Předsedající Miloš Zeman: Velice děkuji panu poslanci Zvěřinovi a nyní mi dovolte, kolegyně a kolegové, kontrolní dotaz, zda skutečně všichni z vás složili slib, to znamená, zda při čtení tohoto seznamu omylem nikdo z přítomných nebyl vynechán. Není tomu tak, a proto mohu konstatovat, že bez výhrad poslanecký slib složili všichni přítomní poslanci. Ještě jednou vám všem děkuji.

Dovolte mi, abych přešel ke třetímu bodu našeho programu, což je

 

3.
Informace o ustavení volební komise Poslanecké sněmovny
a o volbě jejích funkcionářů

 

Seznam členů volební komise podle jejich členství v poslaneckých klubech vám byl rozdán na lavice. Žádám zvoleného předsedu volební komise pana poslance Jana Vidíma, aby nám nejdříve představil jednotlivé členy, které prosím, aby při čtení svého jména povstali. Poté nás předseda volební komise bude informovat o výsledku prvního jednání komise. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Vidím: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, v souladu s bodem 2 a 3 článku 1 volebního řádu Poslanecké sněmovny se dne 14. července letošního roku sešla skupina poslanců delegovaná poslaneckými kluby na základě parity a pod vedením pana poslance Václava Grulicha ustavila z návrhů poslaneckých klubů volební komisi v počtu 12 členů. Jedná se o následující poslance:

Za poslanecký klub ČSSD paní poslankyně Zdeňka Stránská, pan poslanec Bohuslav Sobotka, pan poslanec Martin Starec, pan poslanec Radim Turek a pan poslanec Josef Vejvoda. Za poslanecký klub ODS pan poslanec Michal Doktor, pan poslanec Jiří Patočka, pan poslanec Pavel Suchánek, poslanec Jan Vidím. Za poslanecký klub KSČM pan poslanec Václav Frank, za poslanecký klub KDU-ČSL pan poslanec Jiří Karas a za poslanecký klub US pan poslanec Vladimír Paulík.

Tentýž den, tedy opět 14. července 1998, svolal poslanec Václav Grulich ustavující schůzi volební komise, která zvolila předsedou volební komise poslance Jana Vidíma, místopředsedou volební komise pana poslance Radima Turka a ověřovateli volební komise poslance Jiřího Patočku a Jiřího Karase.

Na závěr bych chtěl požádat Poslaneckou sněmovnu, aby ve smyslu článku 1 bodu 7 volebního řádu Poslanecké sněmovny vzala ustavení volební komise na vědomí, a to pro celé třetí volební období Poslanecké sněmovny. Děkuji.

 

Předsedající Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Vidímovi. Dříve než otevřu rozpravu, jedno upozornění a jeden návrh. Upozornění se odvolává na § 116 našeho jednacího řádu a obsahuje informaci, že v této rozpravě nemůžeme navrhovat jiné členy volební komise, protože sněmovna svým usnesením bere ustanovení volební komise pouze na vědomí.

Návrh usnesení, aby se měla rozprava k čemu vztahovat, pak zní: "Poslanecká sněmovna bere na vědomí ustavení volební komise Poslanecké sněmovny pro volby konané na ustavující schůzi sněmovny a pro volby konané Poslaneckou sněmovnou a pro nominace vyžadující souhlas Poslanecké sněmovny ve třetím volebním období v tomto složení: předseda Jan Vidím, místopředseda Radim Turek, ověřovatelé Jiří Patočka a Jiří Karas, členové Michal Doktor, Václav Frank, Vladimír Paulík, Bohuslav Sobotka, Martin Starec, Zdeňka Stránská, Pavel Suchánek a Josef Vejvoda."

Nyní otvírám rozpravu a prosím - protože se dosud všichni neznáme - abyste laskavě před svým diskusním příspěvkem u řečniště uvedli své jméno. Písemnou přihlášku do rozpravy nemám, ptám se tedy, kdo se k tomuto tématu hlásí z pléna. Jelikož nikdo, rozpravu uzavírám.

Z toho vyplývá, že v rozpravě byl přednesen nebo přesněji v mém vystoupení byl přednesen návrh na usnesení sněmovny a čeká nás slavnostní okamžik, kolegyně a kolegové - naše první hlasování. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro přednesený návrh usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 1 byl tento návrh přijat, když z přítomných 198 poslanců bylo 193 pro, nikdo proti a pro pořádek vám oznamuji, že 5 nehlasovalo. Konstatuji tedy, že návrh usnesení, tak jak byl přednesen, byl schválen.

 

Kolegyně a kolegové, nyní mi dovolte, abych přešel ke čtvrtému a předposlednímu bodu našeho dnešního programu, a tímto bodem je

 

4.
Návrh na stanovení počtu členů mandátového a imunitního výboru
 

Připomínám, že podle § 24 zákona o jednacím řádu naše Poslanecká sněmovna jako první zřizuje právě svůj mandátový a imunitní výbor. Jako první proto, protože tento výbor má mimo jiné za povinnost přezkoumat, zda jednotliví poslanci byli platně zvoleni.

Podle § 115 odst. 2 našeho jednacího řádu se výbory Poslanecké sněmovny ustavují podle zásady poměrného zastoupení. Z jednání poslaneckých klubů vzešly návrhy počtů členů mandátového a imunitního výboru ve třech variantách: na 11 členů, 12 členů nebo 13 členů. Upozorňuji, že náš jednací řád řeší tuto situaci tzv. orientačním hlasováním, kdy se sněmovna po ukončení rozpravy vysloví pro to, které z těchto tří variant dává přednost, a teprve poté se hlasuje o variantě, která získala v orientačním hlasování největší počet hlasů. Takto bych chtěl postupovat i v tomto případě.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP