(11.00 hodin)
(pokračuje Plachý)
Z toho důvodu navrhuji, aby článek 8 zněl: Článek 8 - Účinnost. Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem třetího měsíce ode dne vyhlášení.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji zpravodaji hospodářského výboru panu kolegovi Plachému. Táži se, zda se někdo hlásí do podrobné rozpravy. Ne, podrobnou rozpravu uzavírám. V tuto chvíli nezazněl návrh na zamítnutí, není tedy o čem hlasovat. Končím druhé čtení tohoto návrhu uvedeného ve sněmovním tisku 157. Děkuji jak panu ministrovi pro místní rozvoj Císařovi, tak i zpravodaji hospodářského výboru, kterým byl kolega Jaroslav Plachý.
Můžeme přistoupit k bodu k č. 12, který jsme již včera projednávali a jeho projednávání přerušili.
12.
Návrh poslanců Pavla Svobody a dalších na vydání ústavního zákona
o lidovém hlasování (referendu) o vstupu České republiky do Evropské unie
/sněmovní tisk 171/ - druhé čtení
Včera jsme přerušili projednávání tohoto bodu po skončení obecné rozpravy. V tuto chvíli zahajuji podrobnou rozpravu. Předtím bych ještě požádal pana poslance Zdeňka Koudelku, aby zaujal pozici zpravodaje k tomuto bodu. Také prosím za navrhovatele pana poslance Svobodu, aby zaujal pozici vedle kolegy Koudelky.
V tuto chvíli otevírám podrobnou rozpravu. Mám dvě přihlášky do podrobné rozpravy: První je kolega Marek Benda, druhý pan kolega Jiří Payne. Žádné jiné písemné přihlášky nemám.
Nyní bude hovořit pan kolega Marek Benda. Protože není přítomen, v souladu s jednacím řádem ztrácí pořadí. Nyní může tedy hovořit pan kolega Jiří Payne. Také není přítomen, v souladu s jednacím řádem ztrácí pořadí.
Přichází ke slovu zpravodaj pan Zdeněk Koudelka, po něm bude hovořit pan kolega Cyril Svoboda. Hovoří Zdeněk Koudelka.
Poslanec Zdeněk Koudelka: Jak jsem informoval v obecné rozpravě, ústavně-právní výbor nepřijal k tomuto návrhu závěrečné usnesení, nicméně vyslovil souhlas s některými pozměňovacími návrhy, které nyní podávám. Tyto pozměňovací návrhy jsou obsaženy ve sněmovním tisku v záznamu v jednání ústavně-právního výboru z 15. září 1999.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji poslanci Koudelkovi. Nyní vystoupí v podrobné rozpravě kolega Cyril Svoboda, po něm bude hovořit pan kolega Marek Benda.
Poslanec Cyril Svoboda: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, přednesu pozměňovací návrh k tomuto ústavnímu zákonu, jak se dalo čekat, protože si myslím, že je potřeba, abychom měli zákon o lidovém hlasování v obecné podobě. Nechám znovu na zvážení sněmovny, ať hlasováním o věci rozhodne.
Můj první pozměňovací návrh se týká změny názvu zákona. Navrhuji, aby se tento zákon jmenoval "o lidovém hlasování". Znamená to změnu názvu zákona.
Dále navrhuji, aby článek 1 tohoto zákona zněl takto:
Obecná ustanovení. Prezident republiky vyhlašuje za podmínek stanovených tímto ústavním zákonem referendum o věcném záměru ústavního zákona, o věcném záměru zákona o vstupu České republiky do Evropské unie. Návrhy ani otázky nesmí směřovat ke změně podstatných náležitostí demokratického právního státu, jakož ani ke zrušení nebo k omezení ústavně zaručených práv a svobod člověka - občana, k úpravě, která by byla v rozporu s mezinárodněprávními závazky České republiky, ke změně úpravy veřejných příjmů a výdajů, k ustanovování jednotlivých osob do funkcí a odvolávání z nich, k zásahům do výkonu moci soudní.
Návrh věcných záměrů zákona pro referendum nesmí být v rozporu s ústavním pořádkem. Návrhy a otázky pro referendum musí být jasné, srozumitelné a formulované tak, aby bylo možno se k nim vyslovit buď ano, nebo ne. Referendum ve stejné věci může být vyhlášeno jen jednou během volebního období Poslanecké sněmovny. Hlasovací právo v referendu má každý občan, který je oprávněn volit do Poslanecké sněmovny.
Článek 2. Referendum o návrhu věcného záměru ústavního zákona.
Prezident republiky vyhlásí referendum o návrhu věcného záměru ústavního zákona, navrhne-li to vláda, nebo společně nejméně dvě pětiny poslanců, nebo nejméně 250 tisíc občanů, kteří mají hlasovací právo. Návrh věcného záměru ústavního zákona je v referendu schválen, zúčastnila-li se hlasování nejméně polovina občanů k tomu oprávněných a hlasovala-li pro návrh většina hlasujících. Byl-li návrh věcného záměru ústavního zákona v referendu schválen, předloží vláda do tří měsíců od tohoto dne návrh ústavního zákona v souladu se schváleným věcným záměrem Poslanecké sněmovně.
Článek 3. Referendum o věcném záměru zákona.
Prezident republiky vyhlásí referendum o věcném záměru zákona, navrhne-li to vláda nebo společně nejméně dvě pětiny poslanců, nebo nejméně 250 tisíc občanů, kteří mají hlasovací právo. Návrh věcného záměru zákona je v referendu schválen, zúčastnila-li se hlasování nejméně třetina občanů k tomu oprávněných a hlasovala-li pro návrh většina hlasujících. Byl-li věcný záměr zákona v referendu schválen, předloží vláda do tří měsíců od tohoto dne návrh zákona v souladu se schváleným věcným záměrem Poslanecké sněmovně.
Článek 4 bude dnešní článek 2 navrhovaného ústavního zákona a bude se nazývat "Vyhlášení referenda o vstupu do Evropské unie".
Článek 3 navrhovaného ústavního zákona navrhuji změnit tak, aby zněl takto:
Ustanovení společná a závěrečná.
Jsou-li splněny podmínky pro vyhlášení referenda, prezident republiky referendum vyhlásí po uplynutí 15 dnů, není-li v této lhůtě podán návrh Ústavnímu soudu podle odst. 2.
Odstavec 2. Prezident republiky nebo skupina nejméně 41 poslance nebo skupina nejméně 17 senátorů může ve lhůtě podle odst. 1 navrhnout Ústavnímu soudu, aby rozhodl, že návrh na vyhlášení referenda není v souladu s tímto ústavním zákonem nebo zákonem podle odst. 4. Ústavní soud rozhodne do 15 dnů. Vyhoví-li návrhu, referendum nevyhlásí. Referendum se koná do 75 dnů po marném uplynutí lhůty uvedené v odst. 1 nebo ode dne, kdy se stal vykonatelným nález, jímž Ústavní soud zamítl návrh podání podle odst. 2. Zákon upraví podrobnosti navrhování, vyhlašování a provádění referenda. Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Jsem legislativně technicky připraven tento návrh dopracovat, bude-li věcně schválen. Je možné o něm potom hlasovat jako o jediném návrhu, protože jeho jediným smyslem je učinit tento zákon opět zákonem obecným. Stačí jediné hlasování, a věc je opět vyřešena.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Svobodovi. Předložený návrh nepochybně dostane zpravodaj k dispozici.
Nyní bude hovořit pan poslanec Marek Benda. Další přihlášky nemám, protože jsem si upamatoval, že pan kolega Payne je omluven na dopolední části našeho jednání. Nyní bude hovořit pan kolega Benda.-
Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, dámy a pánové, jménem poslaneckého klubu ODS chci přednést návrh, který se nebude snažit jako návrh mého předřečníka přenést tento návrh zákona do jiné podoby, do podoby obecného referenda, ale pouze upravit tento návrh zákona.
ODS opakovaně deklarovala svůj postoj k referendu a k zavedení obecného referenda do právního řádu České republiky jako prvku nevhodného. Zároveň opakovaně konstatovala, že jsme připraveni akceptovat a respektovat referendum ke vstupu České republiky do Evropské unie.
***