(19.20 hodin)
(pokračuje Grulich)
Všechny tyto smlouvy upravují problematiku spojenou s překračováním česko-slovenských a česko-polských státních hranic osobami, zbožím a dopravními prostředky. Sjednání těchto smluv je důsledkem jak zvyšujícího se počtu osob, vozidel a zboží překračujících česko-slovenské a česko-polské státní hranice, tak potřeby umožnění co nejvolnějšího a nejsnadnějšího režimu pro jejich překračování.
Cílem předkládané smluvní úpravy je usnadnit a urychlit kontrolu a odbavování osob, zboží a dopravních prostředků na společných státních hranicích a v případě smlouvy o spolupráci v hraničních otázkách s Polskem nově upravit režim na společných státních hranicích, zejména s ohledem na jejich ochranu.
S návrhem na jejich sjednání vyslovila vláda ČR souhlas. Slovensko - smlouva o pohraničním odbavování dne 24. 2. 1999 usnesením č. 160, Polsko - smlouva o pohraničním odbavování dne 11. 1. 1999 usnesením č. 43. Smlouva o hraničních otázkách, týká se rovněž Polska - dne 4. 12. 1996 usnesením č. 622. Smlouva sjednaná se Slovenskem byla podepsána ministry vnitra obou států dne 24. 5. 1999 v Bratislavě a smlouvy sjednané s Polskem rovněž ministry vnitra dne 29. 5. 1999 v Praze.
Cílem předkládaných smluv je vytvořit smluvní úpravu, která bude odpovídat současným ekonomickým podmínkám ČR. Dále zakotvit nová přesná pravidla pro provádění pohraničního odbavování na společných státních hranicích včetně jasného definování důležitých pojmů, jako je např. pohraniční odbavování.
Smlouvy jsou v souladu s uznávanými zásadami mezinárodního práva, jakož i se závazky vyplývajícími z jiných mezinárodních smluv, jimiž je ČR vázána.
Na provádění smluv budou participovat resorty ministerstev vnitra, dopravy a spojů, financí, a to generální ředitelství cel a ministerstva zemědělství.
V souvislosti s realizací smluv budou finanční náklady související s jejich prováděním hrazeny ze schválených finančních rozpočtů příslušných ministerstev. Vzhledem ke sledované reciprocitě vzájemně poskytovaných prostor a energií lze očekávat vyrovnané platby oběma smluvními stranami. Nepředpokládá se proto výraznější přímý dopad na státní rozpočet.
Dámy a pánové, předpokládám, že každý obsah smluv zná, takže mi jistě odpustíte, když nebudu jednotlivé smlouvy v jejich obsahu blíže charakterizovat. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Vládní návrh první smlouvy jsme přikázali k projednání zahraničnímu výboru, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 301/1. Prosím zpravodaje výboru pana poslance Jaromíra Kohlíčka, aby uvedl nejprve smlouvu sněmovní tisk 301, poté smlouvu, která se skrývá pod sněmovním tiskem 302, neboť k oběma těmto smlouvám je zpravodajem.
Poslanec Jaromír Kohlíček: Děkuji, vážený pane předsedající. Chtěl bych vás požádat, abyste s taktem vám vlastním sledoval, jestli se náhodou neodchyluji od tématu.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Ano, pokusím se, pokud nepůjdete příliš hluboko při výčtu hloubky jednotlivých hraničních potoků a cest. Potom určitě ano.
Poslanec Jaromír Kohlíček: Děkuji.
Chtěl bych, vážený pane předsedající, vážená vládo, milé kolegyně a vážení kolegové, uvést sněmovní tisky č. 301 a 302, které projednáváme ve druhém čtení.
Po zevrubné rozpravě, kterou jsme těmto tiskům věnovali při čtení prvním, předpokládám, že bude stačit, jestli vás při tomto úvodním slově seznámím s návrhem usnesení, který doporučuje zahraniční výbor. Takže zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout toto usnesení k tisku 301:
Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas se smlouvou mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o ulehčení pohraničního odbavování v silniční, železniční a vodní dopravě, podepsanou v Bratislavě dne 24. 5. 1999.
Za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Za třetí zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Pokud se týče sněmovního tisku č. 302, dovolil bych si opět předložit sněmovně vzhledem k již proběhlému projednávání při prvním čtení pouze usnesení zahraničního výboru.
(pokračuje Kohlíček)
Zahraniční výbor
- doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas se smlouvou mezi Českou republikou a Polskou republikou o spolupráci při pohraničním odbavování, podepsanou v Praze dne 25. 5. 1999.
- Pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
- Zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu zákona na schůzi zahraničního výboru.
Vážený pane předsedající, dovolil bych si podotknout pro ctěnou sněmovnu jednu zajímavost. Tyto smlouvy mají ve svém názvu jednu drobnou odlišnost. Se Slovenskou republikou se jedná o ulehčení pohraničního odbavování, zatímco s Polskou republikou se jedná o spolupráci při pohraničním odbavování. Domnívám se, že přesto jsou smlouvy bez problému propustitelné i ve druhém čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Ano, děkuji, pane poslanče. Otevírám rozpravu k oběma návrhům.
Omlouvám se, měli bychom ještě vyslechnout jednoho zpravodaje. Spojili jsme rozpravu ke třem smlouvám, pan ministr Grulich uvedl všechny tři smlouvy. Vládní návrh smlouvy, která se skrývá pod sněmovním tiskem 303, jsme přikázali k projednání zahraničnímu výboru, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 303/1. Prosím zpravodaje výboru poslance Petra Šuláka, aby návrh výboru odůvodnil. Omlouvám se, že jsem na něj pozapomněl.
Poslanec Petr Šulák: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně a kolegové, omezím se tedy, abych neopakoval to, co zde již řekl pan ministr vnitra, pouze na konstatování o usnesení zahraničního výboru.
Zahraniční výbor projednal smlouvu mezi Českou republikou a Polskou republikou o spolupráci v hraničních otázkách, sněmovní tisk č. 303, na své 28. schůzi 12. ledna 2000 a přijal následující usnesení č. 109, v němž doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:
Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas se Smlouvou mezi Českou republikou a Polskou republikou o spolupráci v hraničních otázkách podepsanou v Praze 25. května 1999.
***