(15.20 hodin)
(pokračuje Švrček)
V § 3 se vkládají nové odstavce číslo 3, 4, 5 a 6, které zní:
Odst. 3. Společenstvem se rozumí sdružení subjektů působících v určitém oboru podnikání, které zabezpečuje povinnosti podle odst. 6. Na území státu může zabezpečovat tyto povinnosti v určitém oboru podnikání pouze jedno společenstvo. Působí-li více společenstev ve stejném oboru nebo oborech živností, vyzve Hospodářská komora všechna společenstva do jednoho měsíce od účinnosti tohoto zákona ke sloučení do jednoho společenstva. Nedojde-li do 1. ledna 2002 ke sloučení společenstev a nedojde-li ani k dohodě o jiném způsobu zastoupení společenstev, rozhodne o způsobu zastoupení na základě podnětu Hospodářské komory do tří měsíců Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře České republiky. V oboru, u kterého nebylo společenstvo zřízeno, zajišťuje potřeby členů po 1. lednu 2002 Hospodářská komora.
5. Hospodářská komora vede seznam společenstev, do něhož se zapisují jednotlivá společenstva a příslušné obory.
Odst. 6. Společenstva mají tyto povinnosti:
navrhují kvalifikační podmínky a předpoklady pro vstup do podnikání ve svém oboru,
vyjadřují se k žádosti o vydání živnostenského oprávnění ve svém oboru,
vydávají pravidla praxe a odpovídajícím způsobem je zveřejňují,
d) navrhují přesné podmínky, za jakých může být prováděna rekvalifikace oboru, a jmenují své zástupce za členy zkušebních komisí s tím, že minimálně jedna třetina členů komise budou zástupci společenstva,
e) provádějí dohled nad učňovským školstvím a navrhují osnovy ve svém oboru, podmínky a předpoklady nutné pro složení závěrečné učňovské zkoušky, organizují a zabezpečují zkoušky po ukončení postsekundárního vzdělávání pro získání odborné způsobilosti, pro získání živnostenského oprávnění (v živnostech řemeslných např. mistrovské zkoušky) a v živnostech ohlašovacích řemeslných vázaných a živnostech koncesovaných a dalších odbornou způsobilost u živností ohlašovacích volných,
f) jmenují své členy do zkušebních komisí po ukončení postsekundárního vzdělání pro mistrovské, závěrečné, učňovské a jiné zkoušky; stanoví zástupce svého společenstva u kontroly prováděné státním orgánem u podnikatelského subjektu, jenž je členem tohoto společenstva,
h) v případě přípravy nového zákona či novely, kterými se mění jakýmkoliv způsobem podnikání v příslušném oboru, se zúčastní připomínkového řízení."
Odstavce číslo 3, 4, 5 a 6 dosavadní se přečíslují.
V § 4 odst. 1 písm. c) za slova "vzdělávací činnost" se vkládají slova "zabezpečují postsekundární vzdělávání". Ostatní části se přečíslují. Teď už to nebude tak náročné.
Pozměňovací návrhy k § 18 - za odst. 1 a 2 se vkládají nové odstavce 3 a 4, které znějí: "Tato vyhláška se nevztahuje na prodej podle § 17 odst. 10 a 11 tohoto zákona a na prodej v pojízdných provozovnách sloužících svým konstrukčním řešením zapsaným v příslušné technické dokumentaci pojízdné provozovny pouze k prodeji a poskytování služeb.
Odst. 4. Obec může v obecně závazné vyhlášce vydané podle odst. 1 stanovit, že se tato vyhláška nevztahuje na obchod a služby prováděné mimo provozovnu nebo na příležitostné akce."
V příloze 3 koncesované živnosti skupina číslo 14 Ostatní - ve stávající části provozování čerpacích stanic s palivy a mazivy se nahradí tento text textem novým, který je:
"Provozování čerpacích stanic s kapalnými a plynnými palivy a mazivy - podmínky ve sl. 2, 4 a 5 se ponechají podle dosud platného znění zákona."
Dále se doplní skupina 314 takto:
Ve sloupci 1 nový text: "Nákup, prodej a skladování propanu, butanu a jejich směsí (LPG) v tlakových nádobách včetně jejich přepravy."
Ve sloupci 2 se dává nový text: "Středoškolské vzdělání technického směru a pět let praxe v oboru."
Ve sloupci 4 se dává nový text: "K žádosti o koncesi se vyjadřuje Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky."
Poslední okruh, to jsou ti nešťastní zubaři. V části jedna § 3 odst. 2 písm. a) se doplňují za slova "ortopedických protetiků" slova "a zubních techniků".
V příloze 3 Koncesované živnosti, skupina 304, se doplní nový text:
Ve sloupci 1 - výroba a opravy zubních náhrad.
Sloupec 2 - středoškolské odborné vzdělání v oboru zubní technik, šest let praxe v oboru bez přerušení, pomaturitní specializační studium ve vzdělávacím zařízení schváleném Ministerstvem zdravotnictví (kritéria platí i pro odborné zástupce).
Sloupec 4 - Ministerstvo zdravotnictví.
Chtěl bych jen říci, abyste se nelekli těch šesti let praxe. Totiž tři léta praxe musí být u zubního technika k tomu, aby se mohl přihlásit k specializačnímu studiu, a tři roky trvá ono studium, proto těch šest let bez přerušení.
Děkuji za opět nebetyčnou pozornost a omlouvám se zpravodaji, kterému to předávám v ruce, neboť mě návrh kolegy Brožíka rovněž překvapil svou náhlostí.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu kolegovi Švrčkovi a omlouvám se, tak jsem se připravoval na to, toto jméno vyslovit správně, a zase se mi to nepovedlo. Takže pan kolega Švrček mi promine, nepochybně. Děkuji.
V tuto chvíli bych chtěl upozornit jak kolegu Gregu, tak pana kolegu Grégra, že ten mikrofon před nimi je funkční a asi není dobré, aby všechno slyšela sněmovna, o čem se tam bavíte.
Dále vystoupí v podrobné rozpravě pan kolega Karel Vymětal a připraví se pan kolega Václav Brousek. Prosím, pane kolego.
Prosím o zklidnění atmosféry v jednacím sále. Nevím, jaká nová informace přišla, že tak kolegy rozveselila. O žádné nevím, prosím, aby byla zachována dostatečně důstojná atmosféra. Hovoří kolega Karel Vymětal.
Poslanec Karel Vymětal: Děkuji. Pane, předsedající, dámy a pánové, vládní návrh novely živnostenského zákona řeší mimo mnohé věci i problém podnikajících cizinců na našem území, koneckonců hovořil o tom i pan zpravodaj.
Dnešní stav je takový, že cizinci si u nás dělají, co chtějí, bez jakýchkoliv zákonných podmínek, prostě liberalizované podnikatelské prostředí blížící se ráji.
Vládní návrh v bodě 8 řeší tento stav tím, že vkládá v § 5 zákona nový odstavec 4, který stanoví podmínku pro zahraniční fyzické osoby nepodnikající v zahraničí, a to povolením pobytu na území České republiky. Asi se shodneme, že potud je návrh v pořádku. Problém je v tom, že z této podmínky jsou uvedeny v novém odstavci výjimky. Podle první zákonem stanovenou podmínku nemusí splňovat občané státu, s nímž má Česká republika uzavřenou smlouvu, která toto omezení nepřipouští. To je jistě správné, protože lze právem předpokládat, že taková mezistátní smlouva je reciproční, a tedy oboustranně vytváří stejné podmínky občanům obou států.
Druhá výjimka zavádí princip, že tuto podmínku nemusí splňovat žádný občan členského státu Evropské unie. Zase by na tom nebylo nic divného, pokud by platil reciprocitně stejný princip pro zacházení s českými občany v členských státech Evropské unie. Ale neplatí. Při jednání hospodářského výboru o této otázce bylo sděleno, že se vedou jednání s představiteli Evropské unie, aby přijala stejné podmínky pro české občany ve svých státech. Tato jednání nejsou ukončena a stejné podmínky by měly vstoupit v platnost dnem 1. února roku 2001. A to podle mého názoru vůbec není spravedlivé, protože přijetím takového ustanovení v živnostenském zákoně by byli jednostranně diskriminováni čeští občané v členských státech Evropské unie, a to až do 1. února roku 2001.
***