4. Zaměstnanost a nezaměstnanost

4.1 Zaměstnanost

Zaměstnanost v České republice je poměrně vysoká a v zásadě stabilizovaná. Počet zaměstnaných se v průběhu prvních tří čtvrtletí 1996 pohyboval kolem 5,1 mil. osob. V letním období (červen - srpen) bylo podle výsledků výběrových šetření ČSÚ zaměstnáno 5 103 tisíc osob, to znamená oproti srovnatelnému období roku 1995 nárůst o 0,2%.

Ve struktuře představovali zaměstnanci cca 86%, podnikatelé 12% a členové produkčních družstev 2%. O poměrně stabilizovaném prostředí na trhu práce svědčí míra ekonomické aktivity obyvatelstva pohybující se v průběhu roku 1995 a prvních tří čtvrtletí 1996 mezi 62 a 63%.

V některých odvětvích je strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po pracovní síle doplňkově řešen, na základě individuálních povolení či kontraktů, zaměstnáváním cizích státních příslušníků. Ke konci září 1996 bylo v ČR evidováno celkem 143,4 tisíc zahraničních pracovníků (z toho 50,8% slovenských a 29,7% ukrajinských státních příslušníků).

Predikce do konce roku

Do konce roku vláda předpokládá zmírnění tempa strukturálních přesunů, přetrvávající poptávku po kvalifikované pracovní síle a pokračování celkového mírného přírůstku zaměstnanosti do celkových 0,6% koncem roku.

4. 2 Nezaměstnanost

Průměrná míra nezaměstnanosti se v průběhu 1. - 3. čtvrtletí 1996 proti stejnému období roku 1995 snížila jen o 0,06 procentního bodu na 2,97%. Koncová míra nezaměstnanosti uvedená v následujícím grafu v září odpovídá 169 tisícům osob, v říjnu 175 tisícům. Z hlediska struktury z nich představují v průměru cca tři čtvrtiny uchazeči o zaměstnání se základním vzděláním a vyučení v oborech neodpovídajících poptávce.

Proti předchozímu roku vzrostla nabídka volných pracovních míst v průměru o cca 10 tisíc (k 30. září byl registrován stav volných pracovních míst 102,9 tisíc), poptávka však byla především po kvalifikované pracovní síle. Počet registrovaných uchazečů na 1 volné místo se pohyboval okolo průměru 1,5. Ve třetím čtvrtletí se začal postupně zvyšovat podíl osob pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti na koncových 49,1%.

Regionální rozdíly v míře nezaměstnanosti se přes uplatňovaná opatření a programy rovněž zvýrazňují, neboť v okresech s nejvyšší mírou nezaměstnanosti se kumulují nepříznivé faktory, v krátkém časovém horizontu obtížně odstranitelné. Jedná se zejména o lokální dopady restrukturalizace, zvláště útlumu hornictví, špatné dopravní podmínky, sezónnost zemědělských a stavebních prací a nízkou úroveň kvalifikace. Míra nezaměstnanosti vyšší než 5% byla na konci sledovaného období ve 14 okresech, výrazně nejvyšší v okrese Most (9,09%) a Karviná (7,50%).

V průběhu roku se začal výrazněji profilovat ekonomicky i sociologicky nepříznivý jev známý z rozvinutých tržních ekonomik - prodlužování průměrné délky evidované nezaměstnanosti. Tento fakt rovněž úzce souvisí se skutečností, že největší počet uchazečů o zaměstnání má pouze základní vzdělání a/nebo nižší přizpůsobivost - a to jak z důvodů objektivních (zdravotní, rodinné důvody, doprava), tak subjektivních.

Predikce do konce roku

Do konce roku 1996 vláda očekává převážně sezónní nárůst počtu nezaměstnaných, doprovázený výraznějším růstem počtu zdravotně handicapovaných občanů. Ke konci roku lze očekávat míru nezaměstnanosti kolem 3,3%.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP