Zhodnocení souladu navrhované úpravy s ústavním pořádkem České republiky, s jejími mezinárodními závazky a s právem Evropských společenství

Návrh je v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Realizuje čl. 17 odst. 1, 2, 4 a5 Listiny základních práv a svobod.

Návrh je v souladu s Mezinárodním paktem o občanských a politických právech (č.120/1976 Sb.) a Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (č. 209/1992 Sb.), jimiž je Česká republika vázána.

V komunitárním právu Evropských společenství ani v dokumentech orgánů Rady Evropy není právo vyhledávat a získávat informace ani povinnost orgánů veřejné správy poskytovat informace o své činnosti výslovně komplexně upravena.

Na úrovni orgánů Rady Evropy existuje soubor rezolucí, doporučení a rozhodnutí Evropské komise pro lidská práva, v nichž je právo na přístup k oficiálním informacím přímo nebo nepřímo spojováno s právem na svobodu projevu a informací ve smyslu čl. 10 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod z roku 1950 (č. 209/1992 Sb.).

Právo na přístup k informacím o činnosti veřejné správy a povinnost orgánů veřejné správy poskytnout přístup k těmto informacím je explicitně vyjádřena v Rezoluci a Doporučení Poradního shromáždění Rady Evropy č. 428 (1970) z 23. 1. 1970 o masmédiích a lidských právech.

Doporučení Výboru ministrů Rady Evropy č.R(81) 19 z 25.11.1981 o přístupu k informacím veřejných orgánů obsahuje ve své příloze následující principy:

- každá osoba má právo obdržet informace uchovávané státními orgány

- informace nemají být odmítnuty, i když žadatel nemůže prokázat oprávněný zájem,

- přístup k informacím má být uplatňován na principiu rovnosti

- informace mají být poskytnuty v přiměřené lhůtě

- příslušný orgán musí sdělit důvody odmítnutí žádosti o informace,

- zamítnutí žádosti musí být přezkoumatelné

- přístup k informacím se nevztahuje na zákonodárné a soudní orgány.

Navrhovaná právní úprava je s nimi v souladu. Přesahuje je tím, že do okruhu povinných subjektů zahrnuje i orgány zákonodárné a soudní, avšak pouze co do rozsahu poskytovaných informací, nikoli co do způsobu poskytování.

Dne 29.4.1982 přijal Výbor ministrů Rady Evropy deklaraci o svobodě projevu a informací, která mj. předpokládá otevřenou informační politiku ve veřejném sektoru.

Rada Evropy dále podrobně upravuje přístup k informacím o své vlastní činnosti. Články 35 a 21 Statutu Rady Evropy upravují přístup k informacím o schůzích a dokumentech Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Výbor ministrů Rady Evropy upravil přístup k dokumentům o své činnosti dokumentem z 4. 11. 1994. Podle tohoto dokumentu jsou materiály o činnosti Výboru ministrů a Sekretariátu uchovávané v archivech otevřeny pro veřejnost po uplynutí jednoho roku, není-li upraveno jinak.

S výše uvedenými dokumenty je předkládaná právní úprav v souladu.

V rámci Evropské unie je upraven přístup k dokumentům EU zvláštním kodexem ze 16. 12. 1993, jenž navázal na Deklaraci o přístupu k informacím, která je přílohou Závěrečného aktu ke Smlouvě o Evropské unii. Režim poskytnutí informací je zde podrobně specifikován, včetně vymezení okruhu informací, které nebudou poskytnuty. Kodex obsahuje následující základní principy:

- veřejnost má mít co nejširší přístup k dokumentům Komise a Rady

- žádost o poskytnutí informace má být podána písemně a má co nejpřesněji identifikovat požadovaný dokument,

- po dohodě se žadatelem mají být řešeny opakované žádosti a žádosti týkající se mimořádně obsáhlých dokumentů,

- poplatek za poskytnutí kopie dokumentu musí být přiměřený,

- o žádosti musí být rozhodnuto do jednoho měsíce,

- instituce mohou odmítnout informace týkající se veřejné bezpečnosti, mezinárodních vztahů, stability měny, soudních rozhodnutí, ochrany soukromí, obchodního a průmyslového vlastnictví, finančních zájmů Společenství apod.

Návrh je v souladu s výše uvedenými principy, zvláště v oblasti úpravy postupu při poskytování informací, při vymezení okruhu informací, které se neposkytnou (kde se opírá o zvláštní zákon) a při stanovení výše poplatku. V budoucnu však počítá s kratšími lhůtami.

Návrh je dále v souladu se Směrnicí č. 313/90/EHS o přístupu k informacím o životním prostředí, kterou částečně překračuje ve věci soudních a zákonodárných orgánů (viz výše).

K jednotlivým ustanovením

k § 1:

Svoboda informací se v Listině základních práv a svobod (článek 17) pojmově skládá především zpráva vyhledávat, přijímat a šířit informace (právo na informace - odst. 1). Toto právo lze omezit jen zákonem a pouze z vyjmenovaných důvodů, navíc svázaných podmínkou, že "jde o opatření v demokratické společnosti nezbytná" (odst. 4). K tomu je v Listině připojena doplňková (zrcadlová) formulace o povinnosti státních orgánů a orgánů územní samosprávy ("povinné subjekty") poskytovat informace o své činnosti (odst. 5), neboli tomuto právu vyhovět.

Zákon se tedy zabývá především realizací podstatné části uvedeného práva na informace (části vztažené pouze k informacím, které má k disposici povinný subjekt). Přitom se nutně zabývá i realizací povinnosti vyhovět, uložené Ústavou v této souvislosti povinnému subjektu.

Účelem zákona je co nejširší realizace práva na informace, zejména v souladu se standardy, běžnými v zemích Evropské unie, a snaha zlepšit odůvodnění rozhodnutí povinných subjektů. To vše při současné ochraně veřejného zájmu a práv jednotlivců a schopnosti povinných subjektů plnit své úkoly, a s cílem zlepšit vztahy mezi veřejností a státními orgány a orgány územní samosprávy.

Zákon následuje Doporučení R(81) 19 Výboru ministrů členských států Rady Evropy o přístupu k informacím uchovávaným státními orgány.

k § 2

Pojem "státní orgány", obsažený v Listině, je nutno pro účel zákona konkretizovat, neboť jej nelze redukovat pouze na orgány výkonné moci. Určujícím znakem povinných subjektů je jejich právo rozhodovat o právech a povinnostech fyzických a právnických osob v oblasti veřejné správy. Občan prostřednictvím práva na informace prosazuje celou řadu dalších základních práv, které souvisí s výkonem veřejné správy různými subjekty, nikoliv jen státními orgány.

Proto se vedle správních úřadů (tj. ústředních a dalších orgánů státní správy, tzv. "exekutivy") jmenovitě nebo typově uvádějí další subjekty, jimiž je stát tvořen a jimiž se vůči jedinci projevuje, ať už uvedené v Ústavě, anebo proto, že jsou pověřeny státní mocí rozhodovat o právech osob, anebo proto, že jsou zřízeny zákonem či na základě zákona.

Protože je však už v našem právním řádu zaveden zvláštní způsob poskytování informací ze strany moci zákonodárné a soudní, zákon v zájmu stability ponechává alespoň jeho způsob na dosavadních úpravách.

k § 3

V souladu s praxí, běžnou v zemích EU, v USA a dalších, zákon na základě Listiny nastoluje princip otevřenosti či publicity státní správy (namísto dřívějšího principu důvěrnosti či diskrétnosti). Proto má právo na informace každá osoba, bez jakékoli souvislosti s důvodem svého zájmu.

Ze stejného důvodu se zde uvádí povinnost tomuto právu vyhovět. Tato povinnost se zde dále rozvíjí tak, aby právo na informace mohlo být bez obtíží vykonáváno, neboli aby povinné subjekty byly žadateli při výkonu tohoto práva nápomocny a aby také předem přizpůsobovaly své vnitřní poměry tak, aby uplatnění tohoto práva bylo co nejsnazší.

Výslovně se uvádí základní princip otevřenosti (publicity) veřejné správy, že v zásadě jsou všechny informace přístupné, a teprve druhotně se stanoví, které informace poskytnutí nepodléhají. Dále se z důvodů spíše informativního připomíná rovnost žadatelů, která zde musí být realizována například v oblasti poplatků (úlevy stejným typům žadatelů musejí být stejné), v technice poskytování informací (ochota poskytnout např. v elektronické podobě musí být u téhož povinného subjektu vždy stejná) a pod.

Podobně jako zákon o Sbírce zákonů stanoví jako podmínku účinnosti obecně závazného právního předpisu jeho uveřejnění ve Sbírce, zde se obdobný režim stanoví pro ostatní informace, byť by byly právně nezávazné. Účelem je motivovat povinné subjekty k co nerychlejšímu zveřejňování informací, o které se hodlá při dalších stycích opírat.

k § 4

Pro snadnější legislativní zpracování problematiky se pojem "poskytování informací" rozděluje na dvě podoblasti Je to jednak "přímé poskytnutí žadateli", jednak "zveřejnění" neboli nepřímé poskytnutí. Zveřejnění se pojmově odvozuje od možnosti každého realizovat své právo i opakovaně, a definice se doplňuje výčtem příkladů.

První příklad ("formou písemnosti") značí např. poskytování brožur v informační kanceláři.

Pojmy "elektronická síť" a "internet" jsou stabilizovány a používány v právním řádu. Pojem "internet" je obsažen ve Terminologickém výkladovém slovníku, který je nedílnou součástí sborníku standardů SIS (Státní informační systém). Konkretizuje význam odborných pojmů používaných v standardech, případně upřesňuje definice těchto pojmů speciálně pro potřeby terminologie informačních systémů státní správy. Slovo "internet" má následující význam:

internet: obecné označení pro jakoukoli soustavu vzájemně propojených počítačových sítí. Naopak slovo "Internet" znamená konkrétní celosvětovou soustavu. Legislativní spojení "zveřejnit na internetu" tedy představuje splnění dvou podmínek: veřejné přístupnosti a umístění v soustavě propojených počítačových sítí.

Dalším způsobem zveřejnění může být teletext, veřejná vývěska, využití místního informačního elektronického zařízení apod.

k § 5

Ustanovení upřesňuje, že povinný subjekt poskytuje pouze informace, které má k dispozici, a sice přímo žadateli. Ustanovení nevylučuje činnost zprostředkovatelských firem. Dále se stanoví, že každé omezení práva na informace, které učiní povinný subjekt, je možné jen na základě tohoto zákona. Ustanovení dřívějších zákonů, omezující přístup k informacím, musejí být při poskytování informací realizována jen při použití těch důvodů omezení, které zná tento zákon. (Např. všeobecným stanovením mlčenlivosti o "čemkoli, co se dozvěděla při činnosti" je osoba, oprávněná za povinný subjekt poskytovat informace, vázána jen v rozsahu např. ochrany obchodního tajemství, osobních údajů a utajovaných skutečností.) Bude zároveň v zájmu čistoty právního řádu, aby pozdější zákony stanovovaly taková omezení se stejným ohledem.

k § 6

Tzv. povinné informace musejí být zveřejněny přístupnějším způsobem, než je běžné zveřejnění, uvedené v § 4, protože tento okruh informací má být přístupný každému bez ohledu na jeho technické možnosti či dovednosti. Jde typicky o zveřejnění formou vývěsky ve vstupu do úřadu či v informační kanceláři, formou brožury a možností získat kopie těchto povinných informací. Formulace nebrání využití elektronických prostředků s případnou asistencí pracovníka (např. vyhledání na obrazovce s možností výstupu na tiskárnu).

Okruh povinných informací je stanoven v souladu např. s úpravami v USA či Velké Británii.

Stanoví se povinnost uveřejnit okruh tzv. povinných informací na internetu. Taková úprava se v poslední době objevuje v právních úpravách (např. USA), protože je uznávaný za nejrozšířenější komunikační prostředek. Určení "na domácí stránce" má za cíl přehlednost a možnost snadného vyhledání. Formulace nebrání vytvoření společných domácích stránek pro více povinných subjektů, které jsou si věcně blízké. Např. si lze představit společnou domácí stránku obecních úřadů celého regionu. Finanční náklady by se tak dramaticky snížily, dokonce při využití přiměřené reklamy mohou klesnout pod nulu.

V přechodných ustanoveních se účinnost tohoto ustanovení s ohledem na počáteční zátěž povinných subjektů odsouvá o rok.

Stejná povinnost se povinným subjektům ukládá při technickém umožnění přístupu k informacím v registrech (vedle obchodního rejstříku, kde již je tato povinnost splněna, jde např. o katastr nemovitostí a d.). Podobně jako u předchozího se účinnost tohoto ustanovení v přechodných opatřeních odsouvá o dva roky.

Povinným subjektům se dává výslovně možnost (s ohledem na jejich veřejnoprávní postavení) zveřejňovat i jiné než povinné informace (při zachování omezovacích podmínek), a to i jinými způsoby. Zde se naskytne možnost, jak vhodným ofenzivním poskytováním informací snížit počet žádostí na minimum.

k § 7

Povinným subjektům se dává možnost odkázat žádost o informaci na její zveřejněnou podobu. Jelikož ale zveřejnění může mít i podobu, nedostupnou značné části obyvatelstva (např. internet, teletext), ponechává se možnost žadatele trvat na přímém poskytnutí informace. Zároveň formulace nebrání povinnému subjektu, aby snížil počet přímo vyřizovaných žádostí tím, že např. ve své informační kanceláři umožní přístup ke své internetové domácí stránce za případné asistence svého pracovníka.

Možnost trvat na přímém poskytnutí však musí být zachována i pro případy, kdy žadatel potřebuje pro další jednání jistotu, že povinný subjekt za poskytnutou informaci ručí (což u elektronické podoby informace nebývá). Proti nadužívání této možnosti působí fakt, že takový postup bude zpravidla pro žadatele dražší.

k § 8

Jedno z hlavních a nejrozsáhlejších omezení práva na informace je ochrana utajovaných skutečností. V ní se objeví informace, které Listina povoluje chránit před poskytnutím, a sice "jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu a veřejnou bezpečnost" (čl. 17 odst. 4 Listiny). Předložený zákon zůstává v této oblasti záměrně stručný, protože počítá s širokým pojetím zvláštního zákona o ochraně utajovaných skutečností. To znamená, že takový zákon stanoví nejen ochranu typických utajovaných informací, jak jsou např. policejní, vyšetřovací a soudní záznamy či vojenské a zpravodajské informace, ale i informace např. o měnových opatřeních České národní banky a dalších státních finančních institucí, informace o lokalitách výskytu ohrožených rostlinných a živočišných druhů, informace o přípravě opatření v oblasti zahraničních vztahů, anebo informace získané od jiných států pod podmínkou jejich ochrany před zveřejněním.

V souladu s Ústavou formulace předvídá nejprve jen omezení informace, teprve v případech, kde nelze oddělit žádnou část informace, která by nebyla chráněná, připouští i úplné odepření informace.

Proti zneužití utajení informací, zejména na nejnižší úrovni ochrany (např. stupeň "vyhrazeno"), se stanoví, že takto nelze postupovat, pokud by jediným důvodem bylo usnadnění činnosti povinného subjektu (např. snížení množství poskytovaných informací). V takovém případě veřejný zájem na svobodě informací převyšuje zájem na nerušeném fungování povinného subjektu.

k § 9

Další oblastí informací, kterou Listina povoluje chránit před poskytnutím (viz k předchozímu ustanovení) je oblast ochrany osobnosti a soukromí. Pro tento účel je do předloženého zákona převzata jednak formulace, upravující tuto oblast v zákoně č. 256/1992 Sb., o ochraně osobních údajů v informačních systémech (§ 16), a jednak formulace v Občanském zákoníku (§ 12), která se více vztahuje na písemnosti osobní povahy apod., které z různých důvodů mohou mít povinné subjekty k disposici.

Výslovně se však (v souladu s postojem Ministerstva životního prostředí) stanoví, že tato ochrana není poskytována v případě, kdy povinný subjekt poskytne informaci o původci znečištění životního prostředí.

k § 10

Ochrana obchodního tajemství, odvozená též z čl. 17 odst. 4 Listiny (ochrana práv a svobod druhých), bývá nejčastěji v konfliktu s právem na informace. Veřejný zájem zde často převažuje nad zájmem soukromého subjektu. Stanoví se proto sice ochrana obchodního tajemství, ale oproti jiným základním typům omezení práva na informace se umožňuje častější prolomení, avšak jen v přesně stanovených případech. Ty se vztahují buď k používání veřejných prostředků, anebo k poškození životního prostředí či lidského zdraví.

Další ustanovení ze stejných důvodů (opět v souladu s postojem Ministerstva životního prostředí) řeší vztah ochrany osobnosti podnikatele jako jedince k činnosti jeho podniku.

k § 11

Ochrana důvěrnosti majetkových poměrů osob je zajištěna tak, že informace, které mají povinné subjekty k disposici na základě vyjmenovaných zákonů, se poskytnou pouze v podobě, která neumožňuje identifikovat jednotlivé osoby. Formulace je převzata z uvedených zákonů, kde je užita pro rozsah informací, které smí pracovník povinného subjektu použít pro vědeckou, pedagogickou a publikační činnost. Toto ustanovení, u fyzických osob pokryté navíc ochranou osobnosti, je zde nutné pro ochranu právnických osob.

k § 12

Zákon stanoví další důvody omezení přístupu k informacím, a to ve dvou skupinách. V první je povinný subjekt jen oprávněn informaci omezit, a je na jeho zvážení, zda a v jaké míře s hledem na svůj vztah k veřejnosti tak učiní. Jde především o ty informace, které nijak neovlivňují kohokoli mimo povinný subjekt; podmínkou je však, že požadovaná informace má takový charakter výlučně.

Dále jde o informace, které jsou ve stadiu přípravy, mají charakter vnitřních sdělení a podobně. Předložený zákon v této věci nejde cestou definice "úřední listiny" či "dokumentu", ale opírá se o aspekt nedokončenosti vzniku informace.

Dále se povinnému subjektu dává možnost omezit takové informace, jejichž zveřejnění by ohrozilo lidské životy, zdraví (např. údaje, které by mohly sloužit jako návod nebo významně usnadnit trestnou činnost) anebo informace, jejichž zveřejněním hrozí jiné poškození životního prostředí, než vzácných druhů (tato ochrana se předpokládá v zvláštním zákoně o ochraně utajovaných skutečností).

Ve druhé skupině jde o informace, které povinný subjekt nesmí poskytnout, dokud platí stanovené podmínky. Jde o ochranu práv třetích osob, které poskytujíce informaci dobrovolně si vymíní, že nebude dále poskytnuta.

Dále se zajišťuje rovný přístup k informacím pravidelně a povinně zveřejňovaným např. v oblasti statistiky (statistický úřad má informaci k disposici již před ohlášeným termínem zveřejnění, je však v zájmu stability hospodářství a rovného přístupu k ní poskytnout ji všem zájemcům vjednom okamžiku).

Dále se stanoví závazná ochrana duševního vlastnictví.

k § 13

Nejen národní legislativy, ale i právo EU v této věci standardně vyžaduje, aby oprávněné omezení přístupu k informaci bylo vždy uplatněno jen v nejmenším nutném rozsahu. Výslovně se tedy vyžaduje, že povinné subjekty jsou povinny oddělit jen tu část informace, která je chráněná, a zbytek vždy poskytnout.

Ke každé informaci se váží další informace. Ty většinou nejsou předmětem ochrany. Stanoví se proto povinnost poskytnout je. Formulace však počítá i s tím, že v některých případech i doprovodná informace je chráněná (např. nejen informace o výsledcích činnosti zpravodajské služby, ale o samotné existence činnosti v určité věci je oprávněně chráněna).

Protože moderní koncepce ochrany utajovaných skutečností počítá s přísným stanovováním lhůt ochrany a s jejím pravidelným přehodnocováním, stanoví se, že součástí doprovodné informace jsou i tyto údaje. Žadatel se tak dozví, kdy ochrana končí anebo kdy bude znovu přezkoumána a případně ukončena.

k § 14

Poskytování informací osobou oprávněnou povinným subjektem k této činnosti by narazilo na překážku, stanovenou v mnohých zákonech, která je zvláštním zákonům musí být přesně stanoven, jinak by předložený zákon zcela postrádal smyslu (téměř každý pracovník povinného subjektu je vázán mlčenlivostí, stanovenou buď obecně v pracovněprávní normě, anebo v normě, stanovující činnost povinného subjektu). Stanoví se tedy, že ten, kdo za povinný subjekt (nikoli kterýkoli pracovník) poskytuje informace podle tohoto zákona, neporušuje tím povinnost mlčenlivosti, která mu jinak vyplývá z jiného zákona. Je tedy zřejmé, že tím nedochází k žádnému obecnému zproštění mlčenlivosti ani pracovníků obecně, ani pověřených pracovníků pro jiné situace, než které popisuje tento zákon (tj. poskytování informací zveřejněním anebo na konkrétní žádost).

k § 15

Postup poskytnutí informací musí být stanoven tak, aby umožnil jednak jednoduché poskytnutí informace (např. na počkání ústně, formou kopie, nahlédnutím do spisu apod., formou veřejného vystoupení představitele povinného subjektu, zejména na tiskové konferenci), jednak poskytnutí rozsáhlejší či složitější informace na základě žádosti. Proto se stanoví dva postupy, jednoduchý bez řízení a postup s řízením.

Pro účely statistické se stanoví povinnost vést nejjednodušší evidenci o podaných žádostech a jejich vyřízení, i když neprobíhá řízení.

Stanoví se, že o řízení musí být veden protokol. Jeho součástí jsou pouze nejnutnější údaje, umožňující přezkoumání, zda právo na informace nebylo ukráceno, a aby byla jednoznačná osobní odpovědnost za vyřízení žádosti.

Omezení či odepření informace, byť oprávněné, je zásahem do ústavního práva, proto se výslovně stanoví povinnost zdůvodnit je.

Další ustanovení zvyšuje osobní odpovědnost osob, rozhodujících o řízení.

k § 16

Pro podání žádosti se připouštějí téměř všechny způsoby podání.

Formulace umožňuje, aby žádost, vznesenou při veřejném vystoupení, kterou není možné vyřídit ihned (např. některou otázku, položenou byť i písemně na tiskové konferenci), nebylo nutné jakkoliv evidovat a dále se jí zabývat. Předpokládá se, že neuspokojený žadatel může zvolit další způsob podání žádosti. Zároveň se nebrání, aby povinný subjekt z vlastní vůle takovou žádost vyřídil.

Dále se stanoví začátek lhůt pro vyřízení žádosti.

Žádost musí mít určité náležitosti. Formulace "kdo ji činí" nevyžaduje nutně zjišťování či ověřování totožnosti, zejména při vyřízení na počkání (žádost může podat kdokoliv). Určité upřesnění však může být požadováno buď kvůli vznikajícímu závazku zaplatit poplatek za poskytnutí informace, anebo z důvodů statistického zjišťování. Účel použití se uvádí jen, pokud žadatel na jeho základě nárokuje snížení poplatků.

Pro zpoplatnění poskytování informací byla zvolena forma správních poplatků bez přímého vztahu ke skutečným nákladům na vyřízení jednotlivé žádosti (nejvíce slučitelná se současným právním řádem). Proto se brání možnosti vyhnout se jejich placení slučováním žádostí. Předkladatel je skeptický k možnosti legislativně definovat, kdy požadované informace souvisejí. Je na povinném subjektu, aby rozhodl, o kolik žádostí se ve skutečnosti jedná. Žadatel, pokud se domnívá, že jeho právo na informace bylo ukráceno nepřiměřenými poplatky, se může bránit soudně. Soudní praxe stanoví, kdy jde o nesouvisející žádosti.

Ukládá se povinnost pomoci žadateli odstranit nedostatky žádosti. Dále se stanoví postup, který vede k povinnosti vyřídit žádost, i kdyby nebyly odstraněny její nedostatky. Tento postup, odlišný např. od správního řízení, kdy se rozhoduje ve věci, je pro řízení o pouhém poskytnutí informace namístě proto, aby toto právo nebylo nikdy omezeno z povrchních důvodů. Následky se však přenášejí na žadatele.

Pro zjednodušení se povinnost vydat potvrzení o přijetí žádosti stanoví jen tehdy, pokud to žadatel chce. Žadatel nemusí vědět, jak rozsáhlá bude odpověď na jeho žádost. Proto se pro jeho ochranu stanoví (pokud to chce), že povinný subjekt potvrdí i předpokládanou výši poplatku.

Oproti správnímu řízení není povinný subjekt povinen předat žádost tomu, komu přísluší, stačí, když o příslušnosti uvědomí žadatele. Formulace mu však nebrání tak postupovat z vlastní vůle.

k § 17

Pro přehlednost řízení se stanoví jeho postup. Zavádí se možnost vyžádat si informace od jiného subjektu a jeho povinnost tomu vyhovět.

Aby se předešlo nevhodnému výkladu laicky formulované žádosti proti zájmu žadatele, uvádí se povinnost povinného subjektu tomu aktivně předcházet.

Podobně jako v obchodních vztazích se stanoví, že podstatná změna finanční stránky žádosti je možná jen tehdy, pokud sní žadatel vysloví souhlas. Podstatným překročením se zpravidla míní 10%.

k § 18

Pro zvolení technického způsobu poskytnutí informace se ponechává široký prostor, přednost však má způsob navržený žadatelem. Zvolí se zpravidla způsob, kterým byla žádost podána. Povinný subjekt má však možnost prosadit i takový způsob poskytnutí, který je pro něj technicky přijatelný.

Aby nedocházelo ke sporům o dostatečnost vyřízení žádosti, stanoví se taxativně pouze čtyři přípustné způsoby rozhodnutí, jak žádost vyřídit.

Pro plnou možnost realizovat ústavní právo se dále se stanoví jako nezbytná součást rozhodnutí povinnost rozhodnutí odůvodnit a poučit žadatele o jeho dalších možnostech.

Stanoví se právní fikce odepření, překonávající nečinnost povinného subjektu ve prospěch dalších možností žadatele.

Stejně se stanoví ve prospěch žadatele okamžik, kdy se může obrátit na soud s opravným prostředkem.

k § 19

Pro ochranu proti nesprávnému rozhodnutí povinného subjektu se navrhují, stejně jako ve správním řízení, právní možnosti podle správního řádu a občanského soudního řádu.

k § 20

Pro návrh lhůt vycházel předkladatel jednak ze srovnání se správním řádem, jednak z mezinárodního srovnání, a v přechodných ustanoveních pak i ze současného stavu veřejné správy v ČR. Správní řád, kde se rozhoduje ve věci i na základě dokazování, používá lhůtu 30 dní. Při poskytování informací jde toliko o poskytnutí již hotových, popřípadě uspořádaných údajů. Proto je navrhována lhůta výrazně kratší. Mezinárodní srovnání ukazuje, že ve vyvinutých informatických společnostech se považují za reálné lhůty minimální (Švédsko - prakticky ihned, USA - 10 dní, Velká Británie - co nejdříve, nejdéle do 30 dní). To je další důvod pro lhůtu výrazně kratší než 30 dní. Konečně s ohledem na současný stav se v přechodných ustanoveních navrhuje, aby první dva roky byly tyto lhůty výrazně delší - 20 a 15 dní.

Lhůta pro odvolání, které probíhá podle správního řádu, se zde výslovně stanoví, aby žadatel nebyl neúměrně dlouho ponechán v nejistotě.

Stejně jako ve správním řízení je možné ze závažných důvodů lhůtu prodloužit na dvojnásobek. Oproti správnímu řádu se však zde taxativně uvádějí přípustné závažné důvody.

Aby nedocházelo k různým pojetím počítání lhůt (zda se počítají dny pracovního klidu apod.), přebírá se způsob, stanovený správním řádem.

k § 21

V problematice poplatků se řeší jednak částečné krytí nákladů na poskytování informací (nutno si však uvědomit, že do určité míry jsou tyto náklady hrazeny už daňovou povinností), jednak ochrana povinných subjektů před nadměrnou zátěží zbytečnými požadavky. Využití správních poplatků maximálně zvýrazňuje princip rovnosti při realizaci práva na informace.

Zpoplatňuje se pouze takové poskytnutí informace, při kterém žadatel informaci obdrží na nějaké formě nosiče (fotokopie, opis, písemná informace). Všechny informace, poskytnuté jinak (zejména ústně, ale i nahlédnutím do spisu, umožněním pořídit si výpis apod.) jsou bezplatné.

Stanoví se dvě výše poplatků: 1) Za poskytnutí stránky (kopie, opisu, výpisu, písemné informace, přepsání souboru na nosič dat apod.) poplatek 3 koruny, tj. ve výši zhruba dvojnásobku běžné ceny. 2) Za práci, nutnou při vytvoření požadované informace formou písemné informace poplatek 150 korun za vyřízení jednotlivé žádosti. Zde jde o všechny případy, kde nepostačí pouhé přepsání či kopírování již existujících informací, ale kde je třeba existující informace třídit, vybírat, komentovat či přímo formulovat apod.

Pro stanovení těchto poplatků je v části druhé navrhována přímá novela zákona o správních poplatcích.

Pro využití elektronických médií, v nichž pojmy jako stránka či kopie mají poněkud jinou povahu, než je běžně zvykem, se stanoví potřebné podrobnosti.

k § 22

K ústavnímu právu na informace nutně patří i možnost veřejně sledovat, jak se daří ho realizovat. Proto se podobně jako v jiných národních právních řádech (USA, Francie) stanoví způsob, kterým toho lze dosáhnout. Předkladatel zvolil jiný způsob, než povinné poskytování souhrnných zpráv některému z ústředních orgánů, a volí cestu pouhé povinnosti zprávu zveřejnit. Důsledek takového opatření v demokratické společnosti považuje za dostatečný.

Náležitosti zprávy jsou stanoveny v rozsahu běžném v jiných zemích.

k § 23

Použití správních poplatků i pro oblast, která není typicky správním úkonem, a vztahuje se i např. na vlastní působnost některých povinných subjektů (zejm. obce) vychází např. z toho, že i dnes se tento zákon vztahuje i např. na poplatky vybírané Státním archivem, tedy v oblasti věcně blízké poskytování informací.

Zdůvodnění poplatků je uvedeno u příslušného ustanovení. Navrhuje se zavést pro účely poskytování informací nové položky sazebníku v příloze zákona o správních poplatcích.

Poplatky přinesou příjem státního rozpočtu, přinejmenším rozdílem mezi skutečnou cenou kopie a výši poplatku. Povinné subjekty budou zpětně nárokovat příjem z veřejných rozpočtů na krytí nákladů, které jim s poskytováním informací nastanou.

Podobně jako v jiných zemích se navrhuje, aby ti žadatelé, kteří žádají informace proto, aby je dále šířili a poskytovali, byli zvýhodněni snížením poplatku, protože tak sami realizují část státní politiky v oblasti svobody informací.

k § 24

Navrhuje se zavést sankci za porušení povinností, stanovených na základě práva na informace. Již dnes je možné nejzávažnější porušení sankcionovat na základě ustanovení trestního zákona o maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Většina problematických jednání má však povahu na úrovni přestupku. Proto se navrhuje přestupek, typově blízký již existujícímu přestupku podle § 21a (porušení povinnosti stanovené pro výkon některých funkcí zákonem 451/1991 Sb.,) kde jde o uvedení nesprávných či neúplných údajů, zatajení údajů ad. Proto se stanoví i pokuta ve stejné výši jako u uvedeného existujícího přestupku. Protože poskytování informací je důležitou součástí funkce povinného subjektu a její ohrožení významně poškozuje vztah veřejnosti k veřejné správě, navrhuje se zároveň možnost uložit sankci zákazu činnosti.

k § 25

S ohledem na současný stav veřejné správy se stanoví jednak odklad těch povinností, které povinné subjekty může zatížit nejvíce, a jednak se pro první dva roky stanoví výrazné prodloužení lhůt.

k § 26

Jak už vyplynulo z příslušných ustanovení, řízení podle tohoto zákona musí být pružnější a rychlejší, než obecné správní řízení. Proto se na ně správní řád nevztahuje. Avšak tam, kde je to vhodné, se pro jednotnost právního řádu režim podle správního řádu používá.

K účinnosti: silná kritika orgánů EU a kritický nedostatek úpravy tohoto ústavního práva vede předkladatele k názoru, že uvedení zákona do praxe nesnese odkladu. Zároveň však vědomí problémů, které to nutně přinese, vede k devítiměsíčnímu odkladu, doplněnému ještě dalšími odklady uvedenými v přechodných ustanoveních.

Příloha 1

k návrhu Zákona o svobodě informací

Návrh zákona s vyznačením změn a doplnění:

(doplněný text je vyznačen podtrženě)

ČÁST PRVNÍ

Jde o nový zákon.

ČÁST DRUHÁ

ZMĚNA A DOPLNĚNÍ ZÁKONA ČESKÉ NÁRODNÍ RADY Č. 368/1992 SB., O SPRÁVNÍCH POPLATCÍCH, VE ZNĚNÍ POZDĚJŠÍCH PŘEDPISŮ

Zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, se včetně poznámek pod čarou doplňuje takto:

§ 1

Úvodní ustanovení

Tento zákon upravuje správní poplatky (dále jen "poplatky") vyměřované a vybírané orgány státní správy České republiky, obcemi při výkonu přenesené působnosti,1) popřípadě právnickými osobami, pokud vykonávají státní správu na základě přenesené působnosti podle zvláštních předpisů18, Rejstříkem trestů a státními archivy (dále jen "správní orgán") a dalšími osobami, kterým to ukládá zvláštní zákon [např. § 21 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecních zřízení), ve znění pozdějších předpisů, § 15 zákona ČNR č. 97/1974 Sb., o archivnictví, ve znění zákona ČNR č. 343/1992 Sb., § 33 zákona č. 61/1964 Sb., o rozvoji výroby].

2. dosavadní text se nemění, doplňují se nové položky, uvedené v návrhu.

ČÁST TŘETÍ

DOPLNĚNÍ A ZMĚNA ZÁKONA ČESKÉ NÁRODNÍ RADY Č. 200/1990 SB., O PŘESTUPCÍCH, VE ZNĚNÍ POZDĚJŠÍCH PŘEDPISŮ

Zákon č. 200 /1990 Sb. o přestupcích se mění a doplňuje takto:

1. dosavadní text se nemění, doplňují se nová ustanovení, uvedená v návrhu.

§ 68

(1) Přestupky podle § 49 odst. 1 písm. b) a d) a přestupky podle § 50 spáchané mezi blízkými osobami, jakož i přestupky podle § 49 odst. 1 písm. a) a podle §21b se projednávají jen na návrh postižené osoby, jejího zákonného zástupce nebo opatrovníka (dále jen "navrhovatel").

(2) U přestupku, který lze projednat jen na návrh, lze návrh podat příslušnému správnímu orgánu nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o přestupku nebo o postoupení věci orgánem činným v trestním řízení. V návrhu musí být uvedeno, kdo je postiženou osobou, koho navrhovatel označuje za pachatele a kde, kdy a jakým způsobem měl být přestupek spáchán.

(3) Vyjde-li v řízení o přestupku podle § 49 odst. 1 písm. b) a d) nebo přestupku podle § 50 zahájeném na návrh najevo, že skutek nebyl spáchán mezi osobami blízkými, pokračuje se v řízení z úřední povinnosti.

(4) Osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.

ČÁST ČTVRTÁ

neobsahuje změny a doplnění jiných zákonů

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP