(pokračuje Svoboda)
Při instruktáži byli policisté seznámeni s důvody a cílem bezpečnostního opatření, byla provedena kontrola výzbroje a výstroje, rozdělení policistů na jednotlivá stanoviště a rozdělení volacích znaků. Zvláštní důraz byl kladen na možnost, že se shromáždění zúčastní osoby z řad skinheads, a proto byl všem uložen úkol zabránit možnému konfliktu těchto osob s účastníky shromáždění.
Určenému policistovi bylo uloženo, aby s pomocí videokamery zdokumentoval případné narušení klidu či veřejného pořádku zúčastněnými osobami.
Nástup na jednotlivá stanoviště byl stanoven ve 14 hodin, což bylo velitelem bezpečnostního opatření později překontrolováno.
Vzhledem k charakteru svolávaného shromáždění, údajům svolavatelky a poznatkům kriminální policie se takovéto nasazení sil na bezpečnostní opatření včetně jejich rozdělení jevilo jako dostačující.
Ve stejný den Správa hl. m. Prahy zajišťovala fotbalové utkání Slávie Liberec na stadionu Slávie Praha, které vzhledem k předpokládané návštěvě fanoušků Liberce bylo klasifikováno jako rizikové. Toto utkání, které mělo začátek v 17 hodin, sledovalo 3200 diváků, z nichž bylo více než 100 fanoušků Liberce. V poločase tohoto utkání vznikla mezi fanoušky obou mužstev potyčka, která byla potlačena, a skupiny byly odděleny. Vzhledem k charakteru utkání zajišťovala klid a veřejný pořádek dvě vozidla stálé pořádkové jednotky s 18 policisty a čtyřmi psovody se služebními psy. Všichni tito policisté byli před ukončením utkání odvoláni na zákrok proti účastníkům akce. Bezpečnostní opatření na Slávii nadále zajišťovali pouze policisté obvodního ředitelství Prahy 10, kteří měli v závěru utkání a po jeho skončení značné problémy s udržením klidu a veřejného pořádku.
Toto byly veškeré síly, které měla Správa hlavního města v daném okamžiku k dispozici. Není totiž prakticky možné a v současných ekonomických podmínkách finančně únosné, aby desítky dalších policistů byly v záloze. Přidělené finanční prostředky na provoz a mzdy to neumožňují.
Akce na náměstí Míru započala ve 14 hodin a postupně se zde shromáždilo asi 3000 osob převážně ve věku 13 až 20 let, u kterých se podle vnějších znaků dalo předpokládat, že sympatizují s anarchistickým hnutím. Zde potom probíhaly hudební produkce a účastníci požívali alkoholické nápoje, které si sami přinesli do přilehlého parku. V 18:20 hodin vyjelo ozvučovací vozidlo z parku před Vinohradské divadlo a účastníci shromáždění se za ním vydali Anglickou ulicí na magistrálu. Zde je třeba spatřovat porušení podmínek pro povolení akce ze strany svolavatele, který uvedl účast cca 250 osob a pětičlennou pořadatelskou službu. Reakce zástupkyně Obvodního úřadu pro Prahu 2, která byla na místě konání akce přítomna a měla dohlížet nad dodržováním podmínek konání akce, nebyla fakticky žádná.
Pochod byl zpočátku klidný. Účastníci v tu chvíli páchali přestupek v dopravě. Vedení policie bylo rozhodnuto nezakročovat silou proti těmto mladým lidem ale tím, že pochod bude pouze doprovázen a bude zajištěn odklon dopravy a na vhodném místě i odklon pochodu z rušné magistrály do klidnějších ulic.
V prostoru hlavního nádraží byl tedy s pomocí hlasitého projevu radiostanice služebního vozidla vydán účastníkům pochodu pokyn, aby opustili magistrálu a pokračovali pochodem u Wilsonova nádraží. Na tuto výzvu však dav začal reagovat házením kamení, dlažebních kostek a pivních lahví na policisty, a dále rozbíjením billboardů SPR-RSČ s obrazy poslance doktora Sládka, které byly zcela zničeny. Zde rovněž došlo ke zranění čtyř policistů stálé pořádkové jednotky.
Vzhledem ke stupňující se agresi davu, který nerespektoval pokyny a obstoupil přítomné policisty a začal je fyzicky napadat, bylo rozhodnuto, aby policisté ustoupili z dosahu fyzického kontaktu, a současně byly na místo přivolány posily z jednotlivých obvodních ředitelství pro Prahu 1 až 10, Městské policie Praha, a rovněž byli povoláni pracovníci Dopravních podniků hl. m. Prahy.
Účastníci pochodu pokračovali po magistrále směrem na Štvanici a v prostoru u hotelu Hilton se podařilo policistům čelo průvodu odklonit do těšnovského tunelu. V prostoru před hotelem Hilton dav napadl motorizovanou hlídku Obvodního ředitelství Praha 8 a převrátil služební vozidlo. Průvod poté pokračoval ulicemi Revoluční, Dlouhá a Pařížská na Mariánské náměstí, kde se na dobu asi 30 minut zastavil, a poté pokračoval přes Staroměstské náměstí a Železnou ulicí na Václavské náměstí. Cestou ještě asi ve 20.30 jeden účastník pochodu poškodil výlohu České spořitelny v Kozí ulici. Cestou z Mariánského náměstí se počet účastníků pochodu snížil asi na 2000 osob. Celou tuto dobu policie průvod doprovázela, monitorovala a snažila se o rozdělení skupin demonstrantů. Došlo také k pokusu davu lynčovat jednoho z kriminalistů, který byl uvnitř davu.
Po příchodu průvodu na Václavské náměstí došlo k rozdělení jeho účastníků. Menší část pokračovala levou stranou Václavského náměstí směrem nahoru a shromáždila se před restaurací McDonald a hotelem Ambassador a kamením rozbila výlohy této restaurace. Druhá část účastníků pochodu, která šla po pravé straně Václavského náměstí, odbočila do ulice Vodičkova, kde opět rozbila kamením, odpadkovými koši, dopravními značkami a dalšími předměty výlohy restaurace McDonald, KFC, prodejny Černá můra a prodejny řeznictví.
Výtržníci navíc drancovali zboží z rozbitých výloh. Do současné doby je nahlášeno celkem 5 objektů s rozbitými výkladními skříněmi, s vyčíslenou škodou 387 000 Kč. Rovněž je hlášeno 5 případů poškození či zdemolování motorových vozidel, s celkovou škodou 94 000 Kč.
Vzhledem ke stále stoupající agresivitě davu bylo rozhodnuto o soustředění nasazených policejních sil. V prostoru Karlova náměstí byly soustředěny síly z obvodních ředitelství Prahy 1 až 10 a pohotovostní motorizované jednotky, dále strážníci Městské policie Praha a v ulici Školské byli soustředěni další policisté stálé pohotovostní jednotky a psovodi se služebními psy, kteří byli přivoláni z ukončeného opatření na stadionu Slávia Praha.
Protože byly splněny zákonné podmínky ve smyslu zákona 283/91 Sb. pro zákrok pod jednotným vedením, byl vydán pokyn k zákroku proti výtržníkům. V prostoru ve Vodičkově ulici byl vymezen použitím technického prostředku a policejní pásky a osoby nezúčastněné byly vyzvány, aby prostor okamžitě opustily. Velitelem opatření byla dána výzva k ukončení výtržností s tím, že pokud tak neučiní, bude proti těmto osobám použito donucovacích prostředků ve smyslu § 38 odst. 1 zákona o policii. Vzhledem k tomu, že se hlasitě dávané výzvy minuly účinkem a dav neustával v poškozování a ničení majetku, byl proveden zákrok pod jednotným vedením s použitím donucovacích prostředků, tedy úderů obušky, slzotvorných prostředků a chvatů sebeobrany. Po ukončení zákroku byly osoby ve vymezeném prostoru perlustrovány. Osoby, které se přímo podílely na poškozování cizího majetku a které napadaly policisty, byly zajištěny ve smyslu ustanovení § 14 odst. 1 zákona o policii a další osoby byly ve smyslu ustanovení § 12 odst. 8 téhož zákona předvedeny.
Celkem tak bylo na místním oddělení policie Bartolomějská a obvodním ředitelství Prahy 1 předvedeno 64 osob, z toho 22 mladistvých a 13 žen. U většiny z nich byl proveden odběr krve, zjištěno množství alkoholu v krvi a bylo jim poskytnuto lékařské ošetření.
Obvodním úřadem vyšetřování pro Prahu 1 bylo obviněno 25 osob, a to pro trestné činy poškozování cizí věci, výtržnictví a útoky na veřejného činitele. Všem těmto osobám bylo sděleno obvinění. Na 8 osob byla uvalena vazba a jeden obviněný byl umístěn na pozorování na detoxikační jednotku, kde je dosud.
K věci je třeba ještě dodat, že poté co se účastníci shromáždění dali na pochod ulicemi Prahy, bylo prostřednictvím operačního střediska Městské policie Praha povoláno postupně 86 strážníků, kteří společně s příslušníky Policie České republiky zajišťovali pochod účastníků od Wilsonova nádraží do ulice Revoluční.
V průběhu pochodu účastníků akce v 19.15 hodin došlo ke střetu účastníka Ondřeje Sluky, narozeného v roce 1981, se služebním vozidlem pohotovostní motorizované jednotky Správy hlavního města Prahy na nábřeží Ludvíka Svobody v Praze 1.
***