to na základě zákonů o zaměstnanosti. Dílčím způsobem se na plnění závazků vyplývajících z úmluvy podílejí i orgány státního odborného dozoru nad bezpečnostní práce. V duchu úmluvy se bude postupovat i po institucionálních změnách Správy sociálního zabezpečení a vytvoření integrované inspekce práce.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu místopředsedovi vlády Vladimíru Špidlovi a prosím paní zpravodajku Ludmilu Müllerovou.
Poslankyně Ludmila Müllerová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, máme za úkol vyslovit souhlas s ratifikací Úmluvy č. 150 o správě práce: úkoly, oprávnění a organizace. Ratifikující stát se zavazuje zajistit vytvoření a provozování efektivního systému správy práce, jehož funkce a úkoly jsou vhodně koordinovány. V rámci tohoto systému je potřebné zajistit i spolupráci s organizacemi jak zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců.
V podstatě lze konstatovat, že závazky, které vyplývají z této úmluvy, jsou plněny zejména orgány Správy služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Dalším bodem je
84.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací
Úmluva č. 176 týkající se bezpečnosti zdraví při práci v dolech,1995
/sněmovní tisk 554/ - prvé čtení
Prosím místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu o úvodní slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážené poslankyně, vážení poslanci, Úmluva č. 176 Mezinárodní organizace práce patří k novějším úmluvám. Byla přijata v roce 1995 a vstoupila v platnost v roce 1998. Cílem úmluvy je zajistit bezpečnost na ochranu zdraví pracovníků při práci v hornictví, které se svým způsobem odlišuje od běžných pracovních podmínek.
Na základě této úmluvy je stát povinen vypracovat a provádět souhrnnou národní politiku bezpečnosti práce a ochrany zdraví v dolech, vybudovat účinné systémy inspekce práce a dohledu nad bezpečností a ochranou zdraví při práci v dolech atd.
Platné české vnitrostátní předpisy v oblasti hornictví upravují požadavky úmluvy a v mnoha případech ukládají ještě náročnější požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V současné době existuje pouze jeden zásadnější nesoulad, který spočívá mezi požadavkem úmluvy a vnitrostátními předpisy, pokud jde o existenci institutu zástupce zaměstnanců pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Novela zákoníku práce, která je nyní v projednávání ve sněmovně, řeší tento problém. Proto doporučuji úmluvu ratifikovat.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu místopředsedovi vlády Vladimíru Špidlovi a prosím zpravodajku paní Ludmilu Müllerovou, aby se ujala slova.
Poslankyně Ludmila Müllerová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, vláda České republiky předkládá Parlamentu ČR návrh k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluvu Mezinárodní organizace práce č. 176, která se týká bezpečnosti zdraví při práci v dolech.
Jak již bylo řečeno, stávající platné horní právní předpisy upravují požadavky této úmluvy a činí ji ještě náročnější na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Doufejme, že novela zákona týkající se horních právních předpisů, která je právě projednávána ve sněmovně, bude rovněž tak náročná.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji , paní poslankyně.
Dalším bodem je
85.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu
s vypovězením Úmluva č. 40 o povinném pojištění
pro případ smrti zaměstnanců v zemědělských podnicích, 1933
/sněmovní tisk 555/ - prvé čtení
Prosím místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu o úvodní slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Mezinárodní organizace práce je v oblasti přijímaní mezinárodních pracovněprávních standardů velmi činná. Za dobu své existence od roku 1919 přijala celkem 182 úmluv a 190 doporučení. Z tohoto velkého počtu instrumentů je celá řada zastaralých či několikrát revidovaných a některé dokonce ani nevstoupily v platnost. V rámci Mezinárodní organizace práce již delší dobu probíhá proces racionalizace celého souboru smluv.
***