(pokračuje Buzková)
Zahajuji hlasování pořadové číslo 50 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 50 tento návrh nebyl přijat, když se pro něj z přítomných 188 pro vyslovilo 36 a 130 bylo proti.
Poslanec PS Jan Zahradil: Nyní, po vyčerpání všech pozměňovacích návrhů, můžeme hlasovat o návrhu usnesení jako celku. Tento návrh je v tuto chvíli totožný s původním vládním návrhem usnesení. Nepovažuji za nutné návrh znovu číst, máte ho před sebou na lavicích. Je to ono znění, které máte ve znění výboru pro obranu a bezpečnost. Zpravodaj doporučuje.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahajuji pořadové číslo 51 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 51 se z přítomných 188 pro vyslovilo 138, 27 bylo proti. Tento návrh usnesení byl schválen.
Tím jsme ukončili projednávání tohoto bodu.
Dalším bodem je
2.
Návrh poslance Janečka a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 24/ - druhé čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal poslanec Josef Janeček a zpravodaj ústavně právního výboru poslanec Dalibor Matulka.
Obecnou rozpravu jsme ukončili, proto zahajuji podrobnou rozpravu, do které je písemně přihlášena paní poslankyně Eva Fischerová, které uděluji slovo.
Poslankyně PS Eva Fischerová: Paní místopředsedkyně, vážené dámy a pánové, v duchu vystoupení v obecné rozpravě si dovoluji předložit ve druhém čtení následující pozměňovací návrh k projednávanému tisku 24. V článku I. V bodě 1 a 2 vypustit bod 1 a 2, tj. § 192 a § 230A a nahradit následujícím zněním:
Bod 1: za § 209 trestního zákona se vkládá nový § 209A, který včetně nadpisu zní: § 209A, nedovolené nakládání s lidskou krví, tkáněmi a orgány.
- Kdo v rozporu se zvláštním zákonem 1) (odkaz pod čarou - 1) § 26 zákona č. 20/66 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů) odebere z mrtvého těla člověka krev nebo odejme tkáň nebo orgán, bude potrestán odnětím svobody až na 2 léta nebo zákazem činnosti.
- Stejně bude potrestán kdo v úmyslu obohatit sebe nebo jiného s odebranou lidskou krví nebo jejími složkami, s odňatou lidskou tkání nebo odňatým lidským orgánem jiného nakládá v rozporu se zvláštním zákonem1).
- Odnětím svobody na 1 rok až 5 let bude pachatel potrestán
- spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo odstavci 2 opětovně
- spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny nebo
- získá-li takovým činem značný prospěch.
4. Odnětím svobody na 2 léta až 8 let bude pachatel potrestán
- získá-li činem uvedeným v odst. 1 nebo 2 prospěch velkého rozsahu nebo
- spáchá-li takový čin ve spojení s organizovanou skupinou, působící ve více státech.
Tento pozměňovací návrh předkládám z následujících důvodů.
Za prvé. Z návrhu parlamentního tisku 24 se vypouští část, která definuje duplicitně skutkovou podstatu trestného činu poškození na zdraví případným odběrem tkání nebo orgánů od živého člověka.
Za druhé. Z hlediska povahy trestného činu považuji za věcně vhodnější umístění v novele za § 209 trestního zákona.
Za třetí. Text parlamentního tisku 24 se nahrazuje textem vládního návrhu parlamentního tisku 53, který jednoznačně definuje, že jde o nedovolené nakládání s lidskou krví, tkáněmi a orgány z mrtvého těla člověka.
Za čtvrté. Odkaz na zvláštní předpis se nahrazuje odkazem na zvláštní zákon, tj. na § 26 zákona č. 20/66 Sb.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji paní poslankyni Evě Fischerové. Dalším přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Dalibor Matulka.
Poslanec PSP Dalibor Matulka:..Děkuji paní poslankyni Fischerové, že mi své pozměňovací návrhy dala písemně. Pokud by se ještě někdo chtěl v podrobné rozpravě ve druhém čtení přihlásit s pozměňovacími návrhy, pak předem prosím, aby mi své návrhy taktéž dal písemně.
Nyní mi dovolte, abych učinil to, co jsem avizoval již v rámci úvodní zpravodajské zprávy, tzn., abych předložil v podrobné rozpravě návrh, na němž se usnesl ústavně právní výbor. Mimochodem, je to návrh totožný s tím návrhem, který doporučuje výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Navrhuji tedy, aby se Poslanecká sněmovna usnesla
- že odročuje projednávání tisku 24 do doby předložení návrhu novely zákona č. 20 /66 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů včetně prováděcích předpisů, kde by byla řešena problematika odběru lidských tkání a tělních orgánů, případně předložení samostatného návrhu transplantačního zákona,
- Poslanecká sněmovna (to jako doprovodné usnesení) žádá vládu České republiky, aby výše uvedené návrhy předložila Poslanecké sněmovně do konce roku 1999.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Matulkovi. Slovo má pan poslanec Ouzký.
Poslanec PSP Miroslav Ouzký: Děkuji, paní předsedající. Dovolte mi, abych jako zpravodaj výboru pro sociální politiku a zdravotnictví v souladu s usnesením č. 37 z 15. schůze tohoto výboru ze dne 10. 3.1999 také doporučil sněmovně odročit projednávání návrhu poslanců Janečka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/61 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, do doby předložení návrhu novely zákona č. 20/66 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, případně do předložení samostatného návrhu transplantačního zákona.
Dále doporučuji Poslanecké sněmovně požádat vládu, aby souběžně s návrhem zákona o zdravotní péči předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona o darování, odběru a transplantacích tkání a orgánů.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Ptám se, zda se dále někdo hlásí do podrobné rozpravy. Pan poslanec Janeček si ještě přeje vystoupit v rozpravě.
Poslanec PSP Josef Janeček: Já bych k návrhům řekl toto. Domnívám se, že je nepochybné, že podmínkou přijetí tohoto návrhu zákona není existence zpracovaných dalších návrhů zákonů. Pokud by takovéto usnesení bylo přijato, znamená to, že tato věc - velice střídmě odhadováno - nebude nejméně jeden další rok řešena.
***