(10.30 hodin)
(pokračuje Pavel Svoboda)
Všeobecné pojistné podmínky nebo pojistná smlouva mohou omezit případy a výši pojistného plnění pouze v rozsahu, v jakém jsou omezeny povinnosti cestovní kanceláře vůči zákazníkovi v zákonech.
7. V § 8 se nově vkládá odst. 6, který zní: "Pojistnou smlouvu lze vypovědět ke dni 1. června běžného roku se šestiměsíční výpovědní lhůtou. Jinak lze pojistnou smlouvu vypovědět jen se souhlasem ministerstva, které zároveň stanoví podmínky pro ukončení pojistného vztahu tak, aby nebyli poškozeni zákazníci. Na zánik pojištění nelze použít § 800 až 802 občanského zákoníku.
8. V § 8 se dosavadní odst. 6 označuje číslem 7.
Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci.
Prosím vás, vážení kolegové, o malou pozornost. Chtěl bych vám říci, že máme mezi sebou vzácného hosta. Na návštěvu České republiky na pozvání ministra vnitra k nám přijel tuniský ministr vnitra, který se chvíli zúčastnil našeho jednání. Byl bych moc rád, abychom ho společně pozdravili. (Potlesk.) Jsme rádi, že je tady, doufáme, že jeho pobyt v naší zemi bude úspěšný a že jeho jednání budou plodná. Děkujeme vám.
Mám vedlejší zprávu o tom, že pan poslanec Kühnl má náhradní kartu č. 3.
Hlásí se ještě někdo jiný do podrobné rozpravy? Nehlásí, proto ji končím.
O závěrečné slovo má zájem pan ministr.
Ministr pro místní rozvoj ČR Jaromír Císař: Především považuji za nutné poděkovat za připomínky všem diskutujícím poslancům, které jsem pozorně vyslechl. Samozřejmě zde nelze rozpřádat podrobnou rozpravu o všech těch věcech, chtěl bych říci jen dvě věci na okraj.
I když nejsme v Evropské unii, předpokládá se, že přístupem jako kandidátské země se budeme snažit o přiblížení naší právní úpravy. Myslím tedy, že argument o tom, zda jsme nebo nejsme v Evropské unii, neobstojí a myslím, že nemá smyslu.
Předseda PSP Václav Klaus: Pane ministře, my vás neslyšíme, nemohl byste mluvit do mikrofonu?
Ministr pro místní rozvoj ČR Jaromír Císař: Pane předsedo, budu se snažit, ale zřejmě rozhlasové zařízení nějak nefunguje.
Za druhé si myslím, že ochrana spotřebitele není v rozporu s tržní ekonomikou a že v tomto smyslu také zákon neomezuje podnikání, že ochrana spotřebitele je prioritou Evropské unie a že by to mělo být i u nás.
Pokud se týká rozsáhlých připomínek pana poslance Svobody jak v obecné, tak v podrobné rozpravě, myslím, že mohu vyjádřit zásadní nesouhlas v tomto momentě. Nicméně já i pracovníci ministerstva velmi rádi znovu budeme s panem poslancem diskutovat, i když myslím, že byl panu poslanci a všem ostatním poskytnut dostatečně široký prostor, aby uplatnili své připomínky, aby se střetli s názory ostatních poslanců. Nicméně trpělivost snad růže přinese i v tomto případě. Argumentovat, že je monopol pojišťoven - ono obyčejně je to tak, že důležitý je monopol jedné pojišťovny.
Mám tedy za to, že návrhy a připomínky pana poslance Svobody projednáme, i když s nimi zásadně pro jejich nesystémovost, rozporuplnost a nereálnost vyslovuji v tomto momentě nesouhlas.
Jinak opět zdůrazňuji, že děkuji za všechny připomínky, a slibuji, že se je s pány poslanci pokusíme dále projednat a upřesnit. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Václav Klaus: Ano, děkuji panu ministrovi, pan zpravodaj nemá zájem vystoupit. Protože nebyly žádné návrhy na vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání nebo na zamítnutí zákona, končím druhé čtení tohoto návrhu.
Dovolte, abych poděkoval panu ministrovi i panu zpravodajovi - mohou nám uvolnit tato svá křesla a přešli bychom k bodu 9, kterým je
9.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti,
ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 9/1991 Sb., o zaměstnanosti
a působnosti orgánů České republiky na úseku zaměstnanosti,
ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 93/ - druhé čtení
Návrh zákona odůvodní místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla, kterého zde ovšem bohužel nevidím. Může nejvyšší funkcionář vlády zde přítomný pan místopředseda vlády Rychetský nám něco sdělit?
Vážení kolegové, dovolte mi, abych udělal tříminutovou, čtyřminutovou přestávku. Teď je 10.36 hodin, začneme v 10.40 hodin. Doufejme, že pana místopředsedu vlády nalezneme.
(Po tříminutové přestávce.)
Řekl jsem, že krátká přestávka bude do 10.40 hodin, teď je 10.39 hodin, myslím, že bych vás mohl pomalu vyzvat, pane ministře, abyste se ujal slova.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené poslankyně, vážení poslanci, předkládám do druhého čtení návrh novely zákona o zaměstnanosti a myslím, že je zbytečné, abych širším způsobem odůvodňoval celkový záměr, protože tento celkový záměr byl uveden již v prvém čtení.
Musím konstatovat, že novela byla podrobena velmi zevrubné debatě ve výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, a to skutečně velmi zevrubné debatě, a výbor ve svém usnesení předložil celou řadu pozměňovacích návrhů, se kterými v naprosté většině souhlasím.
***