ČÁST DEVÁTÁ

Ustanovení přechodná a závěrečná

§ 48

(1) Za nezaopatřené děti podle § 7 odst. 1 písm. a) se považují do 31. prosince 1998 i studenti vysokých škol starší 26 let. Toto ustanovení se nevztahuje ode dne přerušení studia na studenty, kteří studium na vysoké škole přerušili.

(2) Za poživatele důchodů z důchodového pojištění podle § 7 odst. 1 písm. b) se považují též poživatelé důchodů přiznaných po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky nebo Slovenské republiky, pokud jim byl důchod vypočten s přihlédnutím k době zaměstnání před 1. lednem 1993 u zaměstnavatele se sídlem na území Československé socialistické republiky nebo České a Slovenské Federativní Republiky.

§ 49

Zrušuje se zákon České národní rady č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění zákona České národní rady č. 592/1992 Sb., zákona České národní rady č. 10/1993 Sb., zákona České národní rady č. 15/1993 Sb., zákona č. 161/1993 Sb., zákona č. 324/1993 Sb., zákona č. 241/1994 Sb., zákona č. 59/1995 Sb., zákona č. 160/1995 Sb., zákona č. 149/1996 Sb. a nálezu Ústavního soudu České republiky č. 206/1996 Sb.

§ 50

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1997.

Důvodová zpráva

Obecná část

Ústavní soud České republiky nálezem ze dne 10. července 1996 zrušil § 11 odst. 4 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona ČNR č. 548/1991 Sb., § 1, § 2 odst. 2 a 3 a § 13 odst. 3 a 5 zákona ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění zákonů č. 161/1993 Sb. a č. 59/1995 Sb., Zdravotní řád vydaný nařízením vlády České republiky č. 216/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 467/1992 Sb., o zdravotní péči poskytované za úhradu a vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 426/1992 Sb., o úhradě léčiv a prostředků zdravotnické techniky, ve znění pozdějších předpisů. Vykonatelnost nálezu stanovil soud na 1. duben 1997; uvedeným dnem - nebude-li přijat zákon - vznikne stav, kdy vztahy všeobecného zdravotního pojištění nebudou řádně upraveny tak, aby se systém všeobecného zdravotního pojištění zajišťující financování zdravotnictví nedostal do finančních obtíží, které by bylo nutné řešit k tíži státního rozpočtu republiky, neboť systému zdravotního pojištění by se nedostávalo finančních prostředků, které se dnes hradí individuálně u té zdravotní péče, která se podle zrušovaných právních předpisů nehradí ze zdravotního pojištění. Současně by mohly vyvstat i další obtíže související s absencí právních pravidel poskytování zdravotní péče dosud obsažených ve Zdravotním řádu. Takový stav odpovědná vláda nemůže připustit, neboť dostupné a finančně únosné zdravotnictví náleží k základním prioritám politiky současné vlády.

Vyvstává proto potřeba materii upravenou dnes především Zdravotním řádem a dalšími předpisy dotčenými nálezem Ústavního soudu ČR upravit právním předpisem síly zákona. Podle čl. 41 odst. 1 Listiny základních práv a svobod se totiž lze práva na bezplatnou zdravotní péči podle čl. 31 Listiny dovolávat toliko v mezích zákonů, které provádějí čl. 31 Listiny. Proto se navrhuje materii dosud upravenou Zdravotním řádem učinit součástí zákona o všeobecném zdravotním pojištění a upravit zákonem i některé podmínky a omezení poskytování zdravotní péče; z rozsahu nové materie (nové formou, nikoliv však obsahem) je zřejmé, že nelze připravit pouhou novelu stávajícího zákona ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Nový zákon nemá ambici přinášet převratná, často diskutovaná, avšak neucelená nová koncepční řešení systému všeobecného zdravotního pojištění, která navíc dosud nenalézají širší odborný, politický i občanský konsensus. Osnova vychází z poznání, že dosavadní systém, který se vyvíjí již šestým rokem představuje takový způsob financování zdravotnictví, jehož možnosti se dosud nevyčerpaly, byť je zřejmé, že bude potřebné sáhnout k základní revizi celého systému.

Návrh si nevyžádá žádný dopad na státní rozpočet ČR; neodporuje mezinárodním závazkům České republiky a je slučitelný s právem Evropské unie.

Zvláštní část

K § 1 až § 3

Vymezuje se okruh pojištěnců všeobecného zdravotního pojištění, jakož i vznik a zánik zdravotního pojištění stejným způsobem, jako je vymezen v současné právní úpravě. Pojištěnci jsou tedy všechny osoby s trvalým pobytem na území České republiky a dále osoby, které na území České republiky trvalý pobyt nemají, ale vykonávají zaměstnání pro zaměstnavatele se sídlem na území České republiky.

K § 4 až § 7

Z dosavadní právní úpravy se beze změny přejímá vymezení jednotlivých skupin plátců pojistného a jejich povinnosti vůči zdravotní pojišťovně. Pojistné tedy i nadále platí zaměstnanci a zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, stát za vyjmenovaný okruh osob a ostatní pojištěnci s trvalým pobytem na území České republiky, tedy ti pojištěnci, kteří nejsou zaměstnanci, nejsou ani osobami výdělečně činnými a nejsou ani ve skupině osob, za které platí pojistné stát. Z dosavadní právní úpravy se rovněž přejímá výčet činností, které se považují za zaměstnání. Pokud jde o definování osob samostatně výdělečně činných, patří do této skupiny takové osoby, které jsou považovány za osoby samostatně výdělečně činné podle zákona o daních z příjmů.

K § 8 až § 9

Přebírá se dosavadní právní úprava povinnosti platit pojistné a výše a způsobu placení pojistného a penále. Doplňuje se pouze ustanovení, které umožňuje pojištěnci "odhlásit se" ze zdravotního pojištění při dlouhodobém pobytu v cizině, a to v tom směru, že "odhlásit se" je možné nejen za předpokladu, že pojištěnec je v cizině zdravotně pojištěn, ale navíc i tehdy, je-li mu v cizině poskytována zdravotní péče bez přímé úhrady na základě mezinárodní smlouvy.

K § 10

Splnění oznamovací povinnosti je nezbytným předpokladem řádného placení pojistného. Ustanovení specifikuje u jednotlivých kategorií pojištěnců, kdo je subjektem oznamovací povinnosti. Oznamovací povinností se rozumí jak přihlášení, tak odhlášení se u zdravotní pojišťovny. Oznamovací povinnost při narození dítěte, ale i za nezletilé a osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům má zákonný zástupce.

K § 11 a § 12

Mezi základní práva pojištěnce patří výběr zdravotní pojišťovny a volba lékaře či zdravotnického zařízení. Navrhovaná úprava přebírá ustanovení stávající právní úpravy obsažené jednak v zákoně o všeobecném zdravotním pojištění a jednak ve Zdravotním řádu. Pokud jde o právo na úhradu zdravotní péče, stanoví se, že pojištěnec má právo na tuto úhradu v rozsahu a za podmínek, za nichž je zdravotní péče hrazená ze zdravotního pojištění poskytována na základě předkládaného návrhu zákona. Mezi základní povinnosti patří především plnit oznamovací povinnost vůči zdravotním pojišťovnám a hradit pojistné. Sankce za neplnění povinností upravuje část sedmá.

K § 13 § 17

Vymezuje se okruh zdravotní péče hrazené se zdravotního pojištění včetně podmínek, za nichž bude zdravotní péče hrazena.

Pokud jde o způsob úhrady zdravotní péče, zachovává se dosavadní právní stav, tj. že zdravotní péči hradí zdravotní pojišťovny zdravotnickým zařízením na základě smluv. Tyto smlouvy budou na příště uzavírány se zdravotnickými zařízeními vybranými na základě veřejné obchodní soutěže. Zdravotní pojišťovny jsou oprávněny i nadále k omezení úhrady zdravotní péče zdravotnickým zařízením v případech, kdy podstatným způsobem překračují průměrné náklady na zdravotní péči.

K § 18

Uvádí se, kdo je oprávněn poskytovat pojištěnci zdravotní péči a jakou formou je tato péče poskytována. Rovněž se vymezuje pojem "ošetřující lékař" a "registrující lékař" vzhledem k tomu, že se v dalších ustanoveních vážou k těmto pojmům právní důsledky a dosavadní právní úprava je v tomto směru značně nepřehledná.

K § 19 až § 27

Upravuje se rozdělení zdravotní péče podle druhu zdravotnického zařízení, na péči ambulantní a ústavní. Péče ambulantní se pak dále rozděluje na péči primární, specializovanou a zvláštní. Primární péči poskytují praktičtí lékaři a dále zubní lékař a ženský lékař. Vychází se z toho, že tito lékaři, až na některé výjimky v zákoně výslovně uvedené, budou pacientům vystavovat doporučení k ošetření u ambulantního specialisty nebo k přijetí do zařízení ústavní péče. Oproti dosavadní úpravě se navrhuje, aby si pojištěnec sám zaplatil ošetření u ambulantního specialisty, pokud si jeho péči vyžádá sám, bez doporučení primárního lékaře. Jde o opatření, jehož cílem je dosáhnout úspor v systému zdravotního pojištění tím, aby nebyla prováděna zbytečná a duplicitní vyšetření v případech, kdy si pojištěnec vyžádá ošetření sám u několika specialistů současně. Pokud jde o poskytování a úhradu ústavní péče, ponechává se současný platný právní stav.

K § 28

Beze změny oproti dosavadní úpravě zůstává způsob úhrady pohotovostní a záchranné služby.

K § 29 až § 31

Prevence je důležitou součástí zdravotní péče. Navrhuje se ponechat dosavadní rozsah právní úpravy, podle které se provádějí komplexní preventivní prohlídky s vyjádřením zvláštností u dětí a dorostu a dále v oborech stomatologie a gynekologie. Rovněž se ponechává stávající rozsah úpravy dispenzární péče o skupiny populace nejvíce zdravotně ohrožené. Ze zdravotního pojištění se i nadále navrhuje hradit prohlídky a vyšetření v rámci opatření proti přenosným nemocem prováděné zařízeními léčebné péče. Činnosti zajišťované hygienickou službou se ze zdravotního pojištění i nadále nehradí.

K § 32

Upravuje se, stejným způsobem jako doposud, poskytování léčivých přípravků a prostředků zdravotnické techniky.

K § 33 a § 34

Rovněž beze změny oproti stávající úpravě zůstává poskytování lázeňské péče a péče v odborných dětských léčebnách a ozdravovnách. Předpokládá se vydání Indikačních seznamů pro léčbu v těchto typech zdravotnických zařízení včetně uvedení míst, v nichž se daný typ zdravotní péče poskytuje, vyhláškou Ministerstva zdravotnictví.

K § 35 a § 39

Beze změny se stávající úpravy přebírá rozsah a úhrada závodní preventivní péče, dopravy a náhrady cestovních nákladů, posudkové činnosti, prohlídky zemřelého pojištěnce a pitvy.

K § 40 až § 42 a § 46

Provádění všeobecného zdravotního pojištění zůstává ponecháno zdravotním pojišťovnám zřízeným na základě zvláštních zákonů (zákon ČNR č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů a zákon ČNR č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů). Navrhovaný zákon tedy s ohledem na již existující citované zákony nestanoví bližší podmínky činnosti těchto pojišťoven, omezuje se pouze na úpravu kontrolní činnosti pojišťoven vůči zdravotnickým zařízením. Zdravotním pojišťovnám se i nadále ponechává možnost provádět vedle všeobecného zdravotního pojištění i komerční činnost v oblasti smluvního zdravotního pojištění. Zdůrazňuje se však, že tuto činnost mohou provádět pouze tehdy, pokud k ní mají povolení podle obecné právní úpravy pojišťovnictví v České republice.

K § 43 až § 45 a § 47

Přebírá se dosavadní úprava týkající se pokut a přirážek k pojistnému, rozhodování zdravotních pojišťoven a jejich práva na náhradu škody vůči třetím osobám v případech, kdy způsobily osobám účastným zdravotního pojišťění újmu na zdraví a zdravotním pojišťovnám tak další výdaje na léčení těchto osob.

K § 48

Jde o přechodná ustanovení převzatá z dosavadní právní úpravy.

K § 50

Navrhuje se nabytí účinnosti k l. dubnu 1997 s ohledem na den vykonatelnosti nálezu Ústavního soudu.

V Praze dne 20. listopadu 1996

Klaus v.r.:

Stráský v.r.:

Příloha V

Návrh komuniké

Vláda České republiky projednala a schválila návrh zákona o všeobecném zdravotním pojištění.

Uvedeným návrhem zákona se vyhovuje nálezu Ústavního soudu České republiky ze dne 10. července 1996, kterým byl s účinností od 1. 4. 1997 zrušen § 11 odst. 4 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona ČNR č. 548/1991 Sb., § 1, § 2 odst. 2 a 3 a § 13 odst. 3 a 5 zákona ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění zákonů č. 161/1993 Sb. a č. 59/1995 Sb., Zdravotní řád vydaný nařízením vlády České republiky č. 216/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 467/1992 Sb., o zdravotní péči poskytované za úhradu a vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 426/1992 Sb., o úhradě léčiv a prostředků zdravotnické techniky, ve znění pozdějších předpisů. Tento návrh nepřináší oproti dosud platné právní úpravě žádné zásadní změny.

Příloha II

Předkládací zpráva

Vládě České republiky se předkládá ke schválení návrh zákona o všeobecném zdravotním pojištění, který na základě nálezu Ústavního soudu České republiky ze dne 10. července 1996 připravilo Ministerstvo zdravotnictví, a to vzhledem ke zrušení § 11 odst. 4 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona ČNR č. 548/1991 Sb., § 1, § 2 odst. 2 a 3 a § 13 odst. 3 a 5 zákona ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění zákonů č. 161/1993 Sb. a č. 59/1995 Sb., Zdravotního řádu vydaného nařízením vlády České republiky č. 216/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 467/1992 Sb., o zdravotní péči poskytované za úhradu a vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 426/1992 Sb., o úhradě léčiv a prostředků zdravotnické techniky, ve znění pozdějších předpisů.

Návrh byl v říjnu t.r. projednán v meziresortním připomínkovém řízení se všemi ústředními orgány státní správy, vybranými okresními úřady, magistráty územně členěných statutárních měst, profesními komorami a Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče České republiky. Z připomínek uplatněných v rámci meziresortního připomínkového řízení bylo vyhověno pouze těm, které byly legislativně technického či zpřesňujícího charakteru, a to vzhledem pojetí tohoto zákona, jehož cílem je pouze vyhovět nálezu Ústavního soudu a provést formou zákona dosavadní právní úpravu obsaženou v podzákonných normách. Všechny připomínky směřující nad rámec tohoto cíle budou Ministerstvem zdravotnictví využity při dalších pracech na právní úpravě všeobecného zdravotního pojištění.

SEZNAM LÉČIVÝCH LÁTEK

ODDÍL A

Seznam použitých zkratek a symbolů

V Seznamu léčivých látek (dále jen "seznam") a v seznamu indikačních omezení mají použité zkratky a symboly tento význam

a/ způsob podání (aplikace)

p.o.perorální aplikační formy (tablety, tobolky, dražé, potahované tablety)
p.o.ret.perorální retardové aplikační formy
p.o.SRperorální aplikační formy s řízeným uvolňováním
sublng.perorální aplikační formy pod jazyk (aplikace do dutiny ústní)
parent.injekční aplikační formy (injekce, suché injekce, infuze)
intraderm.aplikační cesta některých alergenů (nitrokožně)
subkut.aplikační cesta některých alergenů
transd.transdermální (kožní) aplikační formy (náplasti)
p.rect.rektální aplikační formy
vag.vaginální (poševní) aplikační formy
inhal.inhalační aplikační formy (spraye, prášky a roztoky k inhalaci)
lok.lokální (zevní) aplikační formy
impl.implantát
PRICK testk diagnostice,

b/ lékové formy

LFlékové formy
aeros.aerosol
crm.krém
gelgel
glo.globule
gtt.kapky k vnitřnímu použití
lac.lak
liq.roztok k zevnímu použití
lot.emulze
nas.nasální
pla.náplast
plv.ads.zásyp (pulvis adspersorius)
pst.pasta
shp.šampon
sol.roztok k vnitřnímu použití
spn.houba
sus.suspenze
tct.tinktura
ung.mast

c/ jednotky množství dávek léčivých látek (popř. mezinárodní jednotky)

BAjedno originální balení
C2centimetr čtvereční
DFjedna dávka lékové formy
FImezinárodní jednotka
GMgram
Umezinárodní jednotka
KUtisíc U
MUmilion U
MGmiligram
MLmililitr
RGmikrogram,

d/ symboly

Symbol "I" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem jsou plně hrazeny pojišťovnou. Způsob jejich úhrady musí být v souladu s obsahem symbolů uvedených ve sloupci "LIMIT".

Symbol "L" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem je oprávněn předepisovat lékař se specializací v příslušném oboru (dále jen "odborný lékař") nebo lékař specializovaného pracoviště nebo na základě písemného doporučení odborného lékaře praktický lékař, popřípadě jiný ošetřující lékař pojištěnce. Pojišťovna hradí tyto léčivé přípravky smluvnímu zdravotnickému zařízení

1. na recept, jde-li o poskytování ambulantní péče,

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování ústavní péče.

Symbol "P" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem, pokud jsou předepsány v souladu s příslušným indikačním omezením (ODDÍL B) hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení.

1. na recept odborného lékaře, lékaře specializovaného pracoviště, praktického lékaře nebo jiného ošetřujícího lékaře pojištěnce, předepsaný v souladu se seznamem léčivých látek (ODDÍL C), jde-li o poskytování ambulantní péče,

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování ústavní péče,

3. formou zvlášť účtovaných léčivých přípravků, jestliže vedle symbolu "P" je ve stejném řádku ve sloupci "LIMIT" uveden některý ze symbolů "K", "T" nebo "U".

Symbol "Z" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku označenou v seznamu tímto symbolem hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení pouze po předchozím schválení lékařem pojišťovny, a to

1. na recept, jde-li o poskytování ambulantní péče,

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování ústavní péče.

Symbol "X" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku označenou v seznamu tímto symbolem hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení

1. na recept schválený revizním lékařem pojišťovny, jde-li o poskytování ambulantní péče,

2. formou zvlášť účtovaného léčivého přípravku po předchozím souhlasu revizního lékaře pojišťovny, jde-li o poskytování ústavní péče,

3. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování zdravotní péče v ústavu, ve kterém tuto péči poskytují převážně střední zdravotničtí pracovníci (dále jen "ošetřovatelské lůžko") a při poskytování péče v odborném léčebném ústavu.

Symbol "O" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení

1. v množství podaném pojištěnci formou zvlášť účtovaných léčivých přípravků předepsaných na žádanku v souladu se seznamem indikačních omezení (ODDÍL B) a seznamem léčivých látek (ODDÍL C), jde-li o poskytování ambulantní péče,

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování ústavní péče.

Symbol "K" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení

1. formou zvlášť účtovaných léčivých přípravků v ambulantní i ústavní péči, s výjimkou resuscitační a intenzivní péče poskytované v ústavním zdravotnickém zařízení, péče na ošetřovatelském lůžku a péče v odborném léčebném ústavu. Tyto léčivé přípravky se předepisují na žádanku v souladu se seznamem indikačních omezení (ODDÍL B) a seznamem léčivých přípravků (ODDÍL C),

2. v rámci úhrady zdravotních výkonů, jde-li o resuscitační a intenzivní péči poskytovanou v ústavním zdravotnickém zařízení,

3. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování zdravotní péče v odborném léčebném ústavu a na ošetřovatelském lůžku.

Symbol "T" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku označenou v seznamu tímto symbolem hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení

1. formou zvlášť účtovaných léčivých přípravků, jde-li o poskytování resuscitační a intenzivní péče v ústavním zdravotnickém zařízení. Tyto léčivé přípravky se předepisují na žádanku v souladu se seznamem indikačních omezení (ODDÍL B) a seznamem léčivých přípravků (ODDÍL C),

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování ústavní péče, s výjimkou resuscitační a intenzivní péče.

Symbol "U" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku označenou v seznamu tímto symbolem hradí pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení

1. formou zvlášť účtovaných léčivých přípravků, jde-li o poskytování ústavní péče, s výjimkou poskytování péče na ošetřovatelském lůžku a péče v odborném léčebném ústavu,

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování péče v odborném léčebném ústavu a na ošetřovatelském lůžku.

Symbol "H" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem jsou v ústavní péči hrazeny pojišťovnou smluvnímu zdravotnickému zařízení pouze formou lékového paušálu.

Symbol "N" - léčivé přípravky obsahující léčivou látku, označenou v seznamu tímto symbolem nejsou hrazeny pojišťovnou.

Léčivé přípravky obsahující léčivou látku, u níž není v seznamu žádný z výše uvedených symbolů, jsou hrazeny pojišťovnou smluvnímu zdravotnickému zařízení pouze

1. na recept, jde-li o poskytování ambulantní péče,

2. v rámci lékového paušálu, jde-li o poskytování ústavní péče.

e/ specializace a nástavbové specializace lékařů a označení speciálních zaměření pracovišť

ALGlékař s nástavbovou specializací v oboru alergologie a klinické imunologie
AROanesteziologicko resuscitační oddělení
ATBantibiotické středisko zřízené při mikrobiologickém oddělení zdravotnického zařízení, které v souladu s antibiotickou politikou vydává, po předchozí konzultaci doporučení k preskripci a použití antimikrobních léčiv, touto zkratkou v seznamu označených
CHIlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru chirurgie
DERlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru dermatovenerologie
DIAlékař s nástavbovou specializací v oboru diabetologie, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
ENDlékař s nástavbovou specializací v oboru endokrinologie, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
GERlékař s nástavbovou specializací v oboru geriatrie, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
GITlékař s nástavbovou specializací v oboru gastroenterologie, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
GYNlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru gynekologie a porodnictví
HEMlékař s nástavbovou specializací v oboru hematologie a transfúzní služby, lékař se specializací II. stupně z oboru interního lékařství
IMUlékař s nástavbovou specializací v oboru alergologie a klinické imunologie
INFlékař s nástavbovou specializací v oboru přenosných nemocí
INTlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru interního lékařství
J4centrum pro léčbu dědičných poruch metabolismu
J5centrum pro léčbu defektu somatotropního hormonu
J7dialyzační jednotka
J9poradna pro hyperlipoproteinemii, lékař se specializací II. stupně z interního lékařství
J10transplantační centrum
J11lékař se specializací II. stupně v oboru pediatrie, lékař se specializací I. stupně v oboru pediatrie a nástavbovou specializací v oboru gastroenterologie nebo alergologie a klinické imunobiologie
KARlékař s nástavbovou specializací v oboru kardiologie, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
NEUlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru neurologie
ONKlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru radioterapie, lékař s nástavbovou specializací v oboru klinické onkologie
OPHlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru oftalmologie
ORLlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru otorhinolaryngologie
ORTlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru ortopedie
PDDlékař nejméně se specializací I. stupně v oboru pediatrie (praktický lékař pro děti a dorost)
PSYlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru psychiatrie
REHlékař s nástavbovou specializací v oboru fyziatrie, balneologie a léčebné rehabilitace
REVlékař s nástavbovou specializací v oboru revmatologie, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
SEXlékař s nástavbovou specializací v oboru sexuologie
STOlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru stomatologie
TRNlékař s nástavbovou specializací v oboru tuberkulózy a respiračních nemocí, lékař se specializací II. stupně v oboru interního lékařství
URNlékař se specializací I. nebo II. stupně v oboru urologie, lékař se specializací II. stupně z interního lékařství, lékař s nástavbovou specializací v oboru nefrologie,

f/ omezení úhrady objemem počtu dávek přípravků, případně jejich složením

Zdravotní pojišťovna nehradí při předepsání na lékařský předpis přípravky obsahující léčivou látku, která by podle seznamu byla hrazena z prostředků všeobecného zdravotního pojištění, jestliže:

1. perorální pevné lékové formy obsahují více než 250 dávek v jednom originálním balení přípravku, přičemž dávkou se rozumí jedna tableta, tobolka, dražé atd.,

2. perorální tekuté lékové formy obsahují více než 500 ml roztoku nebo suspenze v jednom originálním balení přípravku, s výjimkou přípravků určených k enterální výživě,

3. parenterální lékové formy obsahují více než 25 ampulí v jednom originálním balení přípravku,

4. rektální lékové formy obsahují více než 50 čípků v jednom originálním balení přípravku,

5. lokální lékové formy obsahují více než 1000 g nebo 1000 ml v jednom originálním balení přípravku,

6. lokální masťové základy v originálním balení, určené k dalšímu zpracování v lékárně na individuálně připravované léčivé přípravky.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP